Zpřísnění pravidel pro získání hypotéky nahrává stavebnímu spoření

aktualizováno 
Ceny nemovitostí rostou a získat hypotéku je stále složitější. Jednou z možností, jak se vysněnému vlastnímu bydlení přiblížit, může být stavební spoření. Podle expertů zájem o ně stoupá a banky lákají nové klienty na lepší podmínky.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro mnoho budoucích zájemců o hypotéční úvěr se stavební spoření často stává prvním krokem před samotnou žádostí o hypotéku. Jejich cílem je ve „stavebku“ naspořit požadovaných dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti. Anebo alespoň část.

„Šanci přivést ke stavebnímu spoření nové zájemce si uvědomují i stavební spořitelny, ty začaly lákat budoucí klienty na atraktivnější zhodnocení vkladů nebo na odpuštění poplatků,“ říká finanční poradce společnosti Partners Lukáš Urbánek.

Mnohé ze stavebních spořitelen zvyšují dosud konstantní jednoprocentní roční úročení úložek na stavebním spoření. Některé z nich u dětí a mládeže nabízejí i 1,5% zhodnocení ročně, další ve speciálních akcích například ruší poplatky za uzavření smlouvy a vedení účtu.

Výhoda státního příspěvku i lepší zhodnocení

Stavební spoření má oproti jiným spořicím finančním produktům výhody, je dotované státem. Podle odborníků je to i jedním z důvodů, proč volit stavební spoření jako nástroj pro vytváření finanční rezervy. Za předpokladu, že ročně naspoříte nejméně dvacet tisíc korun, činí státní podpora dva tisíce. Je ovšem také potřeba dodržet minimální šestiletou délku spoření.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

„Šest let je z hlediska přípravy na hypotéku pro mladé lidi stále akceptovatelné. Pokud by chtěli bydlet rychleji, musí se poohlédnout po jiných spořicích nástrojích. V krajních případech je možné vlastní zdroje nahradit zajištěním úvěru jinou nemovitostí, například bytem rodičů,“ tvrdí Lukáš Urbánek.

Podle něj stavební spoření určitě smysl má. Díky státním příspěvku totiž peníze zhodnocuje podstatně výhodněji než třeba spořicí účty nebo termínované vklady. „Ze všeho nejdůležitější je, že se lidé vůbec rozhodnou spořit. Je to rozhodně lepší, než kdyby peníze utráceli s tím, že spořit nemá cenu, protože na vlastní bydlení stejně nikdy nedosáhnou,“ podotýká poradce.

Stavební spoření: nejen spoření, ale i úvěry Podle jeho zkušeností zájem o stavební spoření po ohlášení zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték stoupá. „Ve větší míře zakládají stavební spoření rodiče svým dětem, protože si uvědomují, že při současných cenách nemovitostí není a ani do budoucna nebude snadné mít už před žádostí o hypotéku naspořenou požadovanou částku.“ říká Urbánek.

Nejen spoření, ale i úvěry

Regulace ČNB u hypotéčních úvěrů přivádí ke stavebnímu spoření klienty, kteří o svém bydlení uvažují koncepčně, s předstihem, a uvědomují si, že ke svému zájmu o hypotéční úvěr na pořízení vlastního bydlení budou muset přidat také vlastní úspory,“ tvrdí tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Podle něj současná situace na hypotéčním trhu stavebnímu spoření vyloženě svědčí.

„Stavebko potvrzuje, že je univerzálním nástrojem financování bydlení jak v dobách krize, tak konjunktury,“ říká s dovětkem, že výhody stavebního spoření nespočívají pouze ve státním příspěvku u spoření, ale i v možnosti čerpat z něj nezajištěné i zajištěné, účelové i neúčelové úvěry. 

Upozorňuje však, že i na úvěry ze stavebního spoření se vztahuje stejná regulace jako na hypotéky. Tedy nutnost mít 20 % hodnoty pořizované nemovitosti ve vlastních penězích a zároveň splňovat limity celkového zadlužení vůči čistému příjmu.

Autor:

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak vám stát pomůže v případě nemoci?

Ilustrační snímek

Nemoc vždy znamená propad v příjmech, ať už onemocníte vy sami, nebo váš blízký. Ještě větší problém může nastat, pokud...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Kurzy.cz Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevíd...

Najdete na iDNES.cz