Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát si pojistil regulaci nájmů

  11:00aktualizováno  11:00
Ministerstvo financí zhatilo na poslední chvíle naděje majitelů domů, že by mohli zahájit tažení za zvýšení nájmů. Udržet regulaci nájemného se ministerstvo financí snaží i za cenu kroků, které hraničí s obcházením či ignorací autority Ústavního soudu.

Když loni Ústavní soud zrušil vyhlášku o regulaci nájemného s tím, že porušuje vlastnická práva majitelů domů, nahradilo ji ministerstvo rychle cenovým výměrem. Tentokrát zrušením starého a vydáním nového výměru pár dní před soudním líčením úředníci prakticky znemožnili soudu vůbec rozhodovat.

Úředníci ministerstva financí nicméně říkají, že ani zrušení výměru Ústavním soudem by neznamenalo konec regulace, ale naopak její naprosté zakonzervování. 

"Ve finále by tím soudci nevyhlásili zrušení cenového stropu, ale naopak. Činží by až do doby přijetí zákona o nájemném nebylo možné hýbat nahoru ani dolů," tvrdí náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

Podle soudce Ústavního soudu Vojtěcha Cepla je hlavní snahou státu zabránit projednávání, aby nezazněla různá odůvodnění oprávněnosti či neoprávněnosti regulace nájemného. "Ministerstvo se snaží celou diskusi zamést pod rohožku," uvedl soudce.

Motivace státu však není zřejmě pouze v tom, že by nechtěl dostat políček od Ústavního soudu za protiústavní regulaci cen. V případě zrušení omezení pro růst cen by se totiž pronajímatelé mohli snažit právního vakua využít ke zvýšení nájmů.

"Majitelé domů by mohli požádat soud o stanovení takového nájemného, které by nájemce neznevýhodňovalo. Dnes totiž často nekryje ani náklady na opravu bytového fondu," říká Tomislav Šimeček ze Sdružení majitelů domů.

Pokud by neexistovala žádná právní úprava o nájemném, připouští soudní spory i náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. Sami nájemníci však z podobného postupu strach nemají, protože podle nich by soudy takové návrhy musely odmítnout.

"Občanský zákoník stanovuje, že se nájemné sjednává dohodou a jednostranně je jej možné zvyšovat jen podle zvláštního právního předpisu, jímž je cenový výměr. Kdyby nebyl, soudy by neměly podle čeho rozhodovat," tvrdí Stanislav Křeček ze Sdružení nájemníků.

Upravit, jak by se mělo postupovat v případech, kdy se nájemce s pronajímatelem nedohodne na nájemném, má až nový zákon. Ten se měl původně dostat na stůl vládě do konce listopadu, ale spory o jeho konečné znění mezi ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj jeho předložení oddalují.

Finance chtějí prakticky zakonzervovat nynější stav, protože místně obvyklé nájemné by mělo zhruba odpovídat dnešním cenám. Právě podle jeho výše by se přitom řídily soudy při rozhodování sporů.

Ministerstvo pro místní rozvoj je razantnější a prosazuje, aby se regulované a tržní ceny postupně sbližovaly. Celá diskuse o nájemném však stejně nakonec skončí jednáním koaličních partnerů.

 

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Další z rubriky

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Kurzy.cz Střídání letního a zimního času v Evropě zřejmě odzvonilo. Poté, co se občané evropských zemí jasně vyslovili proti pra...

Najdete na iDNES.cz