Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojišťovna začínala v pokoji, pak přišel úhoř Pepa a slavné osobnosti

  13:00
Česká pojišťovna letos oslavuje 190. výročí svého založení. Její historií prošli významní státníci, výjimečné osobnosti české kultury i aristokraté. Přestála mnoho režimů, válečných konfliktů, panovníků i prezidentů a zažila celou řadu událostí. Přibližujeme nejdůležitější z nich.
Dobové plakáty, inzeráty a reklamy dnes vzbuzují úsměv, přesto jsou zajímavým dokladem o životě v českých zemích v polovině 20. století.

Dobové plakáty, inzeráty a reklamy dnes vzbuzují úsměv, přesto jsou zajímavým dokladem o životě v českých zemích v polovině 20. století. | foto: zdroj: Česká pojišťovna

Česká pojišťovna má v současnosti tři miliony klientů a je největší pojišťovnou u nás. A není se čemu divit, má na čem stavět - působí u nás už 190 let.

Na území českých zemí dějiny pojišťovnictví sahají do 18. století. Tehdy existoval Fond na úhradu škol vzniklých požáry povodněmi a nepřízní počasí, který založila v roce 1748 císařovna Marie Terezie. Zásadním momentem v dějinách pojišťovnictví byl pak rok 1819, začal totiž platit císařský patent, který povoloval zřizování soukromých pojišťoven v habsburské monarchii. A toho čeští vlastenci využili. 

Česká pojišťovna vznikla 27. října roku 1827 a jejími zakladateli byli František Josef, hrabě z Vrtby, a Josef Matyáš, hrabě z Thunu a Hohensteinu, kteří také stanuli ve funkci generálních ředitelů. Tehdy se jmenovala komplikovaně: Císařsko-královský privilegovaný český náhradu ohněm svedené škody společně pojišťující ústav. Později změnil jméno na První českou vzájemnou pojišťovnu. Nejprve nabízela pojištění proti požáru a krupobití, později nabídla pojištění majetku, dobytka, osob i jízdních silostrojů, tedy automobilů. 

Pravdivá legenda o úhoři Pepíkovi

První sídlo České pojišťovny bylo skromné. Šlo o jeden pokoj v bytě tajemníka zakladatele pojišťovny Františka Josefa, hraběte z Vrtby. Zde pojišťovna „bydlela“ dva roky. Pokoj na pražském Novém Městě byl sice jen zapůjčený, zato adresa byla výtečná a možná i symbolická - Spálená č. 76.

I přes několikeré stěhování najdete sídlo pojišťovny na stejné adrese i dnes. Budova České pojišťovny ve Spálené ulici byla navržena architektem Osvaldem Polívkou, průkopníkem české secesní architektury.

Kromě řady secesních uměleckých prvků či schodiště z carrarského mramoru se může budova ve Spálené ulici pochlubit i jednou velkou raritou - mozaikovou kašnou s živým úhořem. Prvního úhoře Pepíka sem přinesl v roce 1914 pojišťovací úředník pan Oulík. Pepík žil v kašně do roku 1976, tedy více než 60 let. Poté byl, coby přírodní unikát, předán do sbírek Národního muzea. Od listopadu 1993 čeří vodu kašny Pepík II. (možná už III. nebo IV.). 

Národní divadlo zachráněno

Historicky nejvýznamnější pojistnou událostí 19. století byl pro pojišťovnu požár Národního divadla. Na jeho obnovu vyplatila téměř 300 tisíc zlatých, a to byla tehdy opravdu vysoká částka. Například roční plat úředníka se v té době pohyboval kolem 300 zlatých. Vyplacení této škody znamenalo pro pojišťovnu velkou finanční ztrátu, ale zároveň získala v očích českého národa značnou prestiž.

Pojistěte si svůj domov právě teď

Z této katastrofy pak paradoxně vyplynulo i určité poučení o důležitosti správného nastavení pojistky. Sám tehdejší ředitel Národního divadla si v roce 1883 při slavnostním otevření posteskl: „Zdivo, železné části, kamenné ozdoby pojišťovány nebyly, poněvadž se myslilo, že by pojistné za tyto nespalné části budovy zbytečně se vydávalo. Zapomnělo se při tom, že požárem zdi a jiné nespalné věci mohou utrpěti škodu velikou.“

Dalšími velkými pojistnými událostmi v historii pojišťovny byly povodně v roce 1997 a 2002. Ty první přišly nečekaně v prvním prázdninovém týdnu a zdevastovaly velkou část Moravy, Slezska a východních Čech. Zasaženo bylo 536 měst a obcí. Česká pojišťovna řešila tehdy 90 tisíc pojistných událostí a klientům vyplatila pět miliard korun. Povodně o pět let později zasáhly hlavně Čechy, přičemž v Praze Vltava dosáhla úrovně nejméně pětisetleté vody. Tehdy povodně zasáhly 753 obcí a 17 lidí zemřelo. Celkové škody dosáhly 73 miliard korun a pojišťovna pojistníkům vyplatila 9 miliard. 

Slavní klienti

Česká pojišťovna měla mezi klienty celou řadu významných osobností. Patřili mezi ně například básník Adolf Heyduk, spisovatelka Eliška Krásnohorská nebo syn autora české hymny Františka Škroupa, houslista Alfréd Škroup.

Jednou z klientek byla i Ema Destinnová. Slavná operní pěvkyně měla u První české vzájemné pojišťovny pojištěné své sídlo ve Stráži nad Nežárkou. Vzhledem k tomu, že se ve vile nacházela celá řada drahých uměleckých předmětů, například obrazy anglických a holandských mistrů, honosné lustry či zlacená postel z doby Ludvíka XVI., cena jejího vybavení přesahovala milion tehdejších korun. Pojištění vily tak bylo od její majitelky jistě rozumným rozhodnutím.

V lednu 1939 si nechal pojistit své movité věci proti požáru a výbuchu také statečný divizní generál Alois Eliáš. Pojištění mělo platnost do roku 1949, toho se však předseda vlády protektorátu Čechy a Morava nedožil. V roce 1942 byl za svou odbojovou činnost popraven na kobyliské střelnici. Právě on stál za chlebíčkovou aférou. Musel totiž přijmout skupinu kolaborantských novinářů, kteří sympatizovali s nacisty. Eliáš jim nabídl chlebíčky, které obsahovaly bakterie tyfu, tuberkulózy a botulotoxinu. Jeden novinář skutečně zemřel, další trpěli zdravotními problémy.

Zářící vitrážové okno na katedrále

Česká pojišťovna v minulosti finančně podpořila několik významných malířů, například Emila Fillu, Václava Brožíka nebo Alfonse Muchu. Výlučné místo v životě České pojišťovny má pak thunovská kaple v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Jednou z dominant kaple je obří zářivá vitráž, v jejíž spodní části lze spatřit dvě červená okénka s nápisem: „První česká vzájemná pojišťovna, na paměť stoletého jubilea svého založení“. Vitrážové okno totiž při příležitosti svého stého výročí darovala katedrále právě Česká pojišťovna.

Největší česká pojišťovna už v 19. století finančně pomáhala sirotkům po hasičích, kteří tragicky zahynuli při výkonu svého povolání, a prostřednictvím své nadace založené v roce 2009 pomáhá i dnes.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...