Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srovnat si úvěry je složité. Úroky se často nedovíte, ukázal test

  14:25aktualizováno  14:25
Zjistit, na kolik vyjde půjčení peněz u finančních ústavů, je v Česku poměrně složitá záležitost. Podle průzkumu časopisu Test nedostávají budoucí klienti dostatek informací k posouzení nabídky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ve zkoušce neuspěli nebankovní, ale i někteří bankovní poskytovatelé úvěrů.

Dotazování se uskutečnilo v září nejprve přes e-mail, pak následovaly telefonáty. Tazatelé anonymně žádali o půjčku 30 000 korun. Částku chtěli splácet jeden rok.

výsledky testu poskytovatelů spotřebitelských úvěrů

Na e-mail ale téměř žádný z oslovených subjektů neodpověděl. "Lépe poskytovatelé půjček odpovídali na telefonní dotazy, ale ani zde nebyli vždy schopni poskytnout některé klíčové informace," vysvětluje Václav Beneš z časopisu Test.

Většina dotazovaných společností byla schopna podat po telefonu dílčí, nikoliv však konkrétní informace. Společnosti Cetelem, HomeCredit a Raiffeisenbank neposkytly spotřebiteli žádné konkrétní informace o možnostech poskytnutí úvěru ani po telefonu. Všechny požadované informace poskytly pouze ČSOB, mBank a Volksbank CZ.

U společností, které odpověděly jen zčásti, nebylo zpravidla možné dozvědět se konkrétní RPSN nebo úrokovou míru pro požadovaný třicetitisícový úvěr.

"Úroková míra a roční procentní sazba nákladů jsou klíčové údaje, podle nichž lze srovnávat, jak drahé jsou jednotlivé úvěry," upozorňuje Václav Beneš. Ani jeden z údajů nebyl schopen sdělit pracovník společnosti Proficredit, ve Waldviertel Sparkasse neuměli spočítat ani měsíční splátku.

Test na základě poskytnutých údajů spočítal předpokládané celkové ceny úvěrů u těch společností, které byly ochotny poskytnout anonymnímu spotřebiteli informace.

Třicetitisícový úvěr s roční splatností vyšel nejlevněji u Poštovní spořitelny. Žadatel musí počítat s celkovými náklady 33 290 korun. U většiny ostatních se náklady pohybovaly okolo 34 000 korun.

Pouze u společnosti Provident by klient za rok zaplatil více než 48 000 korun. "Roční procentní sazba nákladů u Providentu činí 224,28 %, což je desetinásobek RPSN běžné u podobných produktů," upozornil Václav Beneš.

Test

Občanské sdružení spotřebitelů TEST je neziskovou organizací, která se zabývá testováním výrobků a služeb. Výsledky testů jsou zveřejňovány v časopise Test. Testování a systém označování výrobků štítkem Test slouží k větší transparentnosti spotřebitelského trhu a snazší orientaci spotřebitele.

Protože si Test platí zkušebny a náročné testy pouze z předplatného, nikoli z inzerce, nejsou výsledky testů na webu volně přístupné.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz