Srpen dal fondům zapomenout na předchozí ztráty

Srpnové události přinesly obyvatelům České republiky především šok ze škod způsobených katastrofálními povodněmi. Mnozí z nich mají peníze uloženy v podílových fondech, kterým se v tomto roce příliš nedaří. Prohloubil srpnový vývoj zahraničních podílových fondů ztráty obyvatel, nebo byl naopak paprskem světla v jinak temném období?

Zahraniční podílové fondy dokázaly výrazně otočit ztráty předchozího měsíce, kdy všechny sledované kategorie fondů skončily v červených číslech. Díky mírnému oživení na akciových trzích tak dokázaly v srpnu i akciové a smíšené fondy vykázat kladné výsledky. Optimismus však nelze přeceňovat, pro déletrvající oživení trhů zatím mnoho nenasvědčuje, a to i přes odpoutání indexu S&P 500 od svého pětiletého minima z konce července (během prvních dvou srpnových týdnů +15%) a posílení technologického indexu Nasdaq za stejnou dobu o 12%. V závěru měsíce totiž investoři realizovali zisky a ceny akcií tak zamířily opět mírně dolů.

Průměrná srpnová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů

Průměr kategorie

Akciové fondy

2,23 %

Smíšené fondy

1,17 %

Dluhopisové fondy

0,93 %

Fondy peněžního trhu

0,21 %

Fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy

Předchozí články, které se rovněž věnovaly vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde, a to za:

březen

duben

květen

červen

červenec

Nejočekávanější událostí v USA bylo zasedání americké centrální banky. Spekulovalo se, zda pod tlakem nepříznivých událostí sníží Fed úrokové sazby. Alan Greenspan, který nedávno obdržel z rukou královny Alžběty II. rytířský titul a může se tak honosit oslovením „sir“, však investory zklamal a ponechal sazby nezměněné na úrovni 1,75%. Na tento vývoj zareagovaly akciové trhy poklesem. Otázkou zůstává, jak by trhy zareagovaly při případném snížení sazeb. Takový krok by totiž příliš nepotvrzoval nadále optimistický výhled centrální banky směrem k hospodářskému oživení.

Tradičně se nedařilo high yield dluhopisům. Nadále přetrvávající efekt účetních skandálů vytahuje výnosy korporátních dluhopisů do závratné výše, což prodražuje podnikům získávání financí na kapitálovém trhu. V Americe tak poklesl objem emisí korporátních dluhopisů na sedmileté minimum.

Naopak nejlépe se dařilo fondům, které velkou část svého portfolia alokují v Latinské Americe. Tento v poslední době nejistý region profitoval především ze zprávy, že Mezinárodní měnový fond poskytne Brazílii největší půjčku v historii ve výši 30 mld. USD. Za tímto rozhodnutím je vidět vliv USA, které mají eminentní zájem na stabilizaci situace v tomto regionu. Na prvních místech se tak umístily Emerging Bond fondy švýcarské společnosti Julius Baer, které investují v Latinské Americe okolo 50%, z toho kolem 10% přímo v Brazílii. Ačkoliv ABN Amro Latin America Bond investuje pouze v tomto regionu, skončil až na třetím místě. Důvodem toho je jeho absence na brazilském trhu. Nejvyšší zastoupení má Venezuela, kde nadále přetrvává nejistota vyvolaná některými kroky prezidenta Cháveze.

Dluhopisové fondy

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

JB Emerging Bond (EURO)

8,67 %

Parvest European High Yield Bond

- 7,27 %

JB Emerging Bond (USD)

7,95 %

Parvest Euro Convertible Bond

- 3,44 %

ABN Amro Latin America Bond

5,68 %

ABN Amro Euro Bond Distribtion

- 3,27 %

Zdroj: AKAT ČR

Nezměněné úrokové sazby v USA prospěly největšímu konkurentovi americké ekonomiky – Evropské unii a především její měně. Raiffeisen Euro likvidní fond navíc profitoval ze své delší durace (současně 1,5 roku, dle investiční strategie dokonce může být ještě prodloužena až na 2 roky). I ERSTE Sparfonds dosahuje na fond peněžního trhu delší durace, konkrétně 1,3 roku. Většina investic tohoto fondu směřuje do regionu německy mluvících zemí.

Fondy peněžního trhu

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

KBC Multicash CAD Medium

0,75 %

HSBC US Dollar Reserve

- 0,20 %

Raiffeisen Euro likvidní

0,46 %

MFS US Dollar Reserve

 0,0 %

ERSTE – Sparfonds dividendový

0,43 %

JB Swiss Franc Cash

  0,05 %

Zdroj: AKAT ČR

Akciové a smíšené fondy

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

Situace na akciových trzích byla podobná ve Spojených státech i v Evropě. Pro akciové fondy zaměřené na USA hovoří fakt, že na rozdíl od Evropy nebyly zasaženy povodněmi. Kvůli povodním výrazně klesly zisky největším evropským pojišťovnám, jako jsou německé Allianz a Münchner Rückversicherung či holandská Aegon NV nebo švýcarská Swiss Re. Münchner Re dokonce skončila v druhém čtvrtletí v hluboké ztrátě 1,32 mld. EUR. Tyto společnosti se nacházejí v portfoliích většiny evropských akciových fondů investujících do standardních titulů.

Po krátké odmlce se do čela akciových fondů vrátil CI Gold Stock, a to díky mírnému růstu ceny zlata. Těžiště portfolia fondu tvoří společnosti zaměřené na těžbu drahých kovů, zlata především. Ze zlepšené nálady na amerických trzích profitovaly fondy HSBC, v jejichž portfoliu lze nalézt tituly jako Microsoft (v srpnu +7,3%) a Exxon (v srpnu +5,35%).

Akciové fondy

Nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

CI Gold Stock

24,71 %

ING (L) Invest Biotechnology

- 14,27 %

HSBC American Opprtunities

15,58 %

ING (L) Invest EMU Equity

- 13,71 %

HSBC North American Equity

15,01 %

Activest Lux New Markets

- 6,98 %

Zdroj: AKAT ČR, Fincentrum

Stejně jako fondy HSBC mezi akciovými si vedly fondy ABN Amro mezi smíšenými fondy. Podíváme-li se blíže na jejich portfolio, zjistíme, že mezi nejvýznamnější pozice taktéž patří Microsoft a Exxon. Mezi nejhoršími se tentokrát objevily fondy Pioneer, a to díky svému zaměření na povodněmi zkoušený sektor financí (kolem 25% portfolia fondu).

Smíšené fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

ABN Amro Model fund 6

10,42 %

Activest Strategie

- 0,70 %

ABN Amro Model fund 5

8,17 %

Pioneer Mix 5

- 0,29 %

Erste - Sparinvest

6,44 %

Pioneer Mix 4

  0,26 %

Zdroj: AKAT ČR, Fincentrum

Máte peníze uložené v zahraničních fondech? Myslíte si, že se již blýská na lepší časy, nebo že srpnový vývoj představoval jen výkřik do tmy? Těšíme se na vaše názory!


Britská královská rodina