Spotřebitelský úvěr: peníze levné i rychlé?

Blíží se narozeniny někoho z vašich blízkých, nebo máte prostě jen tak chuť koupit si něco pěkného do bytu? Pak potřebujete peníze, jednou z možností, jak je získat, je spotřebitelský úvěr. Jen tento typ úvěru pro vás výhodný? Jak rychle jej lze získat?

Banky nabízejí dva druhy spotřebitelských úvěrů: neúčelový (hotovostní)  a účelový (bezhotovostní). Účelový úvěr slibuje nižší úrokovou sazbu, banka ovšem chce vědět přesně, na co peníze potřebujete. Tento typ je vázán na konkrétní zboží - pokud peníze chcete použít  např. na nákup auta, přinesete do banky fakturu a ta ji následně proplatí příslušnému bazaru. U neúčelového úvěru inkasujete peníze bez jakéhokoliv vysvětlování. Cenou je ovšem vyšší úrok. Kromě úroků vás čekají ještě další poplatky spojené s úvěrem – např. poplatek za poskytnutí úvěru, vedení úvěrového účtu atd. Tyto sumy rozhodně nejsou zanedbatelné, a tak celkovou cenu úvěru dokáží značně prodražit.

Kromě spotřebitelského úvěru máte možnost využít také jiné typy úvěrů například opakovaný úvěr čerpaný pomocí povoleného přečerpání účtu (kontokorent) či kreditní karty. Úrokové sazby těchto „pohotovostních rezerv“ ovšem začínají  výše, než je tomu u spotřebitelského úvěru. Kreditní karty nabízejí obvykle úvěr s úrokovou sazbou až o 10 % vyšší.

Spotřebitelské úvěry nemusí letos podražit! Více ZDE.

Úvěr lze získat nejen od banky, ale také od splátkové společnosti. I zde je nabídka pestrá a záleží na vás, jakou formu úvěru preferujete. Můžete získat hotovostní úvěr, nebo úvěr určený na nákup konkrétního zboží u obchodníků. Další možností je úvěrová karta, se kterou je spojen konkrétní úvěrový rámec. Teprve po jeho částečném či úplném vyčerpání následuje splácení, do té doby vás karta většinou nic nestojí. Jde v podstatě o obdobu bankovních kreditních karet. Nákupní úvěrové karty však většinou nenabízejí bezúročné období, tedy určité časové rozmezí, v jehož rámci úvěr není úročen (pokud je v tomto období splacen). 

V případě, že potřebujete peníze rychle, lze využít i nabídky různých finančních společností, které se na půjčování peněz specializují. Jejich cena je ovšem značně vysoká může činit i stovky procent ročně.

Za rychlost zaplatíme víc

Největší výhodou úvěru získaného přímo v obchodě je pochopitelně jeho rychlost. Obchodník má smlouvu se splátkovou společností. Pokud si tedy vyberete zboží, na které nemáte dostatek peněz, máte možnost využít úvěru na místě. Musíte s sebou ovšem přinést potřebné doklady a projít úvěrovým hodnocením. Po podpisu smlouvy si již můžete zboží odnést. Celá záležitost může trvat jen několik desítek minut. Vstupní procedura získání úvěru od splátkové společnosti (přímo u ní, nebo v obchodě) sice zabere méně času, ale často jí zaplatíte mnohem více. Splátkové společnosti vyšší cenu ospravedlňují vyššími nároky na bonitu klienta.

Džungle nabídek, jak se v ní vyznat?

Jaké podmínky musíte splnit, pokud chcete získat spotřebitelský úvěr? Musíte být občanem ČR a mít vyhovující měsíční příjem (např. Citibank vyžaduje 12 tisíc měsíčně čistého). Obecně vždy platí, že lepší úvěr dostanete tam, kde znají vaši finanční historii, tedy v bance, kde máte veden běžný účet, na který je vám zasílána výplata.

Jak posoudit výhodnost úvěru? Kritériem je nejen úroková sazba, která je nejednotná – někde se uvádí za rok, jinde za měsíc nebo týden, ale také množství dalších poplatků svázaných s úvěrem.

Tyto nesrovnalosti mělo odstranit zavedení RPSN (roční procentní sazba nákladů), kterou nyní smlouvy o spotřebitelském úvěru musí obsahovat. Čím je jeho hodnota nižší, tím je úvěr pro spotřebitele výhodnější.

O čem informuje RPSN?

Do RPSN jsou zahrnuty nejen splátky, ale i jiné platby nákladů – např. administrativní poplatky, poplatky za poskytnutí spotřebitelského úvěru, poplatky za vedení účtu atd. Tento ukazatel rozhodně není totožný s roční úrokovou sazbou a má k celkovým nákladům větší vypovídací hodnotu. Pro toho, kdo volí půjčku podle ceny, by ovšem mohlo být významným vodítkem.

Americká hypotéka: dražší, ale na cokoliv. Banky půjčí peníze a neptají se na co.
Čtěte ZDE.

reklama