Stane se výběr z bankomatu drahým luxusem?

  0:01aktualizováno  0:01
Máte výběry z bankomatu zdarma, za korunu nebo za pět? Pak věřte, že na tuto částku vám doposud vaše banka přispívá až dvaceti korunami a v blízké době se její přístup nejspíše radikálně změní.
Máte výběry z bankomatu zdarma, za korunu nebo za pět? Pak věřte, že na tuto částku vám doposud vaše banka přispívá až dvaceti korunami a v blízké době se její přístup nejspíše radikálně změní.

Již více než rok trvají rozepře mezi Českou spořitelnou a zbytkem českého bankovního sektoru ohledně ceny, kterou si banky navzájem účtují za použití bankomatů. Po náročném vyjednávání a četných mediálních vystoupeních se nyní zdá, že se obě strany dohodly.

Podstata sporu spočívá ve výběrech z bankomatu jiné banky, než od které má klient vydanou platební kartu. Za tuto transakci si doposud banky účtovaly mezibankovní poplatek za výběr z bankomatů ve výši 20 Kč, který však neodpovídá nákladům spojeným s provozem sítě bankomatů. V nevýhodné pozici se tak ocitla Česká spořitelna, která provozuje na našem území přibližně 60 % všech bankomatů (928 přístrojů).

Česká spořitelna se snažila více než rok o změnu. Dlouhodobé rozepře a neschopnost (či neochota) bank dohodnout se na ceně přijatelné pro obě strany vyvrcholila koncem května jednorázovým vypovězením smlouvy o výši mezibankovního poplatku za výběry z bankomatů ze strany České spořitelny a oznámením, že od října bude spořitelna bankám účtovat standardní poplatky užívané při mezinárodních transakcích. Jejich výše činí přibližně 60 Kč a je tak znatelně vyšší, než například spořitelnou v dubnu nabízených 40 Kč + 0,5 % z objemu transakce.

Cena kolem 60 korun za jednu transakci je samozřejmě nepřijatelná pro zbylé banky na našem trhu především v situaci, kdy samy svým klientům poskytují výběry z bankomatů zcela zdarma nebo za několik málo korun. Vstřícný návrh na sebe nenechal dlouho čekat a Sdružení pro bankovní karty nabídlo České spořitelně v polovině června výši poplatku 47 Kč za výběr s účinností nejpozději od září.

Dohoda mezi bankami ovšem neřeší zásadní problém dosavadní ztrátovosti provozu bankomatů. Stav, kdy budou banky na jeden výběr z bankomatu cizí banky přispívat dvojnásobnou částku než přispívaly doposud (nově tedy kolem čtyřiceti korun) je dlouhodobě neudržitelný, a proto lze očekávat výrazné zdražování těchto služeb. O stávajícím podhodnocení těchto poplatků vypovídá i následující tabulka.

BankaVýběr z vlastního bankomatu bankyVýběr z bankomatu jiné bankyPoznámka
ČSOB0,-0,-
Komerční banka5,-5,-
Česká spořitelna4,-20 Kč + 0,5 % z objemu transakce
GE Capital Bank1,-1,-

Cena platí pouze pro první dva výběry v kalendářním měsíci, třetí a další výběr je zpoplatněn 10 Kč

Union banka5,-5,-

Netýká se výběrů z bankomatů ČS, Živnostenské banky a Bank Austria Creditanstalt, které jsou zpoplatněny částkou 20 Kč.


Poplatky ostatních bank naleznete v sekci platebních karet.

První kroky směrem k diskriminaci spořitelních bankomatů učinila v minulém týdnu GE Capital Bank, která má v ceníku připraven poplatek za výběr ze spořitelního bankomatu ve výši 20 Kč a teprve rozhodne, zda a kdy tento poplatek začne účtovat. Při výběru z jiného bankomatu účtuje klientovi buďto 1 Kč (první dva výběry v měsíci) nebo 10 Kč (třetí a další výběr v měsíci). Ostatní české banky prozatím žádná razantní opatření neučinily a o případných krocích teprve jednají.

V budoucnu se nejspíše ještě více zesílí tlak bank na klienty, aby své platební karty používali raději k bezhotovostním platbám u obchodníků, než k výběrům z bankomatů. Tento způsob placení již drtivá většina bank podporuje odbouráním poplatků dokonce i při platbách v zahraničí. Dá se zde očekávat podobný vývoj jako při zavádění nejrůznějších forem přímého bankovnictví, kdy banky v nedávné době po postupném zlevňování těchto moderních služeb sáhly i ke značně nepopulárnímu zdražování služeb tradičních, poskytovaných přímo na přepážkách.

Používáte platební kartu převážně k přímému placení nebo raději vybíráte z bankomatu? Byli byste ochotni změnit kvůli vysokým poplatkům za výběry z bankomatů svou banku?

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Kurzy.cz Kartel OPEC má zaděláno na pořádný problém. Byť to ještě před několika týdny vypadalo na poklidný konec roku, nyní se c...

Najdete na iDNES.cz