Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - podpis, dohoda | foto: Profimedia.cz

Správný podpisový vzor musí být složitý, tři křížky bance nestačí

  • 62
Podpis je v bankách důležitým a unikátním identifikátorem klienta. Často rozhoduje o provedení transakce jen jeho shoda či neshoda s podpisovým vzorem. Banky proto doporučují vzor podpisu nikomu neukazovat a podpis zvolit jen těžko napodobitelný. S pouhými obrázky ale zpravidla neuspějete.

Obvykle si stanovujeme podpisový vzor v takové podobě, která nám vyhovuje a běžně se jí podepisujeme. Ovšem to je chyba. Jak si tedy nastavit vzor podpisu, aby byl dostatečně originální a také jen těžko napodobitelný? Určit si zcela libovolně, jak bude váš podpisový vzor vypadat bez dalších omezení, však dost dobře nejde. Banky totiž mají svá pravidla.

Řada lidí má už nyní různé "vychytávky" například v podobě kytičky namalované u jména či podpis přepečlivě vyvedený školáckým rukopisem. To vše zvyšuje bezpečnost vašich úspor uložených v bance.

"Vzhled podpisového vzoru není zákonem upraven, záleží tedy pouze na klientovi," uvedl pro iDNES.cz Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Podobně k problematice přistupují i ve Volksbank. Zde si totiž můžete vybrat za svůj podpisový vzor prakticky cokoliv - třeba jméno, obrázek nebo jen nějaký symbol. Tudíž podepisovat se kupříkladu třemi křížky v této bance můžete, byť tím přijímáte zvýšené riziko snadnější napodobitelnosti. Jinde už ale s podobným "trikem" neuspějete.

podpisové vzory

- Podpisový vzor si stanoví každý klient banky při založení běžného, termínovaného účtu, či při pronájmu bezpečnostní schránky.

- Pokud nechce majitel účet obsluhovat sám, určí si osoby další. Všichni si však musí vytvořit svůj podpisový vzor. Podepisují se obvykle před pracovníkem banky, který zároveň ověřuje jejich totožnost. Přesto za pravost podpisů disponujících osob zodpovídá majitel účtu.

- Zvýšit bezpečnost svých peněz ale můžete také vhodnou kombinací jmen, hesel a limitů, případně dvou podpisů nutných k provedení příslušné transakce.

Třeba v České spořitelně vám neprojde jako podpisový vzor samotný obrázek. Rozličné grafické znaky však mohou sloužit jako doplněk. Jinak je ale spořitelna poměrně benevolentní, například autorce textu poradili, že by se mohla podepisovat jako Anežka. "Podpisový vzor nemusí být ani shodný se jménem klienta. V zájmu bezpečnosti by měl být zcela jedinečný, může obsahovat i různé specifické znaky," vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

V Poštovní spořitelně nicméně vyžadují, aby se vzor podpisu shodoval přinejmenším s vybranými s údaji uvedenými v matričních dokladech. "Vzorem podpisu se rozumí vlastnoruční napsání příjmení, respektive jména a příjmení uvedených kupříkladu v rodném listu. Touto definicí se sleduje, aby se klient nepodepisoval úplně jiným příjmením," upřesňuje Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.

V ČSOB platí pravidla stejně přísná. Banka vyžaduje, aby podpisový vzor obsahoval minimálně příjmení klienta, navíc vlastnoručně napsané psacím písmem. V žádném případě nesmí podpis vypadat pouze jako šifra. V Komerční bance, ale i v Citibank rovněž vyžadují podpisový vzor vytvořený psacím písmem. "Tři křížky nebo obrázky neakceptujeme. Také klientům nedoporučujeme, aby byl podpis v jiném písmu než v latince. Samozřejmě s logickou výjimkou případů, kdy je klient cizinec," dodal Pavel Vlček, tiskový mluvčí Citibank. Stejně pochodíte i u mBank.

základní pravidla pro podpisový vzor

- podpisový vzor by se neměl shodovat s podpisem na platební kartě a tím, jak se běžně podepisujete

- k podpisu se doporučuje připojit případně heslo v numerické (např. 123) nebo alfabetické podobě (např. Jakub), případně kombinace obojího (např. 12. srpen)

- změnu podpisového vzoru můžete provést kdykoliv

- podpisový vzor nikomu neukazujte, a to ani blízkým osobám

Zdroj: banky

Vyměňovat podpisový vzor pravidelně nemusíte

Obecné pravidlo, kdy je třeba vyměnit podpisový vzor v bance, neexistuje. Vše bývá opět ponecháno na libovůli klienta. Samozřejmostí nicméně je výměna vzoru podpisu při změně příjmení či v okamžiku, kdy pociťujete obavy o bezpečnost svých financí uložených na účtu.

Důvodem k výměně podpisového vzoru může být taktéž podpis odlišující se od původního podpisu vzorového (písmo se mění věkem, vlivem nemoci či úrazu) apod.

Pokud se ale tak stane a podpisový vzor vyrazíte do banky změnit, obávat se poplatků za tuto transakci ve většině případů nemusíte. Zaplatíte pouze v Poštovní spořitelně, a to 30 korun, jste-li majitelem postžira nebo eurokonta. Podnikatelé si připlatí navíc ještě 20 korun (tedy 50 korun).