Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát nechce platit klientům padlých makléřů

  0:10aktualizováno  0:10
Lidé, kteří svěřili své peníze makléřům v domnění, že za případný krach jejich investice ručí stát, budou mít nejspíš smůlu. Stát sice nejprve ručil, ale teď se z toho snaží vycouvat. Před necelými dvěma lety vznikl fond, jenž měl vyplácet odškodné lidem, kteří přišli o peníze u makléřů. A bylo dohodnuto, že když ve fondu nebude dost peněz, stát mu půjčí, aby poškození dostali alespoň něco.

Ve fondu najednou chybějí dvě a půl miliardy korun a stát už půjčovat nechce. Desetitisíce investorů nyní musí počítat s tím, že na náhradu budou čekat třeba i dvacet let. "Vzhledem ke značným nárokům na rozpočet, doporučujeme povinnost půjčovat vypustit ze zákona," říká návrh, který včera projednávala vláda, ale zatím nerozhodla.

Problém je v tom, že Garanční fond vznikl jako instituce neschopná samofinancování. Letos do něj obchodníci přispěli necelými šesti miliony korun. Ty už zkonzumovalo symbolické zahájení výplat těm, kteří přišli o peníze v Private Investors, a provoz fondu.

Kampeličkáři ano, a my nic?
"Ve frontě" už v tuto chvíli stojí také klienti Finnexu, KTP Quantum, Profinu CB a firmy Bradley, Rosenblatt & Comp. Nároky na fond se již vyšplhaly na 2,5 miliardy. Fond žádá od vlády 170 milionů, polovinu z toho, co letos potřebuje. Druhou půlku musí sehnat jinde. "Je to neřešitelné, žádná banka nám nic nedá. Když stát nepůjčí peníze, klienti budou čekat navždy," říká šéf fondu Jiří Korb.

Ministerstvo financí ví, že vyhovět musí. "Těch 170 milionů musíme najít, ale určitě to nebude letos celé," říká ředitel odboru finančního trhu a bankovnictví Jiří Špička. Pokud povinnost státu půjčovat peníze zanikne, budou fond muset plnit jen obchodníci. Jenže ti odmítají platit ztráty makléřů, kteří mohli zpronevěřit stamiliony kvůli špatným zákonům i tomu, že Komise pro cenné papíry některé neuhlídala.

"Je nepředstavitelné, aby tak velké staré díry platili brokeři. Fond byl nastaven špatně. Nemá odpovídat za pyramidové hry typu KTP Quantum," říká Petr Koblic z CA-IB, člen správní rady fondu.

Obchodníci i Garanční fond mají proti státu ještě další argument. Za krachy kampeliček totiž stát zaplatil přes sedm miliard, které se mu nikdy nevrátí. "Je to schizofrenní situace. Už více než rok nám říkají, ať vyčkáme, že peníze z Garančního fondu budou, a teď dají ruce pryč," říká Petr Mikysek, advokát čtyř poškozených klientů Private Investors.

O kauzách zkrachovalých společností jsme psali zde:

Private Investors

KTP Quantum

Finnex Praha

 

Autoři:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz