Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staňte se kamarádem šéfa

aktualizováno 
V řadě firem a institucí se dnes nejen společně pracuje, ale též společně někam vyjíždí utužovat kolektiv. Cizí slova jako teambuilding či outdoor training u nás pomalu zdomácňují; nejde v podstatě o nic jiného, než že šéfové chtějí svým lidem poskytnout trochu pěkného prostředí, dobré jídlo a pití, školení či trénink atraktivní formou se složkou zábavy.
Každou svou komunikací druhé lidi ovlivňujeme.

Každou svou komunikací druhé lidi ovlivňujeme. | foto: Profimedia.cz

Chytrý zaměstnanec, dobrý hospodář se svým časem, dokáže situaci užitečně využít a ušetří si tak zdlouhavou administrativu v době, kdy už zase všichni zařezávají na svých pracovištích.

Za jakých okolností ušetříte nejvíce času v běžných pracovních administrativních záležitostech? Kdy vám ten či onen kolega splní pracovní přání či požadavek nejrychleji, nejpřesněji, s minimem vynaložených mailů, telefonátů, osobních jednání? No přece tehdy, když je váš kamarád, když je vám přátelsky nakloněn.

Kamarádství a přátelské známosti na správných místech jsou jedním z důležitých nástrojů úspěšného time managementu. A právě na výjezdním zasedání na horách nebo na sportovním víkendu je lze navazovat a rozvíjet.

Práce až na konec
Na horské chatě se dostanete do osobního styku i s hodně vysoce postavenými manažery tak bezprostředně a na tak dlouho, že v pracovní dny si o tom můžete nechat jenom zdát. Šéfové jsou navíc uvolnění, přátelsky naladění, přístupnější.

Pozor: varujte se řešit rovnou pracovní záležitosti. Hrozí, že nadřízené a kolegy otrávíte, protože i oni si chtějí užít klidu. Konverzujte na odpočinková témata, jako je například výborné jídlo, počasí a krásný výhled.

Svým jednáním vysíláte signál: Já jsem zde proto, abych neotravoval s pracovními problémy. Abych byl příjemný společník. Abych vyvolal dojem - to je bezva člověk, s tím se jistě v běžných dnech dobře pracuje.

Až na samý závěr takovéto milé, dlouhé konverzace, až ke konci celé akce smíte spřátelenému kolegovi, šéfovi nebo šéfové šeptnout: "Víte, potřeboval bych po návratu s vámi vyřešit to a to, teď jsem s tím opravdu nechtěl zatěžovat a rušit odpočinkovou atmosféru."

Jaká bude odpověď? Na devadesát devět procent něco ve smyslu: "Jistě, stavte se, mileráda se s vámi na to hned podívám; kdyby vám moje asistentka tvrdila, že nemám čas, tak jí řekněte, že jsem vám zde osobně dala pro tuto záležitost nejvyšší prioritu."

Na úvod té prioritní pracovní schůzky jistě můžete ještě minutku připomenout skvělé nepracovní zážitky z výjezdu a pak už řešíte. Efektivně, časově úsporně, vstřícně, hladce.

Moc se nesnažte 
Zapamatujte si, že čím méně se budete snažit, tím lépe. Nemá smysl na nadřízeného rychle mluvit, střídat jedno téma za druhým a usilovně se snažit ho "bavit". Snadnější a účinnější je nastartovat hovor nějakou velmi otevřenou, velmi obecnou otázkou - a pak už jen naslouchat. Přikyvujete, opakujete fráze šéfa svými slovy; ponoukáte ho k hovoru přesně tam, kde sám chce ventilovat své pocity. Zasvěcené nadšené mlčení - to je ta hlavní zbraň motivační komunikace a následného time managementu. A že to všichni umíte perfektně, to se vsadím.

Nebojte se, že všechny předchozí rady vás nabádají k hnusné manipulaci: není to pravda. Tvrdí to jen zapšklí závistivci, kteří neumějí působit na lidi kolem sebe. Každou svou komunikací druhé lidi ovlivňujeme. Manipulace je to jen tehdy, když konverzace slouží nemravným cílům - podrazům. Když je cíl dobrý, přátelský, ušlechtilý, nazývá se takovéto ovlivňování kladným slovem motivace.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz