Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spoření čekají změny

  0:01aktualizováno  0:01
V Česku dávno přestalo platit, že lidé se neumějí dobře starat o své úspory. Tato vcelku pozitivní informace však dělá vrásky ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, který za investiční prozření drtivé části obyvatel platí ze státního rozpočtu víc než deset miliard ročně. Řeč je o státem dotovaném stavebním spoření, které nyní využívá 4,5 milionu lidí. Ročně mohou dostat od státu za to, že spoří, až 4 500 korun.

Loni spoření trefně charakterizoval poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Slovo "stavební" podle něj nevyjadřuje realitu, protože vlastně jde o "státem dotované spoření".

Ministr Sobotka chystá reformu, aby rostoucí výdaje zastavil a nejlépe ušetřil. "Chceme, aby se podporovali klienti, kteří investují do stavebních účelů. Původní myšlenka se vytratila, dnes je to čistě spořicí instrument," uvedl mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič.

Jsou slova o vytracení původní myšlenky pravdivá? A jaká ta myšlenka vůbec byla? Stavební spoření vzniklo v roce 1993. Úroky u stavebních spořitelen byly nastaveny pevně: tři procenta za vklady, šest procent za úvěr.

Úročení vkladů bylo tehdy několikanásobně nižší než v bankách. Státní příspěvek tento rozdíl fakticky vyrovnával a současně umožňoval spořitelnám slibovat výrazně levnější úvěry v logice - platím méně na úrocích, mohu levněji půjčovat.

Ani jedno z toho v současné době neplatí. Výnosy jsou několikanásobně vyšší než v bankách a úvěrům těžce konkurují levnější hypotéky.

Princip stavebního spoření stojí na tom, že více lidí pouze spoří a z nashromážděných peněz se poskytují úvěry. Otázkou je, proč musí být výhodnější sedmkrát, a ne třeba jen, pětkrát, třikrát či dvakrát.

Jinak řečeno, proč by stát musel být tak štědrý, když stavební spoření může být atraktivní i za méně peněz.

Snaha ušetřit na podpoře stavebního spoření ovšem nevychází prioritně z pohoršení nad "vytracením původní myšlenky," ale z celkově špatného stavu státního rozpočtu, z něhož vláda utrácí mnohem více, než vybere, a hledá úspory, kde se dá.

Jaké podmínky nabízejí jednotlivé stavební spořitelny? Která nabízí nejlepší zhodnocení a která je naopak nejvýhodnější pro čerpání úvěru? Podrobnosti hledejte zde!

Výdaje na stavební spoření totiž tvoří v posledních dvou letech zhruba 1,4 procenta celkových výdajů a poměrně se jejich podíl už nezvyšuje. Současně během uplynulých osmi let nebyl příspěvek nijak valorizován a například na Slovensku byl rovnou o 1 500 korun vyšší.

Vztáhneme-li výši příspěvku k inflaci cen stavebních prací, ať se držíme "původní myšlenky", reálná kupní síla 4 500 korun ročního příspěvku je aktuálně zhruba poloviční než v době startu stavebního spoření. Již v tomto směru dostávají každým rokem klienti reálně méně.

Předpokládejme, že se chystané "šetřící" změny, ke kterým je nutná změna zákona, podaří prosadit v parlamentu i přes evidentní politickou citlivost vyjádřenou miliony spokojených voličů čerpajících státní dotace.

Nejprve je třeba říci, že se změny nedotknou uzavřených smluv a nová pravidla budou platná až po jejich přijetí. Podaří-li se je prosadit, půjde zřejmě o některé z následujících opatření či jejich mix.

Prodlouží se doba spoření z pěti na šest či sedm let s cílem odradit část "pouzespořičů". Současná podpora se těsněji naváže na výstavbu, koupě či rekonstrukce nemovitostí a ostatním se sníží, přesto by výnosy měly zůstat vyšší než v bankách.

Zdroj: MF Dnes

Chystané změny však v sobě skrývají několik rizik, s nimiž se stát bude muset vypořádat. Lze očekávat zvýšený zájem o stavební spoření za současných podmínek před nástupem změn. To může způsobit, že výdaje státu před změnou stoupnou vlivem silného přílivu klientů a úspora pro rozpočet přijde až po několika letech.

Dalším problémem je, jak bude stát schopen kontrolovat využití vyšších podpor v případě jejich užšího navázání na výstavbu či koupě nemovitostí. Již v současné době se mnozí klienti při předčasném ukončení spoření setkávají s radami přímo od bankovních úředníků, aby si obstarali faktury o rekonstrukci, vzali si miniúvěr, a vyhnuli se tak ztrátě připsaných státních podpor. Tuzemskou praxí je, že přísnější pravidla se často snadno obcházejí.

Chcete uzavřít smlouvu o stavebním spoření pohodlně od svého počítače? Pokud tak učiníte do 17. prosince, získáte od nás navíc 400 Kč!

Chystané změny však lze považovat za logické. Efektivnost dotací státu na stavební spoření není z pohledu dopadu na trh nemovitostí nijak zásadní a jedna koruna ze 47 již vyplacených miliard na sebe natáhla necelé dvě koruny úvěru.

Stejně tak v posledních čtyřech letech neklesá počet lidí, kteří se v systému pouze vezou. Na sto klientů připadá zhruba 90 těch, kdo pouze spoří, jen deset si jich bere úvěry.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz