Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát vám k penězům od zaměstnavatele na penzijní připojištění nepřispěje

aktualizováno 
Máte doma v šuplíku smlouvu o penzijním připojištění, ale když se zamyslíte, tak víte jen, že tam každý měsíc posíláte peníze a něco k nim přidává stát. Na otázky kolem situací, které mohou nastat, odpovídal Lukáš Buřík, analytik AWD Česká republika.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Kolik budu dostávat od státu, když platím měsíčně 100 korun a dalších 500 korun mi přispívá zaměstnavatel?

Státní příspěvek se vztahuje pouze na příspěvek účastníka, nikoliv od zaměstnavatele. V tomto případě vám tedy bude přiznán státní příspěvek 50 korun.

2. Slyšel jsem, že mám rychle změnit penzijní fond, protože se za změnu bude platit. Mám to udělat?

Novela zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem, která nově umožňuje penzijním fondům účtovat za přestup až 800 korun, platí už od začátku srpna. Změna fondu je tak již zpoplatněna, ovšem penále se vztahuje jen na ty účastníky, kteří spoří méně než pět let.

3. Mohu z penzijního fondu vybrat nějaké peníze bez ztráty příspěvků dřív, než mi bude 60 let? Za jakých podmínek?

Ano, můžete. Jedním ze způsobů, jak čerpat prostředky z penzijního připojištění před dovršením věku 60 let, je sjednání výsluhové penze. Nárok na výplatu vzniká po 15 letech trvání smlouvy (přesněji řečeno po 180 měsících, za které klient poslal řádně platbu). Bez ztráty státních příspěvků si můžete při výsluhové penzi vybrat až polovinu naspořených peněz.

4. Založil jsem si připojištění, poslal tam už tři splátky po 1 500 korunách. Pak jsem si to rozmyslel, připojištění nechci. Poradce říkal, že o vložené peníze přijdu?

Pokud ukončíte smlouvu předčasně, vyplácí fondy takzvané odbytné. Dostanete zpátky vše, co jste sám zaplatil, i peníze, které vám případně přispěl zaměstnavatel. Dostanete i zhodnocení, které připsal klientům penzijní fond. Zhodnocení a příspěvky zaměstnavatele vám fond pošle zdaněné. O státní příspěvky a výnosy z nich nenávratně přijdete.

Nárok na odbytné vzniká v případě, že účastník zaplatil příspěvky na penzijní připojištění alespoň na 12 kalendářních měsíců, tedy 12 příspěvků. V tomto případě, kdy byly zaplaceny pouze tři příspěvky, zákon umožňuje penzijním fondům ponechat si prostředky bez náhrady.

Ovšem v praxi se tak většinou neděje, zkuste se domluvit přímo s fondem. Kdyby se to nepovedlo, snižte si vlastní příspěvky na  stokorunu, doplaťte 9 měsíců a pak znovu požádejte o odbytné. Počítejte také s poplatkem 800 korun.

5. Říkali mi, že kdybych zemřel, dostane z fondu peníze kdokoli, koho určím. Je to pravda? Můžu si určit kohokoli, nebo to musí být příbuzný?

Nárok na výplatu prostředků v případě smrti účastníka má osoba (či osoby), které uvedete při sepisování smlouvy o penzijním připojištění. Později samozřejmě můžete dělat změny, je to však vždy potřeba řešit s penzijním fondem písemně. Oprávněnou osobou může být skutečně kdokoliv, třeba i soused. Peníze naspořené ve fondu dostane v případě vaší smrti na požádání, nepodléhají dědickému řízení.

6. Změnil jsem místo a zaměstnavatel mi bude posílat peníze na penzijní připojištění. Stačí, když mu dám číslo smlouvy, a on začne přispívat?

Zaměstnavateli musíte přinést smlouvu, ale i penzijnímu fondu musíte oznámit, že má očekávat další peníze a že jsou to příspěvky zaměstnavatele. Dělá se to písemně, formulář má většina fondů na svých webových stránkách.

7. Když mi do penzijního fondu posílají peníze rodiče, nemám údajně nárok na příspěvek od státu?

Zákon i v tomto případě hovoří jasně. Do penzijního fondu vám může přispívat kdokoliv, zaměstnavatel, třeba i rodiče, ale na příspěvky od nich státní podpora neexistuje. Státní podpora se týká pouze příspěvku účastníka.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz