Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staňte se vítězem všech jednání: naučte se efektivně vyjednávat

aktualizováno 
Pokud jdeme vyjednávat, je třeba už při sjednávání první schůzky vytvořit u obchodního partnera velmi dobrý první dojem. Pak je třeba být všímavý, dodržovat pravidla vyjednávání, hrát správně hru a zvítězit.
K úspěšnému jednání patří dobré společenské vystupování.

K úspěšnému jednání patří dobré společenské vystupování.

Přijďte s pocitem výhry
Před jednáním je potřeba zjistit co nejvíce informací o firmě. Měli bychom znát její historii, jak dlouho je na trhu, jakých výsledků dosahuje, jakou má pověst, jestli platí včas nebo jestli má problémy.

Předem je třeba si určit interní hranice. Ujasnit si, čeho je potřeba dosáhnout. Své mantinely a taktiku nesmíte při vyjednávání protistraně naznačit, aby toho zkušení vyjednavači nezneužili. Výhodou je znalost různých technik a dovedností, které vám pomůžou k úspěšnému konci. Vědět, kdy a jak pochválit, povzbudit, rozhodně není na škodu. Nesmí však působit podlézavě. Vyjednavač by měl jednat přirozeně, sebejistě. Měl by být vnitřně přesvědčený o tom, že to, oč usiluje a co nabízí, je to nejlepší, co může protistrana získat. Abychom si udrželi obchodního partnera dlouhodobě, musíme tomu přizpůsobit průběh celého jednání.

K úspěšnému jednání patří nejen dobré společenské vystupování, ale i umění změnit během jednání postoj, názor, strategii. Slabá místa obchodního partnera si nechte jako eso v rukávu.

Přesvědčovat za každou cenu je neprofesionální, stejně jako ukázat strach či ohrožení. Nebojte se smlouvat, žádná cena není konečná. Nedávejte najevo své pocity, spokojenost či zklamání. Nahráváte tak protistraně. Nenechte se dostat pod tlak. Pokud se cítíte být zatlačeni do rohu, nesmí to protistrana poznat. Podceněná příprava na jednání a nedostatečné odborné znalosti jsou největšími překážkami na cestě k dosažení dohody.

Snažte se působit přátelsky
Na začátku setkání je důležité navodit přátelskou, nekonfliktní atmosféru. Usmívejte a začněte hovor neformálně. Obchodní partneři by měli mít pocit, že sázíte na korektnost a vzájemnou důvěru. Přijďte dobře naladěni, s pocitem výhry. Během jednání naslouchejte a pozorujte neverbální komunikaci ostatních zúčastněných. V obchodních vztazích je důležité umět se odprostit od osobních pocitů. Přehnaná nadřazenost nebo naopak podřízenost je vždy podezřelá.

Sledujte mimiku a gesta
K úspěchu pomohou výborné komunikační dovednosti, a to jak verbální, tak neverbální. Pokud často jednáte, je vhodné si prostudovat dostupnou literaturu nebo navštívit kurs o neverbální komunikaci. Naučit se číst v chování, mimice, postojích, jak kdo sedí, podává ruku, pomáhá získat další důležité informace, kterých je vždy nedostatek. Pozor na subjektivní vnímání, protože každý člověk má tendenci hodnotit druhé podle sebe, a tak se můžete v protistraně splést. Pokud jste před jednáním a nemáte žádnou zkušenost, řiďte se selským rozumem.

Netlačte protistranu do extrémů
Netlačte partnera na jednání do situací a závěrů, které by byly oběma stranám nepříjemné nebo pro vás neakceptovatelné. Z dlouhodobého hlediska se nevyplatí zneužít převahy, kterou zrovna máte. Úspěšný výsledek se pozná podle toho, že jsou spokojené obě zúčastněné strany.

Vyjednávání je hra
I negativa jsou součástí vyjednávání se snahou o co největší zisk. Samotná pozitiva nemusí být vždy výhodou. Samozřejmostí je, že to, co vyjednáte, dohodnete, musíte vždy včas a přesně splnit. Jen tak nebudete působit nedůvěryhodně a získáte stálé partnery. Přestože pro mnohé je vyjednávání hra, jedná se o velké umění. Součástí jakéhokoliv vyjednávání je i prohra, která je součástí hry. Nikdy nedostanete to, co chcete, ale jen to, co vyjednáte.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.