Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staré smlouvy o stavebním spoření prozkoumejte, mladší nerušte

  12:56aktualizováno  12:56
Vláda, parlament a nově i Ústavní soud míchají parametry stavebního spoření tak, že rozhodování není pro klienty právě jednoduché. Jedno jednoduché pravidlo ale existuje: čerstvé smlouvy určitě nevypovídejte.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud máte smlouvu mladší než šest let, u které ještě neuplynula takzvaná vázací lhůta, stavební spoření se nevyplatí rušit. Přišli byste totiž nejen o celou státní podporu, ale navíc byste museli zaplatit i sankční poplatek. Ten se u jednotlivých spořitelen pohybuje od 0,5 do 0,9 procenta z cílové částky.

U smlouvy starší než šest let se určitě vyplatí porozhlédnout se po možných alternativách. Počítejte však s tím, že k penězům na stavebním spoření se dostanete až po tříměsíční výpovědní lhůtě.

"Vzhledem k výpovědní lhůtě lze stavební spoření po vázací lhůtě považovat za tříměsíční termínovaný vklad," říká vedoucí analytik poradenské společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Pokud tedy najdete v bankách nebo v kampeličkách výhodnější produkt, starou smlouvu o stavebním spoření zrušte.

"Hlavním kritériem je výše úroku na smlouvě o stavebním spoření. Pokud je úroková sazba dvě procenta, může klient přesunout peníze na spořicí účet s obdobným zhodnocením s okamžitou likviditou," dodává Rajdl.

Pokud má klient úrokovou sazbu vyšší, může se mu ale vyplatit u stavebního spoření dál setrvat. "V takovém případě je vhodnější vyčkat a využívat výhodného úročení minimálně do doby, než podmínky na trhu přinesou zajímavější bezpečné zhodnocení v jiných produktech," uvádí Rajdl.

U smlouvy záleží na datu

Výše státní podpory u stavebního spoření postupně klesá. Smlouvy uzavřené do roku 2003 měly státní podporu ve výši 25 procent z uspořené částky, nejvýše však 4 500 korun.

Od roku 2004 se podpora snížila o 10 procent. Nejvíce mohli lidé dostat tři tisíce korun, nebo 15 procent z naspořené částky.

Podporu za rok 2010 nechal Ústavní soud svým rozhodnutím nakonec v původní výši, za rok 2011 a roky další se má ale podpora pro všechny sjednotit na 10 procent z uspořené částky, přičemž maximum bude dva tisíce korun. To však bude muset vláda znovu prosadit v parlamentu. Kabinet pravděpodobně znovu prosadí i daň z úroků z klientových vkladů a státní podpory ve výši 15 procent.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz