Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správci fondů hledají nové cesty ke klientům

aktualizováno 
Přes otřesy na politické scéně se investicím v podílových fondech daří vcelku dobře. Sice každý měsíc ubývá počet domácích fondů, nicméně nově registrované zahraniční fondy tento pokles bohatě nahrazují. Rozvíjí se však nové způsoby distribuce fondů – další společnost začíná nabízet nákup fondů na poštovních pobočkách. Kde všude narazíme na nabídku investování? Začne masivní příliv prostředků do fondů?

Zpráva Unie investičních společností (UNIS) za leden ilustruje situaci na poli domácích fondů. Celkový počet fondů klesl o osm, za což jsou nejvíce „odpovědné“ fondy ze společnosti AKRO, které se sloučily do jednoho fondu s novým názvem AKRO mezinárodní flexibilní. S počtem fondů kontrastuje majetek ve fondech, který již začíná příznivě růst (po odlivech v posledních dvou čtvrtletích minulého roku). Za leden vzrostl majetek ve fondech o 1,2 mld. Kč na celkových 106,4 mld. Kč. Nevětší objem čistých prodejů zaznamenaly fondy peněžního trhu (+1,2 mld. Kč), za což patří zásluha především fondu ISČS Sporoinvest, u kterého činily podle statistiky UNIS čisté prodeje za leden úctyhodných 1,1 mld. Kč (od začátku roku do konce minulého týdne již 1,98 mld. Kč).

Druhé v pořadí podle nových investovaných peněz se umístnily fondy akciové se 160 mil. Kč, smíšené fondy skončily vzhledem k pokračujícím odkupům nedávno otevřených fondů pouze s minimálním přílivem 6 mil. Kč, dva fondy fondů ve statistice přilákaly 4 mil. Kč nových prostředků. V záporu tak skončily pouze dluhopisové fondy (-323 mil. Kč), u nichž je odliv majetku způsoben špatnými výsledky dluhopisových fondů způsobených nepříznivou situací na dluhopisovém trhu. Celkové čisté prodeje za leden činily 1 mld. Kč.

I v posledním týdnu pokračovaly investice do fondů peněžního trhu, z nichž tradičně nejvíce ukořistil ISČS Sporoinvest (+313 mil. Kč). Především úspěch tohoto fondu stojí za pokořením 50 miliardové hranice majetku ve správě ve společnosti ISČS. Právě majetek v ISČS Sporoinvestu tvoří takřka dvě třetiny z těchto 50 mld. Kč, které znamenají 40% podíl na investicích do všech domácích fondů.

Pořadí první tří „nejpřitažlivějších“ fondů se již několik týdnů nemění, takže následují IKS peněžní trh (+52,5 mil. Kč) a ISČS Sporotrend (+44,8 mil. Kč). Na opačném konci je situace opět podobná té z uplynulých týdnů. Odliv z dluhopisových fondů stále pokračuje: za týden z nich zmizelo celkem 258 mil. Kč. Investoři vybírají své peníze i z fondů smíšených (-8 mil. Kč). Na rozdíl od dluhopisových fondů, kde v červených

Vyplatí se sázka na čínský růst? Jak můžeme investovat i na tomto dynamickém trhu? Více v TOMTO článku

číslech skončily všechny fondy, najdou se u smíšených fondů výjimky: nejvíce nových peněz získal IKS Balancovaný (+21 mil. Kč) a dva ze smíšených fondů ISČS – Sporomix 5 (+10 mil. Kč) a Sporomix 3 (+5,5 mil. Kč).

Celkové čisté prodeje za UNIS ve výši 215 mil. Kč nepřekonaly souhrnné čisté prodeje za skupinu KBC, která nasbírala 278 mil. Kč, na čemž měly největší zásluhu zajištěné fondy a fond peněžního trhu KBC MultiCash ČSOB CZK.

Možná, že zájem o investice do fondů u domácích investorů vzroste s počtem míst, kde se s nabídkou nákupu podílových listů setká. Sázka na nové distribuční kanály je patrná i z dalšího rozšíření investování na pobočkách České pošty. Po nabídce fondů ze skupiny ČSOB/KBC na pobočkách Poštovní spořitelny začala od 16. února nabízet investování na poštách i investiční společnost ČP Invest. Produkt s názvem Šikovná obálka představuje portfolio fixně namíchané z fondů ČP Invest v poměru: 50 % fond peněžního trhu, 30 % fond státních dluhopisů a 20 % fond korporátních dluhopisů. Minimální investice je 3 tisíce korun. Na rozdíl od nabídky ČSOB/KBC tak Šikovná obálka uspokojí pouze klienta s konzervativním profilem. (Ovšem i fondy fondů na pobočkách Poštovní spořitelny jsou určeny pro méně zkušené a většinou méně rizikové investory).

Novinkou minulého týdne je však již pouze formální změna názvu fondu Pioneer Trust na Živnobanka – dynamický fond. Změna statutu také potvrdila přechod obhospodařovatele ze společnosti Pioneer česká investiční společnost na investiční společnost ŽB Trust.

Uplynulý týden nebyl z hlediska výkonností nijak výjimečný. Kratší obchodní týden v USA znamenal smíšené výsledky jak v Americe, tak přeneseně i v Evropě, která si přeci jen vedla mírně lépe. Na rozdíl od USA skončily hlavní evropské indexy mírně v černých číslech. Pražské burze se od počátku týdne nedařilo, což však mírně korigoval závěr obchodování v posledních dnech. Nejvíce ztratil Unipetrol, v červených číslech skončily ze SPADových emisí i oba bankovní tituly a Philip Morris. Z

Souhrnnou tabulku kurzů domácích fondů naleznete ZDE

Více informací z akciových trhů ve speciální sekci akcie.idnes.cz

fondů si nejlépe vedl ISČS Eurotrend, který zhodnotil své portfolio o 1,7 %. Špatně se nevedlo ani smíšeným fondům, kde většina skončila v kladných číslech v čele právě s Živnobanka dynamickým fondem (+0,93 %), donedávna Pioneer Trustem.

Ani dluhopisové fondy nebyly v uplynulém týdnu neúspěšné. Kromě tří fondů, které je vidět v tabulce, skončily všechny ostatní s nárůstem, za což dluhopisy vděčí nezměněné situaci na dluhopisovém trhu jak u nás, tak v okolních zemích.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS EUROTREND 1,72% ČPI Fond nové ekonomiky -0,48%
Živnobanka akciový fond 0,52% ISČS SPOROTREND -0,19%
IKS Světových indexů 0,45% ČPI F. farmacie a biotech. -0,18%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,31% ČSOB nadační -0,20%
ČSOB Bond Mix 0,17% ISČS TRENDBOND -0,08%
ČPI korp. dluhopisů 0,14% ISČS SPOROBOND -0,05%
Fondy fondů IKS fond fondů 0,48%        
ISČS GLOBALTREND -0,20%    
Peněžního trhu IKS peněžní trh 0,04% Živnobanka Sporokonto 0,00%
ČPI Peněžní 0,04% ISČS SPOROINVEST 0,02%
Smíšené Živnobanka dynamický 0,93% IKS balancovaný -0,24%
ISČS SPOROMIX 5 0,79% 1.IN Fond obchodu -0,24%
ISČS SPOROMIX 3 0,54% J&T OPPORTUNITY CZK -0,17%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 313,1 ISČS SPOROBOND -140,8
IKS peněžní trh 52,5 IKS dluhopisový -56,1
ISČS SPOROTREND 44,8 Balancovaný f. nad., ŽB-Trust -26,1
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz