Spořitelně zbývá 18 anonymních miliard

Klienti České spořitelny dali do konce minulého roku tvář většině peněz uložených na anonymních vkladních knížkách. Z původních 120 miliard zbývá v bance zhruba 18 miliard korun vkladů na doručitele. Ačkoli v peněžním vyjádření převedla spořitelna už devadesát procent původního objemu, fyzicky zrušila těchto knížek jen třetinu.

Mezi lidmi tak zůstává přes 2,5 milionu anonymních vkladních knížek vesměs s menšími úložkami. Od konce roku se vklady na těchto knížkách neúročí.

Nejrušněji bylo na pobočkách České spořitelny 30. prosince, kdy úředníci převedli téměř 35 tisíc knížek.

"Odnesli to hlavně větší pobočky, kde se také mohly tvořit fronty a prodlužovat čekací doba," řekl náměstek generálního ředitele Martin Škopek.

Na vkladních knížkách uvíznou miliardy

Spořitelna na vkladních knížkách moc nevydělá

Dodal, že se hladce pokračuje dál, za třináct lednových pracovních dní banka převedla vklady za téměř tři miliardy korun, a tak by do poloviny roku mohla akce skončit.

Ztratíme půl miliardy, tvrdí ČS
Banka se důrazně ohradila proti spekulacím, že vydělá stamiliony korun na vkladech a úrocích, které nevyplatí. Proti nim totiž staví zvýšené náklady.

"Přímý negativní dopad převodu na hospodaření České spořitelny v letech 2002 a 2003 převyšuje částku půl miliardy korun," uvedl Škopek.

Suma zahrnuje výdaje na marketing, bezpečnost, školení zaměstnanců, změny softwaru či odpuštění poplatků za rušení vkladních knížek a předčasné výběry.

Náměstek upřesnil, že zmíněná částka představuje zjednodušeně řečeno ušlý zisk, kterého by banka mohla dosáhnout, pokud by jí novela zákona o bankách nenařídila anonymní vklady zrušit.

Výměnu provázely úsměvné historky

Pracovníci České spořitelny zaznamenali během výměny knížek také úsměvné historky.

Jedna klientka prý předložila výherní vkladní knížku. Po sdělení, kolik činí její mnoho let stará výhra, byla tak rozrušena, že se odešla nejdříve posilnit. Místo naspořených 17 tisíc si nakonec odnesla 110 tisíc korun.

Jiný pán si zase nemohl vzpomenout na heslo knížky. Když si po dlouhé době kód vybavil, prohlásil, že si ho musí doma napsat zespodu na židli, aby nezapomněl. Při příští návštěvě ale zjistil, že neví ani heslo, ani kam si ho poznamenal. Naštěstí si vzpomněla pracovnice za přepážkou. Heslo na židli opravdu bylo, uvádí zpráva spořitelny.

Mnozí také prý chtějí knížku sice vybrat, ale schovat, aby ukázali potomkům, jak uměli spořit. Řada lidí prý nosí knížky vydané před měnovou reformou.

Rekordman měnil celkem 75 knížek najednou. Byly výherní, ale každá vydala pouze základní vklad 20 korun.

To se i v dalších letech podle výpočtů spořitelny promítne zápornou částkou kolem 400 milionů korun ročně kvůli změnám ve struktuře produktů, které vyžadují větší náklady než anonymní vklady.

"Tuto částku vykompenzujeme z jiných výnosů a úsporou nákladů, výhled hospodaření rozhodně měnit nebudeme," dodal Škopek.

Největší zájem je o knížky na jméno
Nejčastěji zatím lidé převáděli vklady na knížky na jméno, což udělaly dvě třetiny klientů. Zhruba devět procent lidé vybrali v hotovosti, ostatní převedli na jiné účty spořitelny nebo produkty jejích dceřiných společností.

"Vše šlo nakonec poměrně hladce, takže na nasazení vrcholového managementu na přepážky nedošlo," řekla mluvčí Klára Gajdušková.

Banka dříve prohlašovala, že bude-li nejhůř, sedne si za přepážku třeba i šéf banky Jack Stack, jenž prošel školením. 

Banka také nezaznamenala žádný převod, který by zavdal příčinu k úvahám o praní špinavých peněz. Právě kvůli ztížení legalizace prostředků z trestné činnosti se přitom anonymní účty ruší.

Zapomnětlivci mají šanci
Anonymní vkladní knížky musí banka přijímat až do roku 2012. Lidé probuzení reklamní kampaní ale začali doma objevovat také knížky, se kterými i desítky let nic nedělali.

Banka má povinnost takové vklady vyplácet 23 let od posledního pohybu, Škopek ale prohlásil, že spořitelna bude dál proplácet i účty, u nichž promlčecí lhůta už vypršela.