Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spoření i úvěr přes internet

aktualizováno 
Které spořitelny poskytují svým klientům nejlepší on-line služby? Kde můžete bez omezení sledovat po internetu stav svého účtu a parametry smlouvy? Kde si můžete přes internet dokonce sjednat úvěr? U které stavební spořitelny získáte za on-line sjednání smlouvy finanční prémii?
internet

internet | foto: Profimedia

V minulém článku jsme se věnovali dvěma stavebním spořitelnám, které sjednávání smluv přes internet víceméně neumožňují. Jsou to ČMSS a HYPO a více si o tom můžete přečíst zde. Dnes se podíváme na ostatní čtyři stavební spořitelny, které jsou na tom s internetem lépe.

Všechny tyto stavební spořitelny umožňují uzavření nové smlouvy, ale nabízí ještě další služby. Někde je možné i on-line sjednání úvěru. Dále spořitelny nabízejí možnost sledovat přes internet pohyby na spořicím i úvěrovém účtu a také vývoj parametrů smlouvy o stavebním spoření (například výši hodnotícího čísla, výši částky, kterou je nutné ještě dospořit pro získání státní podpory v plné výši nebo dobu zbývající do přidělení úvěru).

Stavební spořitelna České spořitelny

Pro uzavření smlouvy o stavebním spoření má SS ČS na svých stránkách přehledný a jednoduchý formulář rozdělený do několika stránek. Každá kolonka, kterou klient vyplňuje, je opatřena nápovědou. Formulář hlídá formální správnost vyplňovaných kolonek, chybné údaje označí červeně a nepustí klienta na další stránku dokud chybu neopraví. Jedná se například o to, aby výše cílové částky byla uvedena v celých tisících, aby rodné číslo splňovalo podmínku dělitelnosti jedenácti, aby PSČ bylo zadáno ve správném formátu.

Po vyplnění všech údajů se klient dostane na poslední stránku, kde je uveden další postup. Spořitelna zašle klientovi vyplněný Návrh smlouvy o stavebním spoření ve dvou vyhotoveních, klient je zkontroluje, podepíše a jeden výtisk zašle v přiložené obálce zpět do spořitelny. Během několika dnů pak obdrží potvrzení o přijetí Návrhu a uzavření smlouvy.

Úvěr přes internet

Pokud jste samostatní a nechcete se zdržovat chozením na pobočku nebo sjednáváním schůzky s obchodním zástupcem, můžete si přes internet sjednat i úvěr. Po vyplnění a odeslání žádosti o úvěr spořitelna klienta informuje telefonicky nebo písemně o dalším postupu. Následně po předložení všech potřebných dokladů je žádost o úvěr projednána a pokud je vše v pořádku, spořitelna klientovi zašle poštou úvěrovou smlouvu k podpisu. Sjednání úvěru přes internet umožňuje SS ČS jako jediná.

Provedení změny ve smlouvě o stavebním spoření

On-line formulářem, lze provést všechny možné změny smlouvy, jako je například změna cílové částky, varianty spoření, požadavku na státní podporu či osobních údajů klienta. Pokud si klient chce zvýšit cílovou částku, vyplňovaný formulář jej nezapomene upozornit, že se mu tím změní úroková sazba na dnešní aktuální výši. (Stavební spořitelny totiž umožní klientům zvýšení cílové částky jen za cenu přistoupení na aktuální úrokové sazby. Nechtějí navyšovat starší smlouvy, u kterých jsou vklady lépe úročeny.)

Slevy žádné

Dalo by se očekávat, že při vyloučení zprostředkovatele z celého procesu a využití on-line služeb by klient mohl za své vlastní přičinění získat nějaké zvýhodnění či slevu. Nic takového však SS ČS nenabízí. Poplatky jsou zcela stejné jako při klasickém postupu.

Další nástroje na webu SS ČS

Velmi zajímavou hračkou je on-line úvěrový poradce. Po zadání několika údajů o smlouvě o stavebním spoření a výši potřebných a disponibilních prostředků se dozvíte, jaký úvěr by vám mohl být poskytnut i s jeho parametry. Dalším on-line nástrojem si můžete ověřit svou bonitu, to znamená zda jsou vaše příjmy dostatečné pro úvěr o určitém objemu. V obou případech jde samozřejmě o nezávazné výpočty a můžete si zkoušet různé varianty.

Sledování účtu

Pohyby na svém spořicím či úvěrovém účtu a další parametry smlouvy mohou klienti SS ČS kontrolovat pouze pokud jsou zároveň klienty České spořitelny. Pak mohou své stavební spoření sledovat v rámci služby Servis 24. Informace o stavebním spoření jsou aktualizovány jednou měsíčně.

Na podobném principu fungují tyto služby i u ostatních spořitelen, proto si je popíšeme již stručněji.

Nevyznáte se v nabídce produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá rubrika Vyplatí se?

Modrá pyramida

Uzavření smlouvy s finanční prémií

Také na internetových stránkách Modré pyramidy je jednoduchý elektronický formulář, kterým si lze sjednat smlouvu o stavebním spoření. Formální správnost vyplnění kolonek se nekontroluje, takže klient není upozorněn na případnou chybu. Po vyplnění formuláře mu spořitelna obratem zašle poštou Návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření ve třech vyhotoveních, které klient zkontroluje, podepíše a dvě z nich zašle v přiložené obálce zpět do spořitelny. Poté obdrží dopis s potvrzením, že jeho Návrh byl přijat a smlouva je tím uzavřena.

Modrá pyramida sjednání smlouvy přes internet zvýhodňuje. Pokud si uzavřete smlouvu s cílovou částkou minimálně 200 000 Kč, získáte po zaplacení vstupní úhrady prémii 500 korun.

Změny ve smlouvě

Provádění změn ve smlouvě přes internet Modrá pyramida přímo neumožňuje, klienti ale mohou využít formulář, který je na webu v pdf formátu a zaslat  jej poštou na adresu spořitelny. Pro případ zvýšení cílové částky je v něm upozornění, že se tím klient vzdává úrokového zvýhodnění v plném rozsahu, pokud by na něj měl jinak nárok.

Sledování účtu

Neomezený přístup k údajům o své smlouvě mají pouze klienti, kteří si ji sjednali prostřednictvím svého účtu u eBanky. Žádost o uzavření smlouvy o stavebním spoření si klient vyplní na svých stránkách Osobního účtu a Modrá pyramida mu pak zašle poštou potvrzení o uzavření smlouvy. Jeho účet stavebního spoření je pak propojen s Osobním účtem, na kterém může sledovat průběh svého stavebního spoření. V průběhu trvání spoření lze po internetu provádět i změny parametrů smlouvy.

Aktuální ceny bytů a nájemného v ČR. Více na CENYBYTU.IDNES.CZ

Wüstenrot stavební spořitelna

Uzavření smlouvy s polovičním poplatkem

Rovněž v on-line sekci na webu Wüstenrotu si lze sjednat smlouvu o stavebním spoření. Elektronický formulář nijak nekontroluje formáty vyplňovaných dat, to znamená, že například do číselného údaje lze psát text a podobně (výjimkou je pouze formát roku narození). Větší nevýhodou však je, že se zájemce o spoření předem nikde nedočte, jak bude postup uzavírání smlouvy pokračovat dál, zda jej navštíví obchodní zástupce, nebo mu bude vyplněný návrh smlouvy zaslán na jeho adresu. Až následně po použití tlačítka „odeslat“ se dozví, že v nejbližších dnech může očekávat návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření zaslaný poštou.

Při sjednání stavebního spoření přes internet klient zaplatí pouze 50 % z úhrady za uzavření smlouvy. Ta jinak standardně činí 1 % z cílové částky. Což znamená vyšší „prémii“ než u Modré pyramidy, již při smlouvě sjednané na 100 000 korun klient Wüstenrotu ušetří 500 korun.

Na stránkách spořitelny si lze také stáhnout a vytisknout několik různých formulářů. Ve změnovém formuláři je pro případ zvýšení cílové částky opět upozornění na ztrátu úrokového zvýhodnění. Jelikož v jednotlivých letech byly stanoveny různé podmínky pro výši a výplatu těchto zvýhodnění, obsahuje změnový formulář také jejich přesný popis. Klient si tak může spočítat, o kolik přijde v závislosti na datu uzavření své smlouvy.

Sledování účtu bez omezení

Velmi dobře má stavební spořitelna Wüstenrot vyřešenu možnost sledovat účet v průběhu spoření i splácení úvěru. Každý klient si může aktuální stav a parametry své smlouvy včetně posledních obratů na účtu kdykoli prohlížet na jejích internetových stránkách a nebo může využít nepřetržité telefonní služby s názvem PříTel – zkratka pro „přímý telefon“. Jako identifikační údaj se v obou případech užívá číslo smlouvy a PIN, který je každému klientovi přidělen.

 

Banka roku 2005: která banka byla letos zvolena nejlepší bankou roku a které nejvíce důvěřujete?


Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen spořitelna sjednání smlouvy přes své internetové stránky neumožňuje. Zájemce o spoření si přes internet může pouze objednat obchodního zástupce. To samé platí i pro změny ve smlouvě. Na webu však má spořitelna několik formulářů ke stažení, mezi nimi i změnový formulář.

Sledování účtu přes internet i přes mobil

Stejně jako Wüstenrot má i Raiffeisen dobře vyřešený přístup klientů k jejich účtům. Stav a pohyby na účtu a parametry smlouvy lze sledovat pomocí on-line služeb „Specialistův internetový servis“ nebo „Specialistův mobilní servis“. Přes internet je možné modelovat si další průběh stavebního spoření. Komunikace přes mobil probíhá prostřednictvím SMS a klient platí pouze svému operátorovi.

Shrnutí: jaké on-line služby nabízejí jednotlivé stavební spořitelny:

On-line služby

SS ČS Modrá pyramida Wüstenrot Raiffeisen
Sjednání smlouvy přes internet ano ano ano ne
Sleva či prémie ne 500 Kč při CČ min. 200 000 Kč 50% sleva na vstupním poplatku  -
Sjednání úvěru přes internet ano ne ne ne
Sledování účtu jen přes ČS jen přes eBanku internet, telefon internet, mobil

Zdroj: Fincentrum


Využíváte některé z on-line služeb stavební spořitelny? Jak jste s nimi spokojeni? Uzavírali jste si smlouvu přes internet?

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz