Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát přitvrdil, od ledna šetří na vdovských a vdoveckých důchodech

aktualizováno  1. srpna
V Česku se nově zpřísňují pravidla pro nárok na pozůstalostní penzi. Pokud se vdovec či vdova letos znovu ožení, přijde nejen o pozůstalostní důchod, ale i jednorázové odbytné. To se až dosud při uzavření nového manželství vyplácelo. Z pěti na dva roky se nově zkracuje i doba potřebná pro obnovu nároku na pozůstalostní penzi.
Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Ilustrační snímek

Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Oproti loňsku tak při novém sňatku přijde vdovec či vdova na odbytném až o několik desítek tisíc korun a svůj rozpočet tak nová rodina nijak nevylepší. Odbytné totiž představovalo jednorázovou výplatu 12 měsíčních splátek důchodu.

Například vdovec, který pečuje o nezaopatřené dítě a vdovecký důchod pobírá od března 2010. Pokud se letos v lednu znovu ožení, nárok na vdovecký důchod mu zanikne a nenáleží mu ani odbytné. Pokud by se však tento vdovec znovu oženil v prosinci 2011, odbytné by inkasoval.

Modelový příklad

Zemřel muž, který ke dni úmrtí splnil podmínky nároku na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Zanechal po sobě manželku a jedno nezaopatřené dítě. Invalidní důchod zemřelého muže přiznaný v roce 2012 by činil cca 10 500 Kč (tato částka je podle statistik ČSSZ průměrná výše invalidního důchodu muže pro invaliditu třetího stupně).

Výše procentní výměry vdovského důchodu bude činit 50 % procentní výměry invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně zemřelého.

10 500 - 2 270 = 8 230, z toho 50 % = 4 115 Kč
4 115 + 2 270 (základní výměra vdovského důchodu) = 6 385 Kč

V tomto případě bude vdovský důchod přiznán ve výši 6 385 Kč.

Pokud se vdova znovu provdá, o vdovskou penzi přijde a nezíská ani odbytné (6 385 krát 12 = 76 620 Kč), které by jí dříve náleželo.

Letos začala platit nová podmínka

Pokud ovdovíte, je dobré vědět, že nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vám vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Napevno můžete s pozůstalostním důchodem počítat i v případě, kdy byl zemřelý v invalidním či starobním důchodu.

Při tragických úmrtích, kdy nejde o pracovní úraz, rozhoduje o přiznání pozůstalostní penze to, zda by zemřelému ke dni jeho smrti vznikl nárok na invalidní důchod. Letos nově vzniká nárok i tehdy, jestliže v době smrti splní zemřelý podmínky nároku na předčasnou penzi.

Kdy mají vdova nebo vdovec a děti nárok na pozůstalostní důchod
Jestliže zemřelý (zemřelá):

 • Zemřel(a) na následky pracovního úrazu
 • Pobíral(a) starobní důchod
 • Pobíral(a) invalidní důchod
 • Ke dni smrti splnil(a) podmínky nároku na starobní důchod
 • Ke dni smrti splnil(a) podmínky nároku na předčasný starobní důchod (nově od 1. ledna 2012)
 • Ke dni smrti splnila(a) podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod

Kdy běží vdovský/vdovecký důchod dál nebo na něj znovu vznikne nárok
Jestliže vdovec nebo vdova splní jednu z doplňujících podmínek:

 • Pečuje o nezaopatřené dítě.
 • Pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost).
 • Pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost).
 • Je invalidní ve třetím stupni.
 • Dosáhl(a) alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhl(a) svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší.

Zdroj: ČSSZ

Pozůstalostní penze běží jeden rok i mnohem déle

Vdova či vdovec, kteří pozůstalostní penzi získají, mají i nadále nárok na její výplatu po dobu jednoho roku od data úmrtí manžela či manželky. Kdo splní některou z dalších podmínek, například pečuje o nezaopatřené děti, je invalidní ve třetím stupni nebo dosáhne zákonem předepsaný věk, dostává pozůstalostní důchod i po uplynutí jednoho roku.

Modelový příklad

Muž, 38 let, ovdoví. Po manželce má nárok na vdovecký důchod, jelikož ke dni úmrtí splnila podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod. Protože muž pečuje o nezaopatřené dítě, vdovecký důchod mu náleží i po uplynutí doby jednoho roku. Výplata důchodu se zastaví v okamžiku, kdy již dítě nelze podle zákona považovat za nezaopatřené, tj. nejčastěji při ukončení soustavné přípravy studiem na budoucí povolání, nejdéle však do věku 26 let.

Lhůta pro obnovu se zkracuje z pěti na dva roky

I letos nadále platí, že nárok na vdovský či vdovecký důchod zanikne a výplata této penze se zastaví, když přestanete splňovat předepsané podmínky. Tedy když například děti dospějí a ukončí studia.

Nárok se však může opět obnovit, jestliže do určité lhůty splníte některou z doplňujících podmínek, například dosáhnete potřebného zákonem předepsaného věku.

Od letošního ledna se ale lhůta pro obnovu nároku razantně zkracuje, a to z předchozích pěti let na nynější dva roky. Stát tím na výplatách pozůstalostních penzí ušetří. Citelně to pocítí všichni, kterým se kvůli tvrdosti zákona již výplata pozůstalostní penze po zemřelém manželovi či manželce neobnoví.

Dopad tvrdosti zákona může být citelný

Například žena narozená dne 1. 3. 1957, která vychovala jedno dítě, ovdoví dne 10. 9. 2013. Nárok na vdovský důchod bude mít od 10. 9. 2013 do 9. 9. 2014, kdy jí nárok na pozůstalostní důchod po manželovi zanikne, neboť nesplňuje žádnou z doplňujících podmínek.

Pro obnovu nároku musí vdova dosáhnout alespoň věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo svého důchodového věku, je-li nižší. Důchodový věk muže stejného data narození je 63 a osm měsíců, vdova tedy musí dosáhnout pro obnovení nároku alespoň věku 59 let a osm měsíců. Její vlastní důchodový věk je 62 let a 2 měsíce, což je více.

Potřebného věku dosáhne vdova dne 1. 11. 2016. Nesplní tak zákonem nově požadovanou dvouletou lhůtu pro obnovu nároku na vdovský důchod a bude tak odkázána jen na své příjmy a úspory.

Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...Česká schizofrenie kvůli euru. Doma ho nechceme, v cizině mu věříme

Ilustrační snímek

Češi jsou podle Eurobarometeru největšími odpůrci eura. Aktuální průzkum České bankovní asociace ovšem náš vztah k...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

Další z rubriky

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...

Jak jste na tom se znalostmi ohledně penzí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Mladší ročníky mnohdy namítají, že se státní penze nejspíš nedočkají a musejí se spoléhat především sami na sebe....

V doplňkovém penzijním spoření v roce 2017 přálo štěstí odvážným

Ilustrační snímek

Růst akciových trhů loni pomohl těm, kdo na penzi spoří v dynamičtějších fondech, konzervativní investory naopak...

Koruna na pozitivní vlně regionu

Koruna na pozitivní vlně regionu

Kurzy.cz Koruně se podařilo mírně zpevnit pod hranici 25,90 za euro. Spíše než domácí fundamenty za tímto posunem hledejme pozit...

Najdete na iDNES.cz