Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát rozdává i tam, kde nechtěl

aktualizováno 
Účelem daňového zvýhodnění životního pojištění měla být podpora penzijního systému. Skutečnost je však taková, že ušetřit na daních můžete také u produktů, s kterými na stáří nenaspoříte v podstatě ani korunu. Jak je to možné?

Daňové zvýhodnění životního pojištění

Dne 1.1. 2001 nabyl účinnosti novelizovaný zákon o daních z příjmů č. 492/2000 Sb., kterým je také upraveno zdanění a daňové zvýhodnění soukromého životního pojištění. Účelem této úpravy je podpora penzijního systému, tedy rozšíření dobrovolného pilíře o další zvýhodněné produkty.

V souladu s tímto smyslem státní podpory jsou daňově zvýhodněny pouze ty pojistné produkty, které mají spořící charakter. Tedy takové produkty, s kterými je možné spořit na stáří. Blíže jsou tyto produkty vymezeny v § 6 odst. 9 písm. y):

„… na pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo na důchodové pojištění, a to i při sjednání dřívějšího plnění v případě vzniku nároku na starobní důchod nebo plný invalidní důchod, nebo v případě, stane-li se zaměstnanec plně invalidním podle zákona o důchodovém pojištění, nebo v případě smrti“.

Daňový odpočet lze tak čerpat pouze na pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo na důchodové pojištění (pojištění, kde se jako plnění vyplácí důchod). Odpočet lze uplatnit u nejméně pětiletých pojistných smluv, kterými je sjednána výplata pojistného plnění nejdříve v roce, v němž pojištěný dosáhne věku 60 let. Pro uplatnění odpočtu musí být pojištěný současně pojistníkem, tedy tím, kdo smlouvu uzavřel. Při splnění těchto podmínek má pojištěný možnost odpočítat si zaplacené pojistné od základu daně, vždy však pouze do výše 12 000 Kč ročně. Roční daňová úspora může dosáhnout až 3840 Kč ročně.

Rizikové pojištění  je také zvýhodněno

Hledáte další informace o životním pojištění? Pak určitě navštivte speciální přílohu zivot.idnes.cz

Ačkoliv mezi zvýhodněné produkty zákon neřadí rizikové životní pojištění, je možné jej s nadsázkou do skupiny daňově zvýhodněných pojištění zařadit. Úspora se totiž vztahuje na pojištění pro případ smrti nebo dožití (označované jako kapitálové životní pojištění), přičemž zákonem není nijak definován poměr rizika a dožití v daném pojištění. Ušetřit na dani z příjmů lze proto také s pojištěními, u kterých složka dožití (tedy tvorba kapitálu na důchod) je naprosto zanedbatelná. To je možné u pojištění umožňující volbu poměru rizika a spoření - např. Flexi od Pojišťovny ČS nebo Sponsor od Wüstenrot pojišťovny. 

Na takové flexibilní pojištění lze čerpat daňové výhody, i když mohou být nastaveny téměř jako čistá riziková pojištění, která žádné úspory nevytváří. Výše získané daňové úspory je však zajímavá pouze u pojistek s vyšším pojistným (tedy zejména u starších klientů nebo u pojištění s vysokou pojistnou částkou) a u pojištěných s vyšším příjmem.

Výběr úspor až v 60-ti letech?

Jednou z podmínek daňového zvýhodnění životního pojištění je výplata pojistného plnění nejdříve v kalendářním roce, ve kterém dosáhne pojištěný věku 60-ti let. Dřívější výplata úspor pojištěnému bez nutnosti vracet daňovou úsporu je dovolena pouze u produktů, které umožňují plnění při plné invaliditě pojištěného (výplata invalidního důchodu) nebo při vzniku nároku na starobní důchod ze sociálního pojištění (výplata základního důchodu, ten však pojišťovny většinou váží pouze na dosažení sjednaného věku). Při nedodržení zákonem stanovených podmínek v případě zániku nebo dodatečné změny doby trvání pojištění, je nutné získanou daňovou úsporu dodanit.

Od listopadu je na trhu nové životní pojištění, které umožňuje předčasný výběr většiny naspořených prostředků formou tzv. předčasného dožití (dožití před koncem pojistné doby). To je možné sjednat dodatkem k pojistné smlouvě, ve kterém se určí datum, k němuž bude vyplaceno plnění pojišťovny ve stanovené výši. Většinu naspořených prostředků pojišťovna umožňuje vybrat dříve než v 60ti letech věku a to bez daňové sankce. Poskytovatel tohoto pojištění uvádí, že není třeba v takovém případě získanou daňovou úsporu státu vracet, neboť nedošlo k zániku pojištění ani ke změně doby trvání (jak je požadováno zákonem o dani z příjmů). Bude proto zajímavé sledovat, jaký názor na tento přístup k daňovému zvýhodnění životního pojištění zaujme ministerstvo financí nebo asociace pojišťoven, neboť se rozhodně nejedná o přístup, který by podporoval penzijní systém.

Použitelnost životního pojištění jako třetího pilíře penzijního systému dostává vážné trhliny. Ušetřit na daních lze totiž i u produktů, s kterými klienti pojišťoven na stáří příliš nenaspoří (ať již z důvodu možnosti výběru úspor před dosažením důchodového věku, nebo z prosté skutečnosti, že dané pojištění téměř žádné úspory nevytváří). 

Jaký je váš názor na daňové zvýhodnění životního pojištění? Vynakládá stát prostředky efektivně? Děkujeme za názory.


Komerční prezentace:


 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Kuriózní pojistné historky: Goťáka poznám, ten muž to fakt nebyl

Ilustrační snímek

V životě se stávají nejrůznější karamboly. Některé jsou až neuvěřitelné. Potvrzují to kuriózní hlášky i pokusy o...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz