Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spořitelna zlevnila, Komerční banka zdražila

aktualizováno 
Stejně jako v letech minulých i na začátku tohoto roku některé banky připravily klientům nemilý dárek v podobě zvýšení cen za své služby. Za jaké služby si připlatíte a kdo naopak získá? Které banky v tomto roce vydělají více?

I když za loňský rok banky hlásily rekordní zisky a zároveň lovily nové klienty na služby vedené zdarma po určitou dobu „na zkoušku“, k novému roku přišlo u některých bank z první desítky zdražení, a to poměrně velké části služeb týkajících se drobné klientely. Je ale pravdou, že některé banky se s nárůstem cen snažily své služby i rozšířit, aby klienti získali alespoň nějakou výhodu, když už budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Nejvíce však překvapila Česká spořitelna, která  sazebník sice upravila, ale opačným směrem. Její klienti mohou přivítat určitá zlevnění. Toto snížení cen se týkalo spíše administrativních jednorázových položek, ale i tak je to obrat k lepšímu.

KB - nejvíce změn

NENECHTE SI UJÍT
Exotická dovolená - (c) profimedia.cz/corbis
Vyberte si dovolenou už teď, ušetříte
Na teploměru nula, ale za výklady cestovních kanceláří panuje horké léto. Jak ušetřit již teď na dovolené tisíce?

Zdeněk Škromach
Zákoník práce: problematické novinky
Připadá vám, že na nezaměstnané sice platí přísnější metr, ale ani tak je nikdo nedonutí pracovat? Co na to Zdeněk Škromach?

Ohňostroj
Pozor na silvestrovské efekty
Chcete si užít různých zvukových i světelných efektů? Máte chuť bouchat, odpalovat, rámusit? V tom případě dávejte bedlivý pozor!

Největších negativních změn se v roce 2005 dočkali klienti Komerční banky, která již od prosince minulého roku avizovala navýšení poplatků v sazebníku. „Banka roku 2004“ se změnou sazebníku dotkla snad všech drobných klientů. Ti, kteří využívají jedno z kont (Ideal, Perfekt, Expres, A-konto) od ledna zaplatí za jeho vedení o 4 až 10 korun měsíčně více.

Další nepříjemnou novinkou je zvýšení cen u internetového a telefonního bankovnictví. Poplatky vzrostly i o více než 50 procent. V momentě, kdy se banky chovají tak, že se snaží klienty odehnat od přepážek a transakce ve spojení s přepážkami tučně zpoplatňují, je tento krok dosti nepochopitelný, zvlášť když v případě šestého zadaného příkazu pomocí Expreslinky zaplatíte celých 10 Kč! Komerční banka toto zvýšení cen transakcí odůvodnila  „promítnutím se nákladů na technologický rozvoj přímého bankovnictví“.

Raiffeisenbank, jen kosmetické úpravy

K dalším bankám, které navýšily poplatky patří Živnostenská banka a Raiffeisenbank. Jejich zdražení jsou v menším rozsahu, ale také se dotknou především retailu. Raiffeisenbank zavedla pouze poplatky týkající se hotovostních výběrů, a to zejména z bankomatů. Za první dva výběry z vlastního ATM zaplatí klient banky o korunu více než dosud, tedy 5 Kč a v případě výběru z cizího ATM výběr podraží z 15 na 19 Kč.

Živnobanka nejen zdražovala, ale i rozšiřovala

platební karta

Jak správně používat platební kartu?
Dodržujte bezpečnostní pravidla. Více čtěte ZDE.

U Živnobanky proběhlo kosmetických úprav více a některé možná klienty velmi překvapily. Banka navýšila měsíční poplatek za vedení Osobních menu Forte a Grand, první o 20 a druhé o 60 korun. Rozšířila ovšem služby v jejich rámci poskytované o novou službu Živnobanka Assistance. Ta umožňuje prostřednictvím non-stop dispečinku řešit problémy při autohaváriích a domácích haváriích vody, plynu elektřiny nebo při živelných katastrofách.

Dále se změnily, v duchu dlouhodobé strategie banky, poplatky u papírových příkazů k úhradě. Banka tak nadále zvýhodňuje zadávání platebních příkazů pomocí přímého bankovnictví, a tak je navýšení v průměru o 5 Kč pochopitelné.

Výběry z bankomatů zaplatíme

Asi největší překvapení čekalo na klienty Živnostenské banky v případě výběrů hotovosti z bankomatů. Tolik opěvované dva výběry z cizího ATM měsíčně bez poplatku jsou totiž minulostí. Banka sice snížila poplatek za výběr z cizího ATM z 50 na 40 Kč, ale za to jej účtuje u všech výběrů bez výjimky. Banka se hájí tím, že poplatky u výběrů z ATM neměnila více jak 5 let a tyto služby byly nejen ztrátové, ale i výrazně dotované z jejích vlastních zdrojů.

Přehled změn v sazebnících bank naleznete ZDE.

Výběry z vlastních bankomatů Živnobanka prozatím nezpoplatnila. Chystá tento krok na jaro 2005. Bude se ovšem týkat pouze samostatně vydaných karet k běžným účtům a karet vydaných k novému balíčku Konto Economy. Ten v sobě zahrnuje běžný účet s mezinárodní platební kartou Visa Electron, jeden kanál přímého bankovnictví a 2 výběry z vlastního ATM za měsíční paušál 55 korun. Od dubna by pak za další výběry měla být účtována částka 5 Kč. Tento poplatek se však nedotkne standardně nabízených osobních menu. Banka by ráda rozšířila své pole působnosti a nabídla specifické balíčky služeb studentům a mladým rodinám.

Překvapivé zlevnění u ČS 

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Zlevnění služeb od února 2005 oznámila jedna z největších bank na trhu – Česká spořitelna. Jednalo se spíše o poplatky administrativního charakteru - převod běžného účtu do jiné pobočky bude nově zdarma (původně 200 Kč), založení druhého a dalších účtů v cizí měně zdarma (původně 200 Kč); malé přeshraniční platby, tj. do € 12.500 budou stát 220 Kč (původně 1 %, až do 1.900 Kč).

Pro drobné klienty je ale největším přínosem rozšíření bezplatných položek v balíčku Komplex program. Zvýšil se totiž počet bezplatných výběrů z ATM ČS ze tří na pět a stejná změna potkala i počet bezplatných elektronických transakcí.

Od ledna navíc přišla ČS se dvěma novinkami. První z nich je změna v připisování úroků na sporožirových účtech, a to měsíčně namísto původní čtvrtletní frekvence. Druhou změnou je rozšíření produktové nabídky o Senior účet. Ten zahrnuje sporožirový účet se zvýšenou úrokovou sazbou, platební kartu a jeden výběr z ATM zdarma a je poskytován lidem starším 65 let nebo těm, kdo pobírají starobní či plný invalidní důchod, za 25 Kč měsíčně.

Co vy na to?

Tak tedy vypadají změny v sazebnících největších tuzemských bank. Některým klientům přidělají vrásky na čele, jiní mohou být spokojeni.Buď protože se jich nedotklo zdražení, nebo z toho důvodu, že jim banka některé služby zlevnila či rozšířila. Pokud ovšem nejste se svou bankou spokojeni, možná právě nyní uzrál čas ke změně bankovního ústavu, který vaše konto spravuje.

Dotkne se vás zdražení služeb některé z bank? Budete nastalou situaci řešit změnou bankovního ústavu? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kurzy.cz „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnut...

Najdete na iDNES.cz