KOMENTÁŘ: Nový stavební zákon jako Pyrrhovo vítězství?

Podle odborníků není výjimkou, že se doba stavebního řízení vyšplhá i na několik let. Vláda schválila návrh nového stavebního zákona, který by ještě letos měl projít legislativním schvalovacím kolečkem. Pět zásadních změn, které by měl přinést, hodnotí ve svém komentáři advokát Adam Stawaritsch.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Návrh stavebního zákona pochází z dílny ministerstva pro místní rozvoj. Paradoxně ještě před tím, než jej zákonodárci v konečné verzi dostali na stůl, byl předložen komplexní pozměňovací návrh. Jde o krok vpřed, či spíše zpět?

Nová soustava stavebních úřadů jako jablko sváru

Původní návrh zákona počítal se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu, který měl převzít dílčí kompetence stávajících ministerstev a dalších ústředních orgánů státní správy v oblasti stavebního práva, tedy centralizací státní správy na úseku stavebního práva (včetně vytvoření tzv. profesionální státní správy, která měla fakticky nahradit přenesenou působnost obcí a krajů). Zejména tyto skutečnosti byly následně velmi silně kritizovány jak opozicí, tak Svazem měst a obcí ČR.

Předložený návrh zákona sice Nejvyšší stavební úřad zachovává, avšak přiznává mu zcela jiné pravomoci. Nejvyšší stavební úřad by podle návrhu měl být kontrolním ústředním správním úřadem, s působností ve věcech územního plánování, rozvojových plánů, územně plánovacích podkladů, stavebního zákona a vyvlastnění. V jeho čele bude stát předseda jmenovaný vládou.

Zákon (naštěstí) zachovává obecní stavební úřady, které nově budou povolovat stavby s tzv. místním významem. Nad nimi bude bdít čtrnáct krajských úřadů, plus jeden specializovaný stavební úřad. Ten bude rozhodovat o stavbách celostátního významu, u kterých je vyžadována vysoká specializace (dálnice či elektrárny apod.).

Závazná stanoviska až na výjimky pouhými vyjádřeními

Dotčené orgány a jejich činnost (závazná stanoviska, rozhodnutí či vyjádření) zákon nicméně zapovídá, a to z důvodu jejich velkého počtu, roztříštěnosti právní úpravy v této oblasti a údajné systémové podjatosti.

Adam Stawaritsch

    Adam Stawaritsch
    • Absolvoval právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
    • Od roku 2018 je advokátním koncipientem bpv Braun Partners.
    • Specializuje se na občanské a insolvenční právo.

    Zákon počítá s úplným zrušením části dotčených orgánů a vydáváním jejich stanovisek (s výjimkou Agentury ochrany přírody a krajiny, hasičů a památkářů, jde-li o národní kulturní památky a památky UNESCO), přičemž jim odnímá možnost vydávání závazných stanovisek, kterou transformuje na pouhá nezávazná vyjádření.

    Vydávání závazných stanovisek (s výjimkou uvedených orgánů), rozhodnutí a dalších vyjádření svěřuje zcela do působnosti krajských stavebních úřadů, a to za důsledného dodržování principu jediného razítka.

    Navíc zde zákon počítá i s tzv. fikcí souhlasu, kdy by mělo nadále platit, že nevydá-li dotčený orgán vyjádření nebo závazné stanovisko ve lhůtě pro jeho vydání (maximálně 60 dnů), platí, že k záměru nemá připomínky a z hlediska jím chráněných veřejných zájmů se záměrem souhlasí, to by však nemělo platit u vybraných stanovisek podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí či podle zákona o ochraně přírody a krajiny.

    Lze doufat, že v případě dotčených orgánů se bude jednat o pouhý přesun, nikoliv přímé zrušení kompetencí na tomto úseku státní správy, neboť dotčené orgány mají ve stavebním právu své místo a hrají důležitou roli při schvalování záměru z hlediska veřejného zájmu. V opačném případě by se totiž rozhodování přesunulo do rukou úředníků, kteří nemají s předmětným záměrem žádnou místní natož odbornou zkušenost.

    Sloučení stavebního a územního řízení

    Zákon počítá s tím, že výsledkem řízení o povolení stavby bude pouze a jedině jedno rozhodnutí o povolení stavby.

    V tomto ohledu jde o podstatné zjednodušení, které by mělo vést k získání stavebního povolení během jednoho roku.

    Nedodržení lhůt = automatické rozhodnutí

    Je obecně známo, že průměrné stavební řízení (v podobě rozhodnutí o povolení stavby) trvá v České republice déle než v rozvojových částech světa. Podle současné právní úpravy jsou stavební řízení ovládána pořádkovými lhůtami, s jejichž nedodržením není spojen ex lege žádný následek.

    Na stavební povolení čekali tři roky. Urychlí řízení nový zákon?

    Podle návrhu zákona by nadále mělo platit, že v případě jednoduchých staveb musí stavební úřad rozhodnout nejpozději do 30 dnů ode dne zahájení řízení, v ostatních případech pak do 60 dnů.

    V případě jednoduchých staveb je možné lhůtu 30 dnů prodloužit o dalších 30 ve zvlášť složitých případech, případně o 60 dnů, pokud půjde o řízení s velkým počtem účastníků, nebo je-li třeba doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo je-li třeba doručovat písemnosti do ciziny. U ostatních staveb je možné prodloužit zákonnou lhůtu až o 60 dnů, a to ze stejných důvodů.

    V případě záměrů EIA by mělo být rozhodnutí vydáno ve lhůtě 120 dnů, tuto lhůtu lze prodloužit ze stejných důvodů, tedy ve zvlášť složitých případech o 30 dní nebo o 60 dnů, pokud půjde o řízení s velkým počtem účastníků, nebo je-li třeba doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo je-li třeba doručovat písemnosti do ciziny.

    Pokud stavební úřad při přezkoumání žádosti a doložených příloh zjistí nezbytnost jejich doplnění a přeruší řízení, pak lhůta pro vydání rozhodnutí začíná běžet znovu od počátku po jejich odstranění.

    Na rozdíl od záměru zákona tedy v návrhu došlo k vypuštění automatizovaného generování rozhodnutí o povolení stavby (heuréka). Nadále se domnívám, že automatizované generování rozhodnutí o povolení stavby není v českém právním prostředí vhodným řešením, neboť takový systém z logiky věci vede nejen k ještě laxnějšímu přístupu úředníků, ale zejména má za následek situace, ve kterých může dojít ke schválení takového záměru, který může být nebezpečný či třeba nerespektuje územní plán.

    Nevydá-li obecní stavební úřad rozhodnutí o povolení stavby ve stanovené lhůtě, počítá návrh zákona s tím, že řízení dokončí řízení nadřízený krajský stavební úřad.

    Jak to bude s černými stavbami?

    Návrh zákona v návaznosti na záměr zákona i nadále počítá s tím, že napříště by u staveb, které stavebník nepostavil v dobré víře, nebylo možné jejich dodatečné povolení v rámci řízení o dodatečné povolení stavby. Dobrou víru musí přitom nicméně samozřejmě prokazovat stavebník. 

    Sonda: nemovitosti zdražují, hypoték je méně. Povolování staveb vázne

    ilustrační snímek

    Podle mého názoru vázat dodatečné povolení černé stavby na dobrou víru stavebníka je nežádoucí, obzvlášť v situacích, když je realizovaná černá stavba jinak zcela v souladu se zákonnými požadavky, pouze byla vystavěna bez součinnosti se stavebním úřadem.

    Je přitom nerozhodné, o jakou stavbu jde, zda o kůlnu či přístřešek – v této souvislosti jde proto o řešení, které negativně postihne především běžné obyvatele, právní laiky.

    Kromě toho zákon nově dodatečné povolení stavby mimo prokázání dobré víry stavebníka podmiňuje i úhradou pokuty, a to až do výše 2 000 000 Kč (!), která bude výsledkem správního uvážení příslušného správního orgánu.

    Pozitiva a negativa

    Komplexní a zejména systematická novelizace stavebního práva je v České republice více než žádoucí. Lze však očekávat, že kompletní paragrafové znění ještě budou provázet poměrně bouřlivé debaty a je otázkou, v jaké podobě bude zákon nakonec přijat. Měl by platit od jara 2021, s účinností od poloviny roku 2023. Už teď je však jasné, že se to nestihne.

    Bude-li návrh zákona schválen ve znění, v jakém jak byl předložen vládou, dá se očekávat, že dojde k zjednodušení a zřejmě i zrychlení stavebního řízení, což je skutečnost, kterou lze nepochybně hodnotit jako pozitivní.

    Nejistým zůstává, jak se projeví faktická absence závazných stanovisek dotčených orgánů v praxi. Jako negativní se naopak jeví problematika dodatečného povolení tzv. černých staveb, neboť navrhovaná úprava se dotkne zejména obyčejných občanů, méně již pak developerů, na které by zejména měla mířit.

    Autor:
    • Nejčtenější

    Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

    23. března 2024

    Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

    Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

    25. března 2024

    Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

    29. března 2024

    Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

    Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

    22. března 2024

    Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

    26. března 2024

    Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

    Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

    29. března 2024

    Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

    Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

    28. března 2024

    Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

    Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

    27. března 2024

    Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

    Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

    26. března 2024

    Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

    Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

    Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

    Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

    Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

    Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

    Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

    Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

    Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

    Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

    S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...