Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Statisíce do kapsy a státu ani korunu

aktualizováno 
Čím více vyděláme, tím více přispějeme do státní pokladny. Tuto úměru znají snad všichni daňoví poplatníci. Existuje ovšem určitá skupina příjmů, která i při neomezené výši osvobozuje poplatníka od daňových povinností. Dokážeme takové možnosti využít v plné parádě?
V podstatě každý den realizujeme nějaký nákup movité věci. Ve většině případů jde o spotřební zboží, které kupujeme z důvodu vlastní spotřeby. S takovým zbožím nemáme tedy žádné více či méně spekulativní účinky. Existuje však skupina věcí, které si pořizujeme z jiných důvodů. Co třeba nějaký pěkný kus starého nábytku či perský koberec. Takové věci nám mohou na jedné straně zkrášlit byt či dům a zpříjemnit doma strávené chvilky, avšak v určitých případech mohou přinést pro majitele v konečném důsledku velký zisk.
 

Co třeba taková nedělní návštěva galerie s obrazy, které nabízí vystavovatel k prodeji. Jeden z obrazů se návštěvníkovi zalíbí a dohodne se s autorem na nákupní ceně deset tisíc korun. Po několika letech obdivu na stěně svého obývacího pokoje se majitel rozhodne obraz prodat rodinnému příteli za skvělou cenu osmnácti tisíc korun. Dobrá cena pomyslí si prodejce, neboť jej před pár lety koupil za deset tisíc korun a obraz mu přinesl nominální zisk osm tisíc korun, což i při zohlednění míry inflace znamená slušný obchod.
 
Co ovšem s příjmem z prodeje z tohoto obrazu? Měl by ho dotyčný kupříkladu přiznat v daňovém přiznání nebo si může zmiňovaný příjem v klidu strčit do kapsy a nic nepřiznávat? K odpovědi na tuto otázku je třeba znát ještě několik dalších informací, a proto nepředbíhejme.
 
Prodej movitého majetku je až na výjimky osvobozen od daně z příjmu fyzických osob


Rozsáhlý paragraf 4 věnovaný příjmům osvobozeným od daně z příjmů fyzických osob v odstavci c upravuje příjmy z movitého majetku. Tyto příjmy jsou z pohledu fyzických osob od daně osvobozeny s následujícími výjimkami:

Zajímají vás aktuální kurzy eura a dolaru? Navštivte naši specializovanou sekci ZDE


Nesmí se jednat o prodej motorových vozidel, letadel a lodí, pokud nebyly ve vlastnictví poplatníka déle než jeden rok. Jinými slovy musí poplatník dodržet příslušný roční časový test a potom bude příjem z prodeje těchto vymezených předmětů také osvobozen. Zatímco letadla či lodě drtivá většina z nás nevlastní, tak v případě automobilů se mnozí z nás mohou dostat do situace, kdy nesplní časový test. Pokud si někdo pořídí automobil, který třeba po osmi měsících prodá, pak je povinen realizovaný zisk s ohledem na nesplnění časového testu zdanit. Snahou zákonodárce je v takovém případě snaha o zabránění spekulativních nákupů poplatníkem.

 

Na ostatní movité věci se časový test nevztahuje a pokud si poplatník koupí kupříkladu výše zmiňovaný obraz a po týdnu ho prodá s realizací solidního zisku, pak je to z jeho pohledu čistý příjem. Nemusí tento příjem navíc ani uvádět ve svém daňovém přiznání.

 

Osvobození se zároveň nevztahuje na prodej movitého majetku, který byl poplatníkem zahrnut do podnikání. I v případě jeho vyřazení z podnikání musí poplatník čekat nejméně pět let, aby byl jeho prodej od daňových povinností osvobozen.
 

Hledáte informace o podílových fondech? Více zajímavých rad a článků  naleznete ZDE

Tato fakta můžou ve své podstatě svádět k domněnce, že občané smějí v podstatě obchodovat s čímkoli movitým, aniž by o tom museli vést účetnictví a platit z toho daně. Není to ovšem takto jednoduché. Pokud by jejich nákup a prodej splňoval základní znaky podnikání, mezi které patří především skutečnost, že se jedná o soustavnou činnost provozovanou za účelem dosažení zisku, pak jsou povinni vést účetnictví a platit daně jako každý podnikatel. Je logické, že přesně vymezená hranice mezi příležitostným prodejem pár obrazů v roce a soustavnou činností neexistuje. Asi těžko může spekulant s obrazy podporovat prodej svých kousků reklamami v rádiu a hájit se před finančním úřadem tvrzením, že nejde o podnikání. V těchto případech však platí dvojnásob heslo: „Kde není žalobce, tam není soudce.“ Vhodně vedená strategie milovníka starožitností s čichem na příležitosti může vynést velice slušný zisk podpořený nulovými daněmi. Je ovšem třeba se důsledně držet ve výše uvedených mantinelech.
 
Vraťme se ještě zpět k našemu příležitostnému milovníkovi obrazů. V jeho případě si můžeme být jisti, že příjem z prodeje jeho obrazu žádné daňové povinnosti nepodléhá. Množina movitých věcí v sobě zahrnuje skutečně pestrou škálu předmětů, z nichž některé z nich mohou být alternativními investicemi se skvělým zhodnocením, které může na plné čáře porazit výnosnost obvyklých investičních nástrojů finančního či kapitálového trhu. Absence daňových povinností je navíc velmi sladkou třešničkou na dortu.
 
Máte zkušenosti se spekulativními nákupy movitých věcí, kupříkladu starožitností? Máte jasno v oblasti daní nebo se snažíte daňové povinnosti obejít? Těšíme se na vaše názory.

 

 

Autor:


Nejčtenější

Ceny v Chorvatsku: prohnete se v restauracích, v obchodech jako u nás

Ilustrační snímek

Velké nákupy jídla před cestou k moři? Není třeba. Ceny základních potravin se v Chorvatsku nijak výrazně nezvedly,...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...KVÍZ: Víte, jaký pracovní rytmus je pro organismus největší zátěž?

Ilustrační snímek

Práce na směny je v mnoha oblastech nutností. Plánování směnného provozu by však mělo být uvážené, protože náš...

Od píky k manažerovi. Jejich kariéra vystartovala jako raketa

Ilustrační snímek

Nedávno byli ještě brigádníky, po pár měsících jsou z nich manažeři, kteří vedou vlastní týmy a projekty. Jak se z...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Kolaps kryptoměn nabírá na síle - může za to expirace kontraktů na Cboe?

Kolaps kryptoměn nabírá na síle - může za to expirace kontraktů na Cboe?

Kurzy.cz Problémy kryptoměn v tomto týdnu nabírají na intenzitě. Bitcoin z pozice lídra celého sektoru ztrácí během 2 dnů kolem ...

Grafton Recruitment Praha
LOGISTIK OBALOVÝCH MATERIÁLŮ, 25 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz