Stará řemesla: k obživě slouží jen výjimečně

aktualizováno 
Znáte někoho ze svého okolí, kdo se živí jako kloboučnice, přadlena, bednář, dráteník či hřebenář? Pokud ano, budete jedni z mála. Tato řemesla mají totiž přívlastek zanikající.

Konzumní doba nefandí moc řemeslům, kterými se kdysi lidé bez problémů živili. Rozbitý hrnec se prostě vyhodí a koupí se nový. Kdo by se zabýval jeho drátováním. Atak člověk, který se přece jen z tradice nebo zábavy zabývá tímto kumštem, vyrábí spíše ozdobné předměty z keramiky, kamene nebo skla. Svou prací se dnes těžko uživí také například zbrojíři, pilníkáři či perleťáři.

Obor kloboučnice se ještě vyučuje

Na škole Mesit v Uherském Hradišti se učí několik děvčat vyrábět klobouky. Jejich počet pro přijetí ke studiu je omezen. V současné době je jich v učilišti devět, víc by jich pracovní trh zřejmě nepoužil. V některých ročnících však studují jen po dvou. „Odhaduji, že kromě novojičínského závodu na výrobu klobouků, který si sám školí své učně, jsme u nás asi jediní, kdo školí v tomto oboru,“ říká pedagožka odborného výcviku Alena Macečková. „Děvčata se po vyučení můžou živit i jako živnostnice třeba zhotovováním klobouků, závojů pro svatební salony a půjčovny nebo výrobou pokrývek hlavy pro folklorní soubory.“

K tomu, aby se student mohl stát kloboučníkem nebo kloboučnicí, stačí mít estetické cítění, zručnost a trochu více síly. V práci tento řemeslník zakresluje dílce, střihá je, seká a řeže, šije, tvaruje a žehlí. Mezi další činnosti patří čištění, roztahování, praní či kartáčování a provádění dalších úprav používaných kožek a srstí. „U nás se navíc vše vyrábí ručně,“ dodává kantorka.

Bednářů si pivovary váží

Dalším z vymírajících řemesel je bednář. Bednáři vyrábějí sudy klasickým náročným postupem, jehož jednotlivé části nejsou zaznamenány v žádném návodu a předávají se bezprostředně v praxi z generace na generaci. Naposledy byl do bednářského „cechu“ přijat nový člen v roce 1975, letos v červnu se však nový tovaryš Martin Sládek vyučil v plzeňském pivovaru.

Pivovar se snaží podporovat bednářské řemeslo, aby uchoval kulturní dědictví spojené s historií pivovarnictví. Jeho útlum přivodilo užívání kovových nádob v domácnostech i průmyslové výrobě v sedmdesátých letech minulého století. Pivovar si však bednáře vychovává i proto, že se stále starají o sudy a kádě, a může tak ve svých sklepích udržovat v malém objemu tradiční výrobu nefiltrovaného a nepasterizovaného piva. Zhotovování ležáckých sudů vyžaduje mnoho zručnosti a dovednosti, ale také značné teoretické znalosti, znásobené mnohaletou praxí.

Drátování ve skanzenech

Hana Maříková působí jako cechmistr svazu dráteníků. Ve spolku je celkem šedesát členů, ale žádný z nich se neživí jen tímto řemeslem. „Klasickým vyplétáním hrnců by si na chleba určitě nevydělali, proto dráteníci navíc jezdí po různých akcích, kulturních domech a skanzenech. Tam předvádějí řemeslo stejně jako přadleny, paličkářky a jiní znalci zanikajících řemesel nebo kumšt vyučují v kurzech,“ vysvětluje Hana Maříková.

Cechmistryně říká, že se svazu docela podařilo uvést starobylé řemeslo do povědomí a oživit jej pro širší veřejnost, což ji těší. Doba dráteníkůživnostníků se však už zřejmě nevrátí. Tento obor se bohužel nikde jako profese neučí. Znalosti získají zájemci právě v kurzech.

Drátování hrnců dnes uvidíte už jen ve skanzenech či akcích seznamujících veřejnost se zanikajícími řemesly

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: ,


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Advokátka: Sexuální útoky a šikanu v práci zákony dostatečně neřeší

Ilustrační snímek

Případů sexuálního obtěžování nebo šikany v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států se o nich...

Práce na smlouvu a dohodu. Jaké jsou rozdíly a jaká vám vzniknou práva

Ilustrační snímek

Přivýdělků existuje spousta, ale vyznat se v nich může být oříšek. Zatímco v některých inzerátech nabízejí...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Má zlato (konečně) za sebou cenové dno?

Má zlato (konečně) za sebou cenové dno?

Kurzy.cz Cena zlata má za sebou sérii šesti ztrátových měsíců, což se naposledy stalo před 33 lety. Dočkáme se v nejbližší době ...Najdete na iDNES.cz