Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se statusem studenta máte nárok na slevy a různé výhody. Využijte je

aktualizováno 
Studentský život obnáší nejen mnohé půvaby, ale také nezpochybnitelné výsady. Ty se pojí s takzvaným statusem studenta. Víte, na co všechno máte nárok, jak si všechny studentské výhody ponechat co nejdéle a kdy o ně přijdete?

Pokud budete vyloučeni ze studia na vysoké škole, rozlučte se s benefity ke dni, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o vyloučení ze studia. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Možná cítíte, že ve vás dřímá talent a potenciál Marie Curie-Skłodowské, Alberta Einsteina nebo Maxe Plancka. Zatím jste však studenti, což je důležité nejen pro vás, ale také pro úřady a instituce. Vaše úsilí a píli vám totiž oplácejí různými výhodami, říká se tomu status studenta. Ten vám vzniká dnem zápisu do studia.

1Kdo má na studentské výsady nárok?

Slevy se studentskou kartou

S kartami pro studenty a mládež získáte řadu slev po celém světě: na jízdné, na letenky, na vstupy do kulturních památek, na nákupy.

  • ISIC - celosvětově uznávaný doklad, který prokazuje status studenta střední, vyšší odborné nebo vysoké školy a vybraných jednoletých pomaturitních oborů 
  • ISIC Scholar - mezinárodně uznávaný identifikační průkaz pro žáky základních škol
  • ALIVE - průkaz pro studenty dálkové, večerní, distanční a kombinované formy studia, nepedagogické pracovníky škol a členy sportovních svazů 
  • IYTC - doklad pro lidi mladší 26 let 
  • Univerzitní průkaz ISIC - kombinace studentského průkazu ISIC a průkazu studenta vysoké školy. 

Zdroj: www.isic.cz

Status studenta můžete získat coby frekventanti denního studia na střední a vyšší odborné škole nebo bakalářského, magisterského či doktorského studia na vysoké škole.

„Za studium na střední škole se z hlediska zákona považuje také jednoleté denní studium jazyků, takzvané pomaturitní studium,“ připomíná Zuzana Sochorová, která se tématu statusu studenta věnuje ve vzdělávací agentuře AMOS KamPoMaturitě.cz, a doplňuje: „Ke studiu se musíte přihlásit do konce kalendářního roku po první vykonané maturitní zkoušce, škola musí mít akreditaci ministerstva školství, ve skupině by nemělo být více než 18 studentů, musí jít o denní studium nejméně dvaceti 45minutových vyučovacích hodin po celý školní rok.“

2Jaké výhody se pojí se statusem studenta?

Pokud doložíte, že splňujete náležitosti studenta, získáte například slevu na dani z příjmu 4 020 korun do 26 let, u doktorského prezenčního studia až do 28 let. Rodiče mohou do vašich 26. narozenin uplatňovat také slevu na dítě nebo na vás pobírat sociální dávky. Zároveň za vás stát platí zdravotní pojištění.

Velmi příjemným bonusem bývá sleva na dopravu - městskou hromadnou, železniční i autobusovou. Většinou je potřeba mít vystaven mezinárodní studentský průkaz ISIC, s nímž velmi často získáte také levnější vstupné nebo registrační poplatky.

3Kdy a jak můžete o status studenta přijít?

Se studentskými výhodami se můžete rozloučit, jakmile oslavíte 26. narozeniny, byť se vám ještě nepodařilo propracovat ke státním zkouškám.

Pokud úspěšně absolvujete střední, či vyšší odbornou školu, bude za vás stát platit zdravotní pojištění do konce prázdnin, tedy do 31. srpna. Jestliže má vaše vyšší odborná škola 3,5letý program a absolutorium vychází na leden, ukončí stát platbu pojištění v lednu. U úspěšného dokončení vysokoškolského studia nastane tato situace měsíc po státních zkouškách.

4Co když nesplníte podmínky vysokoškolského studia?

Pak jste studentem do dne, který stanoví studijní a zkušební řád dané školy. Když zanecháte studia dobrovolně, ztratíte status studenta dnem, kdy bylo doručeno písemné prohlášení o zanechání studia. Vysokoškoláci ovšem mohou studium bez sankcí a opakovaně přerušit, zároveň tím přicházejí o studentské výhody.

Pokud budete vyloučeni ze studia na vysoké škole (třeba kvůli disciplinárním prohřeškům), rozlučte se s benefity ke dni, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o vyloučení ze studia.

U střední a vyšší odborné školy je situace s vyloučením ze studia trochu složitější. Zjednodušeně řečeno, úředně jako student končíte dnem, kdy vám vyprší lhůta, v níž máte řediteli školy vysvětlit, proč chybíte ve třídě.

5Dokdy jste studentem po maturitní zkoušce?

Do 31. srpna, pokud o prázdninách celý měsíc nepracujete nebo nepodnikáte natolik, abyste museli platit nemocenské pojištění, nebo nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci. Výjimkou je situace, kdy ve stejném kalendářním roce nastoupíte na vysokou školu.

6Co když musíte na opravný termín maturitní zkoušky?

Pokud vás čeká opravný termín maturity nebo absolutoria, jste za nezaopatřené dítě považováni do 31. srpna. Pokud jste nemohli maturovat v řádném termínu ze zdravotních důvodů, status studenta vám zůstává až do dne vykonání zkoušky.

7Jak si status studenta zachovat, když jste se nedostali na VŠ?

Zkuste jinou vysokou, střední, nebo vyšší odbornou školu. „Uzávěrka přihlášek je sice obvykle do května, ale hodně škol vypisuje další kola přijímacího řízení. Můžete se přihlásit také na denní pomaturitní jazykové studium,“ radí Zuzana Sochorová.

8Máte nárok na výhody i v přípravném kurzu ke studiu?

Pokud nejde o kurz, který je kombinován s pomaturitním jazykovým studiem, status studenta vám nevznikne, ani nezůstane.

9Počítá se doba studia do důchodového pojištění?

Dříve to tak bývalo, ale od roku 2010 už není student starší 18 let důchodově pojištěn a pojistné za něj nehradí stát. Pokud nepracujete nebo nepodnikáte, nemusíte pojistné odvádět, ale roky strávené studiem se nepočítají do nároku na důchod.

A teď pozor, studenti, kteří si neplatí sociální pojištění, nemají nárok ani na dávky nemocenské nebo peněžitou pomoc v mateřství. „Ode dne porodu tak má studentka nárok jenom na rodičovský příspěvek, který může pobírat, dokud nevyčerpá maximální částku 220 tisíc korun a zároveň nejdéle do čtyř let věku dítěte,“ upozorňuje Petr Sulek z ministerstva práce a sociálních věcí.

10Je možné při studiu pracovat a mít status studenta?

Můžete být klidní. U denního studia na vysoké škole zákon formu studia a výdělečnou činnost neřeší. Důležité je platit daně a sociální či zdravotní pojištění, pokud u vás taková povinnost nastane.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament
Výsledky voleb - V ČR zvolili lidé nový parlament

V České republice a na mnoha místech v zahraničí proběhly v pátek a sobotu volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Konzultant podnikové architektury

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 60 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.