Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starší prváci se musí připravit na vyšší výdaje

aktualizováno 
Budoucí gymnazisté zaplatí za výbavu do školy kolem dvou tisíc, na začátku odborného studia počítejte minimálně se třemi tisíci korun.
Všechny učebnice nemusíte nutně kupovat nové, spoustu knih a učebních materiálů si můžete půjčit v knihovně, za nižší ceny je pořídíte v internetových obchodech, bazarech nebo antikvariátech.

Všechny učebnice nemusíte nutně kupovat nové, spoustu knih a učebních materiálů si můžete půjčit v knihovně, za nižší ceny je pořídíte v internetových obchodech, bazarech nebo antikvariátech. | foto: Profimedia.cz

Konec srpna je pro rodiče finančně náročnější. Nejvíc bude stát ty, jejichž ratolesti nastupují na druhý stupeň základních škol, do primy na víceletá gymnázia a do prvních ročníků středních škol a odborných učilišť.

Na každé škole něco jiného
Každá škola má své specifické požadavky, relativně nejméně zaplatí rodiče gymnazistů a studentů ekonomických škol. Těm stačí jen navštívit papírnictví a knihkupectví. Ale i tak by měli počítat s výdaji kolem jednoho tisíce korun.

Na některých středních odborných školách i gymnáziích kupují pomůcky pro děti hromadně. Vybírají jen od rodičů peníze, například na Arcibiskupském gymnáziu v Praze je to pro mladší studenty 3 000 korun a pro starší, tedy od kvinty do oktávy, 4 500 korun ročně. Za ty pak pořídí studentům kompletní sady učebnic a školních pomůcek včetně sešitů. Na rodiče nebo studenta pak zbude jen nákup batohu, penálu a potřeb na psaní.

Specialisté si musí připravit více peněz
Na větší výdaje by se měli připravit rodiče studentů středních odborných škol a učilišť. Zatímco průmyslovák si většinou vystačí s odbornější kalkulačkou a rýsovacími potřebami za stokoruny, žáci odborných učilišť kromě sešitů, učebnic a psacích potřeb potřebují ještě speciální nástroje, a tady už se počítá na tisíce. Například kuchaři nože, zdravotní průkaz, pracovní oděv (zástěra, kabátek, kalhoty, boty, čepice), vše pořídí přibližně za tři tisíce korun, kadeřnice zase balíček, ve kterém jsou nůžky, hřebeny, zastřihávače, fén, natáčky za cenu kolem pěti tisíc korun.

"Naše škola poskytuje pracovní oděvy, žáci si přispívají jen na učebnice 200 korun a sami si platí učebnice cizích jazyků, vejdou se do pětistovky za rok. Zahradníci si musí pořídit ještě nůžky a dva nože, dají za ně kolem 700 korun. Většinou jim však vydrží po celou dobu studia,“ říká Arnošt Klein, ředitel Masarykovy střední školy zemědělské v Opavě. 

. Ušetřete s kartou

Každý student střední školy včetně víceletého gymnázia, odborného učiliště, ale i vyšší odborné a vysoké školy si může pořídit kartu ISIC. Za 250 korun ročně tak získá většinou 10procentní slevu například v knihkupectvích, sportovních obchodech, na občerstvení, dopravu a kulturní akce doma i v cizině.

"Kromě sešitů a učebnic, které vyjdou tak na 700 korun za rok, si žáci musí koupit ještě nářadí. Sada je podle zvoleného oboru vyjde průměrně na tři tisíce korun, ale zase jim stačí jedna až do vyučení. Boty, přilby, montérky a ostatní ochranné pomůcky mají zdarma,“ dodává Ivo Košař, ředitel SOU Zelený pruh v Praze. Zde se na své povolání připravují téměř všichni řemeslníci od automechaniků přes klempíře, malíře, podlaháře až po zedníky a zámečníky.

Nejen školní pomůcky
Začátkem školního roku se nevyhnete také nákupu nového oblečení, bot, potřeb na cvičení a tak dále. "Za nové cvičky, sandály na přezutí, botasky a polobotky jsem pro dvanáctiletého syna zaplatila skoro dva tisíce, a to byly převážně z výprodeje,“ posteskla si Martina Kratochvílová z Liberce. "A to jsou jen nohy, ještě mě čeká nákup kalhot a mikin, protože se syn přes prázdniny vytáhl. Batoh už si bude muset zrecyklovat sám,“ dodává maminka. Když budete investovat do nové aktovky či spíše batohu, počítejte minimálně s další tisícikorunou.

Pak se připravte ještě na další, tentokrát pravidelné výdaje. Například za ubytování na internátě dáte kolem pětistovky měsíčně, obědy vás přijdou také minimálně na 600 korun měsíčně. Průměrně dvě stě korun každý měsíc vytáhne student z vaší kapsy na každodenní dopravu do školy.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz