Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Srovnejte své finanční znalosti se žáky druhého stupně základní školy

Do finančního vzdělávání se stále víc zapojují státní instituce, ale i soukromé banky. V uplynulých dnech tak ministerstvo financí vyhlásilo projekt na měření finanční gramotnosti, GE Money Bank se snaží protlačit do škol předmět Rozumíme penězům a Poštovní spořitelna vyhlásila 4. ročník soutěže s názvem Ideální banka.

Projekt Rozumíme penězům už někteří žáci základních škol absolvovali. Je to volitelný předmět, který vedou proškolení učitelé. Záleží na kantorovi, jak výuku pojme. Buď žáci mají projektový den s názvem "Zodpovědné zadlužování", nebo při hodinách řeší finanční modelové situace, které přináší život.

Žáci jsou například rozděleni do rodin, kde každý má svou roli. Děti se dozvědí, že když chce rodina auto, výdaje nekončí zaplacením jeho ceny. Musí ještě vyřešit povinné ručení, havarijní pojištění, parkovací místo atd.

Otestujte se

Srovnejte své finanční znalosti s žáky druhého stupně základní školy.

Zkuste si vyplnit test, který vychází z osnov volitelného předmětu Rozumíme penězům. Předmět je určen pro žáky druhého stupně osmé a deváté třídy.

Ministerstvo financí prozkoumá finanční gramotnost

V listopadu se Česká národní banka a ministerstvo financí chystají změřit finanční gramotnosti dospělých. Průzkum se bude provádět na základě osobních rozhovorů zhruba s tisíci respondenty staršími 18 let.

"Vzdělávání dospělých je podle schválené Národní strategie finančního vzdělávání doménou zejména neziskových a spotřebitelských organizací a také subjektů finančního trhu. Projektů existují desítky a další budou jistě vznikat. Rolí státu je pomoci tyto projekty podporovat buď finančně, a to prostřednictvím dotační politiky ministerstva průmyslu a obchodu, anebo koncepčně a koordinačně," dodává Dušan Hradil z ministerstva financí.

Výsledky testů potom poslouží pro zlepšení finančních znalostí. Průzkum má zjistit, na jaké oblasti se mají odborníci zaměřit a v čem lidé tápou.

Při posledním podobném průzkumu v roce 2007 například kolem 40 procent lidí špatně odpovědělo, co je výhodnější, zda úročení na spořicím účtu jedno procento měsíčně nebo 10 procent ročně. Čtvrtina respondentů nedokázala spočítat, zda je výhodnější výnos 300 korun nebo 15 procent z tří tisíc korun.

Poštovní spořitelna pořádá čtvrtý ročník soutěže

Alternativním způsobem se k finanční gramotnosti staví Poštovní spořitelna. Studenti středních a vysoký škol mohou od září posílat své písemné práce do soutěže Ideální banka 21. století. Letošním tématem je "péče o klienty a vstřícný přístup k zákazníkovi." Do 15. prosince mohou studenti posílat i videa.

Banka spolupracuje i s několika vysokými školami, kde je napsání seminární práce na toto téma podmínkou získání zápočtu.