Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostou nejde být do důchodu

aktualizováno 
V čele obce Senomaty s tisícovkou obyvatel Tomáš Valer stanul před deseti lety. V té době byl však v místě bydliště poměrně neznámou tváří, protože se nedlouho předtím přistěhoval.
Práce starosty je po psychické stránce náročná.

Práce starosty je po psychické stránce náročná.

 "Naše část obce neměla v zastupitelstvu žádného člověka. Tak jsem v roce 1998 sestavil vlastní kandidátku a poměrně nečekaně jsme volby vyhráli. A ještě víc nečekané bylo, že jsem byl zvolen starostou,“ vzpomíná Tomáš Valer.

Začátky na radnici byly pionýrské. Jeho předchůdce, profesí zámečník, byl v úřadu od roku 1986 a tomu odpovídal i stav, v jakém vedení obce předával.

"V jedné místnosti úřadu byla zámečnická dílna, ve druhé psací stůl a dvě křesílka. Jedinou technikou z pohledu administrativy byl počítač, používaný jen na vedení účetnictví. Pan starosta pracoval na psacím stroji. Takže jako první jsem si v minulém zaměstnání půjčil notebook a začal jsem to tu dávat do pořádku. Musím ocenit, že vesnice nebyla zadlužená, ale nebyly připravené žádné rozvojové plány. Žilo se ze dne na den bez vize do budoucna,“ konstatuje Tomáš Valer, který nenastupoval jako úplný politický nováček. Předtím pracoval jako krajský tajemník pro KDÚ-ČSL.

Je to klasická úředničina

Tomáš Valer začíná úřadovat v osm hodin. Příjemný je fakt, že jako starosta na vesnici do práce nemá daleko. Den zahajuje dvěma desetiminutovými schůzkami s ostatními zaměstnanci úřadu, kde se naplánuje, co se bude dělat. "Nejdřív to jsou zaměstnanci, kteří v obci pracují manuálně. Dělají všechno možné, ale v tomto období hlavně sekají trávu. Takových lidí bychom uživili klidně jednou tolik, protože málokdo se postará o pozemek, který má sice u domu, ale jeho už není. V minulosti si lidé trávu sekali pro králíky, dnes už to skoro nikdo nedělá,“ říká Valer.

Po první poradě následuje schůzka s účetní a matrikářkou v jedné osobě a administrativním pracovníkem, který pomáhá s různými žádostmi a vypracováním dlouhodobějších projektů. "Dřív tady takový člověk nebyl, ale vzhledem k tomu, že náš úřad je otevřený prakticky neustále, nejen v úřední dny, nedělal bych nic jiného, než vyřizoval přání a stížnosti lidí, kteří za námi během dne chodí. Takhle jsme na to dva, takže jeden může zůstat nerušený.“

Během dne pak starosta vyřizuje desítky telefonních hovorů a návštěv, odpovídá na e-maily a často vyjíždí na stavební úřad do nedalekého bývalého okresního města nebo vyjednávat přidělování dotací na středočeský krajský úřad do Prahy. "Zkrátka úředničina,“ komentuje Valer svůj pracovní den. Ten mu v pondělí a ve středu končí s koncem úředních hodin, tedy v pět odpoledne. "V ostatní dny se snažím domů odcházet ve čtyři, ale třeba tento týden se mi to ještě nepovedlo,“ říká Tomáš Valer. Jednou za měsíc a půl pak absolvuje jednaní zastupitelstva.

Vidíte, co po vás zůstává
Práce starosty má jednu velkou výhodu. A to takovou, že prakticky ihned vidíte výsledky své práce. A ačkoliv je většina lidí s něčím stále nespokojená, najdou se i takoví, kteří se do dění aktivně zapojí. Na druhou stranu nesmí počítat s vděkem. "Kdyby mi to někdo řekl před deseti lety, nevěřil bych tomu. I když se snažíte, aby fungovaly služby a aby obec neumírala, pořád bude devadesát procent lidí s něčím nespokojeno.“

I proto počítá s tím, že starostovat nebude věčně. "Práce po psychické stránce vyčerpává. A mojí černou můrou je, že přijde někdo, kdo vrhne obec o deset let zpátky.“

Jak pracuje starosta 

 • Pracovní den
  Vstávám okolo sedmé a na osmou chodím do úřadu. V pondělí a ve středu končím v pět, v ostatní dny se snažím končit ve čtyři.
 • Relaxace
  Jsem člen Sboru rakovnických ostrostřelců, s nímž vyjíždíme na různé přehlídky, bitvy a slavnosti různých měst. Rád a hodně čtu. Beletrii i faktografickou literaturu.
 • Dovolená
  S rodinou jezdíme po Česku.
 • Vzdělávání
  Teologie na Univerzitě Karlově. Nyní dálkově studuji střední průmyslovou školu, abych si rozšířil technické vzdělání.
Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
HR BUSINESS PARTNER|až 60 000 KČ|

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz