Sporoplán - nesmělá odpověď SIS na Felixe

  10:38aktualizováno  10:38
I v tomto týdnu Česká spořitelna pokračovala v razantním stahování peněz ze svých postkupónových fondů. Nejvíce se tento proces dotkl fondu SIS - Český OPF, ze kterého odplynulo 1,2 mld. Kč...
I v tomto týdnu Česká spořitelna pokračovala v razantním stahování peněz ze svých postkupónových fondů. Nejvíce se tento proces dotkl fondu SIS - Český OPF, ze kterého odplynulo 1,2 mld. Kč. Vysoké odkupy z fondů SIS neměly negativní vliv na výkonnost fondů, spíše naopak – v době klesajících cen akcií je držba peněz na účtech spíše výhodou než nevýhodou.

V minulém týdnu SIS představila svůj nový balíček služeb, nazvaný Sporoplán. V rámci této služby se od 9. července budete moci na vybraných pobočkách ČS poradit s odborníky, specializované na problematiku podílových fondů. Ti Vám nabídnou buď 5 standardních portfolií, nebo jakýkoli mix fondů Sporoinvest, Sporobond a Globaltrend. Aby tito poradci odhalili klientův sklon k riziku a mohli mu nabídnout optimální portfolio, bude klient muset vyplnit speciální dotazník. Do portfolia lze na žádost klienta přibrat i fondy Eurotrend a Sporotrend. Sporoplán klade velký důraz na pravidelné investování a z něj plynoucí výhody.

Reklamní kampaň na tuto službu se objeví zřejmě až na podzim a bude doprovázena změnou názvu a loga společnosti. Nicméně reklamní kampaň nebude podle vyjádření SIS mnohem skromnější než má Felix. Vzhledem k tomu, že se stejně jako v případě Felixe jedná spíše o marketingovou kampaň než o změnu nabízených služeb, je otázkou, zda málo chytlavé označení Sporoplán a skromnější reklamní kampaň nepovedou k tomu, že Sporoplán zůstane ve stínu Felixe. Informace o fondech SIS bohužel na našich stránkách dočasně nenaleznete, a to kvůli neochotě SIS poskytovat tato data nesmluvním partnerům.

Podle statistik UNISu v tomto týdnu české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za pouhých 431 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1 641 mil. Kč. Čisté prodeje tak činí –1 210 mil. Kč. Z hlediska prodeje se v žebříčku nejúspěšnějších fondů umístil na prvním místě umístil po dlouhé době fond spravovaný SIS – SPOROBOND (+45 mil. Kč), následovaný fondem IKS Peněžního trhu (+37 mil. Kč). Na třetí místo sestoupil fond IKS Dluhopisový (+30 mil. Kč).

Pokles cen akcií pokračoval i v tomto týdnu a nelze se tudíž divit průměrné výkonnosti českých akciových fondů za tento týden ve výši –1,2%. Ztráty zaznamenaly fondy bez ohledu na to, zda investují v tuzemsku nebo v zahraničí. Nejnižší výkonnost měl fond SIS – SPOROTREND (-3,4%), následovaný fondem OPF AKRO Eurotech (-3,0%). Naopak největší růst zaznamenal fond ČSOB světový akciový (+0,6%).

Smíšené fondy dosáhly výrazně lepší výkonnosti, když v této kategorii pokleslo čisté obchodní jmění na PL jen o 0,3%. Nízké výkonnosti dosahovaly především fondy společnosti AKRO, nejnižší pak fond AKRO OPF mezinárodní balancovaný (-1,3%). Naopka nejlépe se v tomto týdnu dařilo fondu PPF SMÍŠENÝ OPF, který dosáhl po delší době kladné výkonnosti, a to +1,0%.

Pokles akciových fondů kopírovala i kategorie fondů fondů, když čisté obchodní jmění připadající ne jeden podílový list v průměru pokleslo o 1,3%. Nejvíce přitom poklesl fond SIS - GLOBALTREND FF (-1,5%), těsně následovaný fondem 1IKS fond fondů (-1,5%). Relativně nejlépe jsou tak na tom podílníci fondu 1.IN - Fond fondů, který v tomto týdnu ztratil necelé procento (-1,0%).

Dluhopisy v tomto týdnu v důsledku příznivých makroekonomických zpráv (maloobchodní tržby, HDP) změnily trend předchozích týdnů a vydaly se vzhůru. České dluhopisové fondy tak zaznamenaly slušnou výkonnost (+0,23%). Nejvíce výkonným fondem v této kategorii se stal fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,39%). Naopak nejméně výkonným fondem byl v tomto týdnu fond IKS Eurobondový (+0,06%). V minulém týdnu tomu přitom bylo přesně naopak.

I kategorie fondů peněžního trhu zaznamenala slušný růst (+0,08%), a to i přes negativní vliv fondu AKRO OBLIGACE (-0,13%). Všechny ostatní fondy dosáhly kladné výkonnosti, nejvyšší pak fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,16%).

Co říkáte na Sporoplán? Myslíte si, že může konkurovat Felixovi? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Kurzy.cz Stovky tisíc neobsazených pracovních míst tu nebudou věčně Nízká nezaměstnanost nebude trvat věčně. Dobré časy, které z...

Najdete na iDNES.cz