Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správce KTP žaluje Swiss Asset

aktualizováno 
Mezi správcem konkurzní podstaty zkrachovalé makléřské firmy KTP Quantum Jiřím Sehnalem a částí klientů KTP se v posledních dnech rozhořel spor.Opozice vůči Sehnalovi se utvořila kolem sdružení klientů Jistota a budoucnost. To spolupracuje s firmou Swiss Asset Management (SAM), která by chtěla nabídnout klientům Quanta možnost investovat do švýcarských cenných papírů.

Sehnal podal na SAM žalobu za to, že mu stále nesplatil miliony, které si vypůjčil z peněz Quanta. SAM začal už loni vyjednávat ještě s vedením fungujícího Quanta o tom, že by firmě pomohl se zvýšením likvidity. Avšak před koncem roku si zároveň od Quanta půjčil peníze a podle účetnictví zkrachovalé makléřské firmy jí dluží přes 370 milionů korun. Swiss však jakékoliv závazky vůči Quantu popírá.

Správce nyní žádá městský soud v Praze, aby firmě SAM nařídil nejprve vrátit pětimilionovou půjčku i s úroky. "Vyzval jsem je, aby půjčku splatili, ale neučinili tak. Tak jsem podal žalobu," potvrdil Sehnal. Správce zároveň varuje klienty Quanta před tím, aby pokračovali ve spolupráci se SAM. Tvrdí, že patří mezi největší dlužníky KTP, a jeho zájmy proto nemohou být v souladu se zájmy klientů. "Jde řádově o stovky milionů," napsal v dopise určeném sdružení Jistota a budoucnost.

Sdružení se nyní rozhoduje, zda má nadále SAM považovat za solidního partnera. "Žádám Swiss, aby se k tvrzení pana správce písemně vyjádřil. Pokud se prokáže, že tyto závazky existují, budeme dělat všechno pro to, aby byly splaceny," říká předsedkyně výboru sdružení Ladislava Jindřichová. Zatím nechce říci, zda firmě SAM nadále věří. Několik členů sdružení Jistota a budoucnost zároveň usiluje o to, aby Sehnal odešel z čela konkurzu v KTP. Žádosti o jeho odvolání leží u soudu v Hradci Králové.

Ve stejnou dobu jako žalobu na SAM sepsal Sehnal také trestní oznámení na členy představenstva KTP i na spolumajitele a dříve nejvlivnějšího muže v Quantu Karla Takáče. Takáč vlastní podíl v KTP prostřednictvím firmy Quantum Praha a dluží KTP přes 16 milionů. Podle Sehnala porušili povinnosti při správě cizího majetku a jsou podezřelí ze zpronevěry.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPOLEČNOST JE V KONKURZU

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz