Na přiznání státní penze čekala přes urgence 140 dnů místo 90

Odejít do starobního důchodu je pro každého zlomový okamžik. Kromě úvah, zda ještě pracovat, nebo už šetřit síly a žít jen z penze, je nutné si vše připravit, podat žádost a čekat na verdikt. Ten musí přijít do 90 dnů. Čekání však může být hodně dlouhé. Potvrzuje to případ čtenářky iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Jarmila z Prahy se po celý svůj pracovní život musela spoléhat jen na sebe a své vlastní příjmy. V posledních letech měla navíc vážné zdravotní komplikace, ale zaměstnání se nevzdala a zdravotní problémy překonala. Když se blížil její věk pro odchod do starobní penze, v dostatečném předstihu si nechala poslat informační důchodový list a připravila vše potřebné, aby žádost o státní důchod proběhla hladce.

„Žádost jsem podala 28. srpna 2019, tedy ve čtyřměsíčním předstihu a počítala s tím, že od 1. ledna 2020 už budu pobírat důchod,“ říká. Krátce na to jí přišlo potvrzení, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaevidovala její žádost k datu 4. září 2019. V zákonné lhůtě 90 dnů mělo být vše vyřízeno. Ostatně tato lhůta je uvedena i na webových stránkách ČSSZ. Jenomže čas běžel a nic se nedělo.

Čekání a urgence

Když v prosinci zavolala do call centra, aby žádost urgovala a zjistila, co se děje, strohý hlas ji místo omluvy a vysvětlení náležitě usměrnil: „Žádosti se vyřizují postupně. Buďte solidární. Čekejte!“

„Docela mě to rozčílilo, na vyřízení je 90denní zákonná lhůta, vše jsem odevzdala řádně a v předstihu. Nechápu, proč se mnou tak úřednice jednala,“ poznamenává čtenářka.

Kalkulačka

Nic se nedělo ani počátkem ledna, kdy už měla být paní Jarmila v řádné starobní penzi. Nedorazilo ani písemné rozhodnutí o přiznaném důchodu, ani žádné peníze. V lednu však už její zaměstnavatel žádal, aby doložila, že je v penzi.

Co s tím? Paní Jarmila se pustila do další urgence. Vyhledala na internetu telefonní čísla na pražskou správu sociálního zabezpečení a zkoušela se dovolat. Po opakovaných pokusech uspěla a konečně se dočkala alespoň nějakých informací a slušného jednání. Jak zjistila, její penze byla vypočítaná už v prosinci 2019. Proč však nepřišlo na její adresu rozhodnutí? Někde se to nejspíš zaseklo. „Případ byl předán do dalšího oddělení,“ dozvěděla se.

ČSSZ: Objektivní důvody

Kdy bude případ vyřešen? A proč nebyla dodržena zákonná lhůta? Na dotazy iDNES.cz získala naše redakce odpovědi obratem. „Konkrétní případ, bohužel, nemůžeme komentovat,“ stálo v úvodu e-mailové odpovědi a následovalo sdělení: „Prioritním úkolem ČSSZ je dodržování zákonných lhůt, ve výjimečných případech však může dojít z objektivních důvodů k překročení zákonné lhůty.“

O jaký výjimečný případ se ale jedná? „Výpočty důchodů od ledna 2020 je možné reálně provádět nejdříve od druhé poloviny listopadu 2019,“ vysvětluje Ivana Žáčková, ředitelka Kanceláře ústředního ředitele ČSSZ.
A co je za objektivními důvody? „Jednak skutečnost, že žádost je podána v době, kdy ještě nejsou schváleny parametry pro výpočet důchodu od 1. ledna 2020. A dále potřebný čas na naprogramování a otestování nových parametrů,“ poznamenává Ivana Žáčková.

Více v článku:

Jinými slovy. Kdo chce žádat o přiznání státní penze od počátku ledna, musí si počkat. Státní úředníci potřebují získat nové údaje, které přináší vládní nařízení (č. 260/2019 Sb. ze dne 30. září 2019). Nově přiznané státní penze totiž zjednodušeně řečeno závisí na stanovení „účetní“ průměrné mzdy. Pro rok 2020 činí tato průměrná mzda 34 835 korun, zatímco v roce 2019 byla ve výši 32 699 korun. A dalším objektivním důvodem je i to, že ČSSZ musí naprogramovat a otestovat novou oficiální kalkulačku, která umí důchod vypočítat automaticky. A to, jak vidět, není ze dne na den.

Čekání na rozhodnutí a vyměření starobního důchodu tak v případě paní Jarmily bylo skutečně dlouhé. Od podání žádosti po obdržení dopisu s vyměřeným důchodem trvalo přesně 140 kalendářních dnů. „Poštovní obsílku jsem konečně obdržela 14. ledna 2020. Hodně jsem si oddechla,“ informovala obratem redakci iDNES.cz.

A nárok na nějakou kompenzaci za to, že peníze dorazí se zpožděním? Nic takového. „Podle právních předpisů upravujících důchodové pojištění vzniká samozřejmě nárok na doplacení všech náležejících částek i za dobu před vydáním rozhodnutí, tyto doplatky nepodléhají úročení,“ uzavírá Ivana Žáčková.

Jak žádat o řádný starobní důchod

  • Dvě podmínky pro vznik nároku
    O řádný starobní důchod můžete požádat až čtyři měsíce předem, nejdříve k datu dosažení důchodového věku. Věk není jedinou podmínkou přiznání starobní penze. Důležitá je i takzvaná doba pojištění – v současnosti je třeba mít odpracováno 35 let.
  • Zkontrolujte si dobu pojištění 
    Požádejte ČSSZ o zaslání informativního osobního listu, zadarmo o něj můžete žádat jednou ročně. A to buď online na webu eportal.cssz.cz, nebo formou písemné žádosti zaslané na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5. 
  • Zmapujte případná bílá místa 
    Pokud v informativním důchodovém listu najdete nesrovnalosti, snažte se najít doklady, které potvrdí, že jste v té době pracovali (výplatnice, mzdové listy, knihu docházky, pracovní smlouva, doklad o ukončení pracovního poměru). Jsou-li ve vaší pracovní evidenci bílá místa, obraťte se na bývalé zaměstnavatele, aby vyhotovili evidenční list důchodového pojištění. Když nekomunikují nebo již neexistují, je možné požádat o pomoc zaměstnance OSSZ. 
  • Zvolte datum odchodu do penze 
    Při výpočtu penze nejde jen o vaše příjmy, ale velkou roli hraje i doba pojištění. Může se stát, že když budete pracovat o pár dní déle, završíte další rok pojištění. Tím se vám zvýší procentní výměra a přiznaný důchod se vylepší. Pokud však do dalšího celoroku pojištění zbývá odpracovat několik měsíců, je lepší požádat o přiznání penze k datu, kdy dosáhnete důchodového věku.
  • Objednejte se k podání žádosti
    Žádost o důchod se podává na OSSZ podle místa trvalého bydliště. Předem se objednat nemusíte, ale je to lepší. Díky online objednávání na webu ČSSZ si lze sjednat konkrétní termín a pročíst předem instrukce, jaké doklady máte přinést. Pokud chcete, aby vám důchod chodil na účet, stáhněte si z webu potřebný tiskopis a potvrďte si ho v bance.
  • Připravte si všechny doklady 
    Kromě platného dokladu totožnosti přineste na OSSZ k sepsání žádosti i další doklady (například o době studia, době vojenské služby, době péče o dítě). Hodit se budou i vysvědčení, indexy, vojenské knížky, rodné listy dětí. Seznam potřebných dokladů se dá vyhledat na webu ČSSZ.
  • Vyčkejte na verdikt 
    Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dnů, jak je uvedeno na webu ČSSZ, zpravidla je však žádost vyřízena i dříve. Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady. V písemném rozhodnutí zasílaném ČSSZ je uvedena informace o termínu, ve kterém bude důchod vyplácen.
  • Informujte pojišťovnu
    To, že jdete do penze, je třeba oznámit zdravotní pojišťovně. Za důchodce, kteří při pobírání penze nejsou výdělečně činní, platí zdravotní pojištění stát.
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...