Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát podpoří hypotéky na starší byty

  15:04aktualizováno  15:04
Sehnat vlastní bydlení bude opět o něco snazší. Ovšem jen pro ty, kteří ještě neoslavili šestatřicáté narozeniny. Vláda rozhodla o tom, že poskytne státní příspěvek i k hypotékám na starší bydlení. Až dosud totiž stát podporoval úvěry jen na získání nového bytu či domu.

Od září tak získají mladí zájemci procentní dotaci k hypotečnímu úvěru. Ta však bude poskytnuta pouze na úvěr, který nepřesáhne částku 800 tisíc korun u bytu a 1,5 milionu korun u domku s jedním bytem. Na částku přesahující tuto hranici se podpora vztahovat nebude.

Žadatel o státní podporu nesmí být zároveň vlastníkem nebo spoluvlastníkem bytového domu, rodinného domu či bytu. Kupovaný byt či rodinný dům se přitom musí stát jeho výlučným vlastnictvím.

Omezující je rovněž doba, po kterou je nová podpora vyplácena, a to na deset let. Mimo to musí být nemovitost minimálně dva roky po kolaudaci (a jako u každé hypotéky se nesmí jednat o byt v družstevním vlastnictví).

Objem hypotečních úvěrů s přiznanou státní finanční podporou v mil. Kč

do 31.12.1996

127 

v roce 1997

1 557 

v roce 1998

2 336 

v roce 1999

3 403 

v roce 2000

5 601 

v roce 2001

10 149 

v období 1.1.2002 až 31.3.2002

2 072 

Celkem do 31.3.2002

25 245 

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Lze očekávat, že ostatní podmínky získání této podpory budou stejné nebo velmi podobné těm, které jsou stanoveny pro stávající státní podporu hypoték na nemovitosti nové (podrobněji k těmto podmínkám čtěte ZDE).

Pro posouzení výhodnosti nového návrhu je samozřejmě důležitá i výše případné státní podpory. Ta bude podobně jako stávající podpory hypoték na nové nemovitosti stanovena každý rok jako procentní dotace k úrokové sazbě, přičemž její výše bude vycházet z průměrných úrokových sazeb nově poskytnutých hypotečních úvěrů v předešlém roce.

Při průměrné sazbě nižší než pět procent by stát podporu neposkytoval.

V případě podpory hypoték na starší byty bude ovšem podpora stanovena o dva procentní body výše. Konkrétní návrh výše příspěvků je tedy následující:

Dotace úrokových sazeb hypotečních úvěrů

průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypotečních úvěrů v předešlém roce

výše dotace u hypotéky na starší byt (pouze pro osoby do 36 let)

výše dotace u hypotéky na nový byt

10 % a více

6%

4%

9 %  -  10 %

5%

3%

8 %  -  9 %

4%

2%

7 %  -  8 %

3%

1%

5 % až 7%

2%

0%

pod 5%

0%

0%

Zdroj: Fincentrum, MMR

Kolik ušetří mladí na splátkách hypotéky díky novému příspěvku konkrétně? Pro srovnání vytvoříme hypotetický příklad, kdy si chce rodina půjčit půl milionu korun na byt. Ten bude v prvním případě nový a v druhém případě starší a rodina získá k úvěru vždy patřičnou státní podporu. Pro zjednodušení rovněž abstrahujme od daňových úspor, které nehrají při daných částkách významnou roli. Pokud vyjdeme ze stávajících podmínek na trhu, mělo by splácení úvěru následující parametry:

Jednotlivé položky

Hypotéka bez státní podpory

Hypotéka na nový byt

Hypotéka na starší byt

Výše úvěru

500 000 Kč

500 000 Kč

500 000 Kč

Doba splatnosti

10 let

10 let

10 let

Úroková sazba

7%

7%

7%

Výše státní podpory

0%

1%

3%

Výše státní podpory v korunách

0 Kč

254 Kč

743 Kč

Přibližná čistá měsíční splátka

5 800 Kč

5 550 Kč

5 060 Kč

Během deseti let ušetří dlužník díky státní podpoře (za neměnných podmínek)

0 Kč

30 480 Kč

89 160 Kč

Zdroj: Fincentrum

Podpora mladých rodin se schválením vládního návrhu stává smysluplnější, než byla po nedávno spuštěném programu dvousettisícových půjček pro mladé, na které vyčlenil stát žalostně málo prostředků. Přibližně měsíc po jeho spuštění totiž počet žádostí dvojnásobně přesahuje počet žadatelů, jejichž žádosti mohou  být kladně vyřízeny.

Velkou nevýhodou návrhu je omezení doby, po kterou je příspěvek poskytován, na maximálně 10 let, zatímco u klasických hypoték je podpora poskytována po dobu dvaceti let. Pokud byste totiž chtěli naplno využít státní podpory a splatit hypoteční úvěr během dotovaných deseti let, dojde díky krátké splatnosti k velmi vysokému zatížení rodinného rozpočtu a bude tím omezena výše úvěru, kterou si budete moci dovolit. To dokumentuje následující příklad.

Zatímco při měsíčním zatížení pět tisíc korun dosáhnete se splatností 10 let a příspěvkem 3% na úvěr v přibližné výši půl milionu korun, při splatnosti 20 let a podpoře 1% byste dosáhli na úvěr ve výši 750 tisíc Kč. Také je třeba zdůraznit, že zatímco stávající podpora na nové byty je vyplácena až 20 let, u nového návrhu se jedná o období poloviční.

Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz