Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát si pojistil regulaci nájmů

  11:00aktualizováno  11:00
Ministerstvo financí zhatilo na poslední chvíle naděje majitelů domů, že by mohli zahájit tažení za zvýšení nájmů. Udržet regulaci nájemného se ministerstvo financí snaží i za cenu kroků, které hraničí s obcházením či ignorací autority Ústavního soudu.

Když loni Ústavní soud zrušil vyhlášku o regulaci nájemného s tím, že porušuje vlastnická práva majitelů domů, nahradilo ji ministerstvo rychle cenovým výměrem. Tentokrát zrušením starého a vydáním nového výměru pár dní před soudním líčením úředníci prakticky znemožnili soudu vůbec rozhodovat.

Úředníci ministerstva financí nicméně říkají, že ani zrušení výměru Ústavním soudem by neznamenalo konec regulace, ale naopak její naprosté zakonzervování. 

"Ve finále by tím soudci nevyhlásili zrušení cenového stropu, ale naopak. Činží by až do doby přijetí zákona o nájemném nebylo možné hýbat nahoru ani dolů," tvrdí náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

Podle soudce Ústavního soudu Vojtěcha Cepla je hlavní snahou státu zabránit projednávání, aby nezazněla různá odůvodnění oprávněnosti či neoprávněnosti regulace nájemného. "Ministerstvo se snaží celou diskusi zamést pod rohožku," uvedl soudce.

Motivace státu však není zřejmě pouze v tom, že by nechtěl dostat políček od Ústavního soudu za protiústavní regulaci cen. V případě zrušení omezení pro růst cen by se totiž pronajímatelé mohli snažit právního vakua využít ke zvýšení nájmů.

"Majitelé domů by mohli požádat soud o stanovení takového nájemného, které by nájemce neznevýhodňovalo. Dnes totiž často nekryje ani náklady na opravu bytového fondu," říká Tomislav Šimeček ze Sdružení majitelů domů.

Pokud by neexistovala žádná právní úprava o nájemném, připouští soudní spory i náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. Sami nájemníci však z podobného postupu strach nemají, protože podle nich by soudy takové návrhy musely odmítnout.

"Občanský zákoník stanovuje, že se nájemné sjednává dohodou a jednostranně je jej možné zvyšovat jen podle zvláštního právního předpisu, jímž je cenový výměr. Kdyby nebyl, soudy by neměly podle čeho rozhodovat," tvrdí Stanislav Křeček ze Sdružení nájemníků.

Upravit, jak by se mělo postupovat v případech, kdy se nájemce s pronajímatelem nedohodne na nájemném, má až nový zákon. Ten se měl původně dostat na stůl vládě do konce listopadu, ale spory o jeho konečné znění mezi ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj jeho předložení oddalují.

Finance chtějí prakticky zakonzervovat nynější stav, protože místně obvyklé nájemné by mělo zhruba odpovídat dnešním cenám. Právě podle jeho výše by se přitom řídily soudy při rozhodování sporů.

Ministerstvo pro místní rozvoj je razantnější a prosazuje, aby se regulované a tržní ceny postupně sbližovaly. Celá diskuse o nájemném však stejně nakonec skončí jednáním koaličních partnerů.

 

Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz