Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spořicí účty začínají ztrácet své kouzlo

aktualizováno 
Ještě počátkem roku nebyla výjimečná spořicí konta s úročením přes tři procenta, dnes úrokové sazby začínají v lepším případě dvojkou. Některé banky srazily úroky až o 1,6 procenta. Přesto je mají konzervativní Češi v oblibě. Více než polovina obyvatel na nich má podle průzkumů uloženo přes 51 procent úspor.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na jaře bylo mezi třinácti největšími finančními domy možné najít hned čtyři, jejichž spořicí účty slibovaly roční přípis úroků alespoň tři procenta, v současnosti už maximální zhodnocení nepřesáhne 2,5 procenta ročně. Tuto sazbu ale poskytuje svým klientům více tuzemských bank. Je jich celkem šest a patří mezi ně Citibank, Česká spořitelna (pro částky do 49 999 korun), ING, Komerční banka (u objemu vkladu do 50 000 korun), LBBW a mBank.

Z předních příček tak ustoupily GE Money Bank, Poštovní spořitelna a Volksbank. Právě tyto banky totiž snížily sazby oblíbených spořicích účtů nejvíce, a to v rozmezí od 0,75 po 1,6 procenta ročně.

Rozhodně ale nelze z poklesu úroků spořicích účtů vinit pouze a výhradně jednotlivé finanční domy. Ty pouze, zejména pak právě u spořicích účtů, reagují na sazby vyhlašované centrální bankou. Česká národní banka v posledních měsících sazby poměrně značně snížila.

Přesto Česká spořitelna, HSBC, ING a LBBW ponechaly parametry své nabídky beze změny. Dnes, vyjma HSBC, navíc u spořicích účtů poskytují nejlepší úročení.

Příznivci výhradně internetových služeb ocení spořicí účet eMax Plus od mBank. Nabízí jedno z nejvyšších úročení, tedy 2,5 procenta ročně. Střadatel však musí zkousnout, že druhý a další výběr z účtu v měsíci je zpoplatněn částkou 150 korun.

Aktuální úrokové sazby bankovních spořicích účtů
Banka Označení spořicího účtu Úročení (v % p.a.) Změna
(v % p.a.)
Citibank SÚ u Citi konta  2,50 - 0,25
Česká spořitelna Spořicí program u Osobního účtu 2,50 0
ČSOB SÚ s výpovědní lhůtou 7 dnů
SÚ s prémií

1,00 - 1,15

0,80 + 0,35

- 0,45

- 0,90

GE Money Bank SÚ Genius II 2,00 - 1,60
HSBC SÚ HSBC 2,00 0
ING ING Konto 2,50 0
Komerční banka KB Spořicí konto
KB TOP Spořicí konto
0,10 - 2,50
1,00 - 1,75
- 0,50
LBBW 2,50 0
mBank eMax Plus
eMax
2,50
1,30
- 0,30
Poštovní spořitelna Červené konto
Spořicí investiční účet s výpovědní lhůtou 1 měsíc
2,25

1,80
- 0,75

- 1,25
Raiffeisenbank eKonto Plus
eKonto Flexi**
0,50 - 1,20
1,20 - 2,50
- 0,40
0
UniCredit Bank SÚ Plus s výpovědní lhůtou 3 měsíce 0,32 - 0,90 - 0,60
Volksbank Běžný investiční účet 2,03 - 1,00
Zdroj: banky
Pozn.: *došlo k rozdělení na dvě služby; ** novinka na trhu

Opatrně při výběru. Není účet jako účet

Jestliže jste si už vybrali jako nejvhodnější způsob ukládání volných rodinných financí některý ze spořicích účtů, ověřte si přesné podmínky získání slibovaného úročení. Vyplatí se to zejména proto, že celá řada bank stanoví další požadavky, které musíte splnit jaksi navíc.

Například získání konkrétního spořicího účtu může být podmíněno existencí navazujícího běžného účtu. To samo o sobě dokáže přinejmenším část předpokládaných výhod téměř znehodnotit. Typickým příkladem toho jsou: Spořicí program České spořitelny, Spořicí konto Komerční banky, Spořicí účet Citibank či Spořicí účet HSBC.

Své pevné hranice má ale u vybraných bank i samotné úročení. Nemusí být totiž výhodnou sazbou zhodnocovaná každá vložená koruna, nýbrž pouze část úspor. A to buď do nebo nad určitou hodnotu. Třeba Poštovní spořitelna úročí peníze vložené na Červené konto sazbou 2,25 procenta ročně až od částky 50 000 korun. Stejně tak GE Money Bank připíše k vašemu vkladu dvě procenta ročně jedině v případě, že jste na účtu nastřádali alespoň 40 000 korun.

Opačný způsob zvolily Česká spořitelna s Komerční bankou. Obě maximum vkladu, který zhodnotí 2,5 procenty ročně stanovily na 50 000 korun. HSBC se zachovala podobně, jen vaše úspory, uložené na spořicím účtu nesmí přesáhnout jeden milion korun.

Některé banky dokonce mají ve svém portfoliu služeb i spořicí účty, u nichž je třeba dbát i na výpovědní lhůty. Kupříkladu u ČSOB si počkáte na výplatu svého vkladu sedm dnů, u Poštovní spořitelny jeden měsíc. V UniCredit Bank je tato lhůta dlouhá tři měsíce.

Poslední novinkou je pak eKonto Flexi od Raiffeisenbank. To v sobě kombinuje povinnost mít u banky běžný účet s výpovědními lhůtami. Pro nepodnikatele je spořicí účet ve dvou variantách, přičemž své peníze odkládáte buď na šest nebo 12 měsíců. "Pokud si klient zvolí spořicí účet s výpovědní lhůtou, získá výrazně vyšší úrokovou sazbu než na stávajícím spořicím účtu", říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank. Doplnil ještě, že novinkou chce banka klientům kompenzovat aktuální nízké úrokové sazby.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz