Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní fond rozvoje bydlení chce podporovat výstavbu nájemních bytů

aktualizováno 
"V rozpočtu máme ještě 100 milionů korun na spuštění nového programu. Pokud jej vláda schválí, vrátíme se po dvou letech k poskytování podpory na na výstavbu nájemních bytů," říká Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Financování bytové politiky Státního fondu rozvoje bydlení

Každý rok sledujeme diskuse o tom, s jakou částkou budete v daný rok hospodařit. Nedělá vám problémy, že nevíte, kdy budete mít rozpočet schválen a s jakou částkou budete hospodařit?

Nejde až tak o problémy, které vznikají Fondu. Jsme profesionálové a umíme se s nimi vypořádat. Problém vidím spíše v tom, že každoroční handrkování o jednotlivých položkách rozpočtu neumožňuje racionální a kontinuální realizaci podpůrných nástrojů bytové politiky, je nepřátelské především vůči systematické podpoře investic do bydlení, neumožňuje vytvářet podnětné podnikatelské prostředí.

Řada programů pak má díky tomuto systému jepičí život. Navíc v posledních letech byly výdajové rámce stanoveny příliš nízko. A v důsledku nedostatku peněz jsme byli v posledních letech nuceni zúžit počet podpůrných programů z osmi na pouhé dva.

Je to podpora rekonstrukcí panelových domů, známá pod názvem PANEL. A úvěry mladým lidem na pořízení vlastního bydlení do výše 300 000 korun.

Kdo se podílí na přípravě a schvalování vašeho rozpočtu?

Ministerstvo pro místní rozvoj po projednání ve výboru Fondu předloží vládě určitý návrh rozpočtu, vláda jej pak předkládá Poslanecké sněmovně ke schválení. Optimální by bylo, kdyby jednotlivé nástroje vznikaly se zajištěnou perspektivou a zajištěným financováním.

Pokud bytová politika nebude mít zajištěné zdroje pro následující roky, tak ji v podstatě nelze racionálně a efektivně realizovat.

Objem prostředků SFRB je tedy přímo navázán na státní rozpočet?

Státní fond rozvoje bydlení disponuje svými aktivy mimo státní rozpočet, což nám zaručuje, že všechny nespotřebované prostředky si můžeme převést do dalšího roku.

Podpůrné programy SFRB

Kolik prostředků nyní máte v rozpočtu na jednotlivé programy?

V letošním roce máme na rekonstrukci panelových domů (PANEL) k dispozici 3,5 miliardy korun, což je výrazně více než v minulém roce. Loni jsme měli opravdu problém s realizací programu, protože prostředky, které jsme měli k dispozici, nám evidentně nestačily. Letos jsme na tom výrazně lépe.

Navíc na doporučení Nervu vláda v balíčku protikrizových opatření schválila navýšení prostředků na program Panel o dalších 600 milionů. S tímto navýšením máme  v rozpočtu 4,1 miliardy korun, což by pro letošní rok mělo stačit.

Jakou částkou letos disponujete v programu Úvěr 300 (známým pod názvem "novomanželská půjčka")?

Pro program Úvěr 300 máme nyní k dispozici 1,5 miliardy korun, tedy stejnou částku, jakou jsme disponovali vloni. V tomto programu neočekáváme žádné problémy a částka je plně dostačující.

Plánujete oživení nějakých starších programů?

V rozpočtu je ještě relativně malá částka pro nastartování nového programu – přibližně 100 milionů korun. Pokud jej tedy vláda schválí, tak by se jednalo o program podpory výstavby bytů pro příjmově vymezené osoby.

Pokud by byl program spuštěn, tak by to znamenalo, že bychom se opět po dvou letech vrátili zpět k poskytování podpory na výstavbu nájemních bytů, od kterého jsme museli v důsledku nedostatku financí ustoupit. Což je škoda, protože právě v této chvíli, kdy na řadu domácností tlačí dosti dramatické zvyšovaní regulovaného nájemného, by tento program mohl nabídnout odpovídající řešení.

Můžete zamýšlený program blíže specifikovat? Jaké by byly podmínky získání dotace?

Tento nástroj by stanovil, na rozdíl od předchozího programu, naprosto stejné podmínky pro všechny typy investorů. Je pak jedno, jestli investorem bude obec, bytové družstvo, nezisková organizace nebo soukromá firma – developer.

V předchozím programu, jenž probíhal podle nařízení vlády č. 146/2003 Sb. a podle kterého jsme dotace poskytovali až do roku 2007, mohla být příjemcem podpory pouze obec. To bylo v podstatě v rozporu s požadavky Evropské unie. V rámci nového programu již budou mít všichni zájemci o podporu stejné podmínky.

A jak to bude fungovat v praxi?

Jen velice stručně. Podmínkou poskytnutí dotace je závazek investora, že prostředky využije pro výstavbu nájemního bytu a smlouvami se dále zaváže, že byt bude využíván pouze k bydlení. Nesmí jej dále prodat, zatížit zástavním právem nebo změnit účel užívaní (např. překlasifikovat na komerční prostory).

Byt zároveň smí pronajmout pouze domácnostem, jejichž příjem nepřesahuje určitý limit, přičemž smlouva je sepsána na dobu určitou, a to pouze na dva roky. Po dvou letech se může pronajímatel rozhodnout, zda smlouvu prodlouží, nebo ne. Přitom ale platí, že již pronajímatel nezkoumá výši příjmu konkrétní domácnosti.

Podrobnější informace čtěte na Hypoindex.cz

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz