Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spořte, zaplatíte nižší daně

  13:00aktualizováno  13:00
Když šetříte v penzijním fondu a na životním pojištění, zaplatíte nižší daně. Až o 3 600 korun za rok.
Když smlouvu vypovíte předčasně, musíte státu peníze z daňových úlev vrátit.

Když smlouvu vypovíte předčasně, musíte státu peníze z daňových úlev vrátit. | foto: Profimedia.cz

U penzijního připojištění si můžete od daňového základu odečíst až 12 000 korun ročně. Má to ale háček, abyste využili celou částku, musíte zaplatit 18 tisíc. Na prvních 6 000 (500 korun měsíčně) dostáváte státní příspěvek, proto se do slevy nepočítají. Z toho vyplývá, že nejlepší je spořit měsíčně 1 500 korun. Samozřejmě je třeba dodržet podmínky smlouvy – spořit do šedesáti a přitom minimálně pět let.

Počátkem každého kalendářního roku dostanete od svého penzijního fondu vyúčtování. Z něho po odečtu 6 000 korun poznáte, o kolik si smíte daně snížit.

. Sleva

Daňovou úlevu nezískáváte průběžně, ale vždy jednou za rok, když vypořádáváte daně.

Úrazové pojištění se nepočítá
Také u životního pojištění si můžete odečíst pojistné maximálně 12 000 korun za rok. Ideální tedy je platit tisícikorunu měsíčně. Pokud tak činíte, ušetříte za rok na daních 1 800 korun.

To však jen tehdy, pokud jde celá tisícovka na životní pojištění. To, co si připlácíte třeba za připojištění úrazu či invalidity, se totiž se daňových úlev netýká. Přesnou sumu vám na začátku roku zašle pojišťovna, vy se jejím výpočtem nemusíte nijak zatěžovat. Jen dojdete s potvrzením do mzdové účtárny, případně částku uvedete v daňovém přiznání za rok 2008.

Kolik ušetříte
Zaplacené pojistné nebudete odečítat přímo od daní (neušetříte tedy 12 tisíc, jak to z některých reklam neznalému může vyplývat), ale od daňového základu. Tedy od částky, ze které se daň vypočítává.

Daň z příjmu mají letos všichni stejnou, patnáct procent bez ohledu na výši výdělku. Tím se sjednotily i úspory za zaplacené pojistné. Vydělat můžete maximálně 3 600 korun. Z toho 1 800 korun za životní pojištění a stejnou částku za penzijní připojištění.

Předčasné ukončení je se ztrátou
Veškeré daňové úlevy jsou pro vás výhodné, ale jen v případě, že vydržíte platit celou sjednanou dobu. Pokud vypovíte smlouvu dříve, přijdete u penzijního připojištění o státní příspěvky. I odbytné u pojištění bude nízké, protože teprve zhruba po deseti letech máte nárok na peníze do pojištění vložené. Ale hlavně budete muset uplatněnou daňovou úsporu vrátit. Týká se jak životního pojištění, tak penzijního připojištění.

V praxi to probíhá tak, že v daňovém přiznání za rok, kdy jste smlouvu předčasně ukončili, uvedete jako příjem všechny částky, které jste si po léta od daní odečítali. Pokud jste si neschovávali potvrzení, změnili práci, takže už nevíte, kolik to bylo, pojišťovna či penzijní fond vám sumu, na kterou jste měli nárok, na požádání vyčíslí.

Zaměstnavatelé mohou přispět až 24 000 korun za rok
Letošní novinkou je zvýšený limit na osvobození příspěvků od zaměstnavatele na životní pojištění a penzijní připojištění. Zaměstnavatel vám totiž může na obě pojištění přispívat, a to až 24 000 korun za rok na obě dohromady. Kolik přesně vám dá, je na něm, pokud tedy máte uzavřeno pouze penzijní připojištění, můžete se teoreticky dočkat příspěvku až 2 000 korun měsíčně. Přičemž platí, že tyto peníze dostanete v čistém a ani zaměstnavatel je nedaní. Neplatíte z nich ani sociální a zdravotní pojištění.

To, že váš zaměstnavatel příspěvky poskytuje, však ještě neznamená, že vy u něj uspějete. Některé podniky totiž podmiňují přídavky tím, že si smlouvu sjednáte u konkrétní pojišťovny, a to nemusí být pro vás zdaleka ta nejvýhodnější. Navíc je třeba si uvědomit, že životní pojištění se zavazujete platit na několik desítek let a zaměstnavatele třeba po pár letech změníte a ten další už vám přispívat nemusí. U penzijního pojištění je situace jednodušší – přechod z jednoho fondu do druhého zatím není nijak omezen.

Kdy si můžete snížit daně

  • Životní pojištění
    Zvýhodnění v podobě snížených daní se týká jen pojistek, kde si spoříte, tedy když máte sjednané takzvané kapitálové nebo investiční životní pojištění. Nebo pojištění s jednorázovým pojistným. Zároveň však musíte splnit podmínku, že máte pojistku sjednanou do roku, kdy vám bude šedesát. Smlouva přitom bude trvat minimálně pět let. Pokud máte životní pojištění pouze rizikové, daňové úlevy se vás netýkají.
  • Penzijní připojištění
    Snížit daňový základ můžete v případě, že platíte měsíčně více než 500 korun. Maximum, při kterém lze daňové výhody uplatnit, je 1 500 korun měsíčně. 

Kolik ušetříte
Na penzijním připojištění
měsíční platba úspora za rok
500 Kč 0 Kč 
600 Kč 180 Kč
800 Kč 540 Kč
1 000 Kč 900 Kč
1 500 Kč a více 1 800 Kč
Na životním pojištění
měsíční platba úspora za rok
100 Kč 180 Kč
300 Kč 540 Kč
500 Kč 900 Kč
800 Kč 1 440 Kč
1 000 Kč a více 1 800 Kč

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Zdravotní pojištění: kdo ho musí platit sám a jakou částku

Ilustrační snímek

Všichni občané České republiky musí každý měsíc uhradit povinné zdravotní pojištění. Za zaměstnance platí...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz