Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spořitelna na vkladních knížkách moc nevydělá

aktualizováno 
V nedávné době rozvířila poklidnou hladinu českého bankovního rybníka zpráva, že České spořitelně připadne z nepřevedených vkladních knížek na doručitele 50 miliard Kč na nulový úrok. Česká pojišťovna (druhý největší akcionář Spořitelny) a některá média došly k závěrům, že Spořitelna tak získá navíc dodatečný zisk na nevyplacených úrocích ve výši tři čtvrtě miliardy korun. Navíc by mohla také za deset let získat z propadnutých vkladů mimořádný zisk ve výši až 23-45 mld. Kč.

Tyto důvody také přispěly k tomu, že si Česká pojišťovna akcie Spořitelny, na rozdíl od většiny ostatních akcionářů, ponechala. Pojišťovna s médii však ve svých úvahách počítaly pouze s výnosy (a to ještě dost nadnesenými) a zjevně opomněly zanalyzovat i nákladovou stránku celé věci. Potenciální výnos pro Spořitelnu (a tedy i akcionáře) se tak dostává do poněkud jiného světla.

Počátkem roku měli klienti Spořitelny na svých anonymních vkladních knížkách 117 mld. Kč. Do konce června klienti převedli pouze 42 mld. Kč a Spořitelně tak zbývá převést 5 milionů vkladních knížek, na kterých je uloženo 75 mld. Kč.

Zřejmě není pochyb o tom, že Spořitelně na konci roku zůstane několik desítek miliard, které si klienti nepřevedou. Pokud budou převody probíhat současným tempem, zůstane Spořitelně na konci roku ke konci letošního roku nepřevedených 35-40 mld Kč. Výnosy jsou pro Spořitelnu zřejmé a odvíjejí se z nevyplacených úroků za tuto sumu a v příštím roce by mohly dosáhnout cca. 600 mil. Kč. V dalších letech lze očekávat, že budou mírně klesat, a to přímo úměrně s intenzitou převodu dalších knížek. Zkušenosti z Rakouska, kde anonymní vklady rušili rovněž, mluví o více než jedné třetině nevyzvednutých vkladů (což přibližně odpovídá současnému tempu převodů). Spořitelna je ve svých prognózách mnohem optimističtější a věří, že nepřevedeno zůstane pouze několik miliard.

Hledáte-li jakékoli informace o běžných účtech, naleznete je v TÉTO SEKCI.

Na druhé straně však musíme vzít v úvahu náklady, které jsou s těmito výnosy spojeny. V prvé řadě se jedná o náklady na masivní reklamní kampaň a nezbytné provozní náklady, které odhadem spolykají dohromady minimálně 50 milionů korun. Tyto náklady mají oproti ostatním nákladům tu odlišnost, že jsou pouze jednorázové a v příštích letech s nimi Spořitelna počítat nemusí.

To se však netýká úrokových nákladů, které bance vzniknou díky převodu peněz z anonymních knížek na více úročené produkty. Drtivá většina anonymních knížek (devět z deseti) byla převedena na vkladní knížky na jméno. Tyto knížky jsou úročeny o 0,4 procentních bodů lépe než knížky na doručitele, a to samozřejmě bude pro banku znamenat dodatečný úrokový náklad ve výši přibližně 130 mil. Kč v letošním roce a 300 mil. Kč v roce příštím.

Ne všichni, kdo ruší své anonymní knížky, vezmou zavděk knížkou na jméno. Tito klienti své prostředky převádějí do jiných produktů skupiny ČS, a to především do podílových fondů. Banka tak ztrácí na úrokové marži přibližně 1,8% z těchto prostředků (rozdíl mezi úročením vkladních knížek a sazbou na mezibankovním trhu).

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Tato ztráta je však částečně kompenzována získaným správcovským poplatkem, který průměrně dosahuje výše kolem jednoho procenta (většina prostředků poplyne do vlajkového fondu Sporoinvest s poplatkem 0,7%). Celková újma, která bance vznikne tímto přechodem by se tak ročně mohla pohybovat na hranici 35 mil. Kč.

Poslední skupina klientů (odhadem cca. 5 procent) požaduje převedení svých prostředků mimo Českou spořitelnu. Banka tím přichází o velmi levná pasiva a na úrokové marži tratí již výše zmiňovaných 1,8%, což vyjádřeno penězi znamená částku kolem 74 milionů Kč.

Podtrženo a sečteno, tento rok bude pro Českou spořitelnu převod anonymních knížek ztrátový, přičemž výše této ztráty dosáhne přibližně 175 mil. Kč. Ziskovým rokem bude až ten následující, kdy se již plně projeví efekty nulového úročení prostředků na nepřevedených knížkách. V příštím roce by to pro Spořitelnu mohlo znamenat mimořádný zisk ve výši kolem 190 mil. Kč. Další předpokládaný vývoj naleznete v tabulce:

(pokud není uvedeno jinak, údaje jsou v mil. Kč)

2002

2003

2004

2005

2006

Nepřevedené vklady (v mld. Kč)

40

35

33

32

30

Výnosy

 

 

 

 

 

   - mimořádný úrokový zisk

0

595

565

537

510

Náklady

 

 

 

 

 

   - reklama a provozní náklady

-50

 

 

 

 

   - převod na knížky na jméno

-130

-295

-302

-307

-313

   - převod na jiné produkty

-15

-33

-34

-34

-35

   - převod mimo Českou spořitelnu

-30

-74

-75

-77

-78

Celkem zisk/ztráta

-175

193

155

118

84

Zdroj: Fincentrum

Checete se dozvědět více o akciích? Informace a statistiky na toto téma naleznete ZDE.

V roce 2013 připadnou nevyzvednuté vklady klientů České spořitelně. Otázkou je, kolik prostředků na anonymních knížkách zůstane. Střízlivé odhady hovoří o částce mezi 10-20 miliardami Kč, což by znamenalo dodatečný zisk na akcii ve výši 65-130 korun na akcii. Nesmíme však zapomínat, že dnešní reálná hodnota těchto peněz (počítáme-li s průměrnou tříprocentní inflací) činí 48-96 Kč, což je 13-26% současné ceny akcie. Tato částka není sice zanedbatelná, avšak ve srovnání s odhady České pojišťovny a některých médií (až 300 Kč na akcii) staví výhodnost celého převodu do poněkud jiného světla. Česká spořitelna na zrušení anonymních knížek bezpochyby vydělá, výdělek však z jejího pohledu nebude natolik bombastický, jak se očekávalo.

Co si myslíte o částce, kterou Česká spořitelna ve skutečnosti získá? Připadá vám nařčení, jemuž tato banka v současné době čelí, adekvátní? Pokud jste klientem České spořitelny, jak jste s jejími službami spokojeni? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz