Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spoření: pozor na kličky dětských smluv

aktualizováno 
Všechny stavební spořitelny jednohlasně tvrdí, že stavební spoření je skvělý způsob, jak dítěti naspořit peníze na start do dospělosti. A mají pravdu.

Dětem můžete naspořit na část bydlení. | foto: Profimedia.cz

Vklady jsou ze zákona pojištěny a díky státní podpoře se vám za 6 let spoření i slušně zhodnotí. Za jeden cyklus spoření můžete na smlouvě se státní podporou vydělat 20 000 až 30 000 korun, záleží i na tom, jak chytře nastavíte parametry smlouvy a spoříte. Díky "stavebku" tak můžete svým dětem naspořit alespoň část peněz na pořízení vlastního bydlení nebo třeba na zaplacení školného.

K uzavření smlouvy stačí občanský průkaz, a pokud v něm nemáte dítě zapsané, ještě rodný list dítěte. Babička ani teta dítěti smlouvu uzavřít nemohou, jedině v případě, že by jim ho soud svěřil do péče.

Na uzavření stačí jeden, na výpověď musí být dva
Jestli však chcete svému nezletilému dítěti uzavřít stavební spoření a v manželství vám to moc neklape nebo jste rozvedení, dobře si vyberte, u které stavební spořitelny smlouvu podepíšete.

Zatímco k uzavření smlouvy stačí podpis jednoho zákonného zástupce, výpověď musí podepsat oba rodiče. Když se během šesti let rozvedete a váš bývalý nebo bývalá se "šprajcne", peníze ze spoření můžete také dostat až v okamžiku, kdy vaše dítě oslaví své osmnáctiny.

Výjimkou je jen Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny): když úspory nepřesáhnou 250 000 korun, stačí jeden podpis. Přitom výpověď smlouvy může podepsat kterýkoli z rodičů. Pro případ, že by po rozvodu peníze z dětské smlouvy chtěl vybrat rodič dítěte, který smlouvu neuzavřel, může druhý rodič spořitelně poslat oznámení, pak bude i Buřinka vyžadovat oba podpisy. U částek vyšších než 250 000 korun platí i u Buřinky totéž jako u ostatních spořitelen – peníze nevyplatí, když se na tom neshodnou oba rodiče dítěte. Pokud se do takové situace dostanete, musíte se s žádostí o schválení výpovědi obrátit na opatrovnický soud.

Souhlas opatrovnického soudu můžete například u Modré pyramidy potřebovat i v případě, když budete chtít vybrat peníze před uplynutím šestileté vázací lhůty a těsně před tím, než dítě dosáhne plnoletosti. Takový výběr totiž může být spořitelně podezřelý, protože i když peníze spořili rodiče, patří dítěti a měly by být použity v jeho prospěch. V praxi na to však nikdo nedohlíží.

Problematické jsou úvěry na dětskou smlouvu
Poněkud problematické jsou u dětských smluv také úvěry ze stavebního spoření. Bez souhlasu opatrovnického soudu úvěr nedostanete buď vůbec, nebo jen na směšnou částku – například Liška (Českomoravská stavební spořitelna) poskytne úvěr do výše 10 000 korun. Žádost však musí opět podepsat oba rodiče.

U Buřinky to funguje trochu jinak. Nárok na úvěr, který vznikl na dětské smlouvě, je možné převést na osobu blízkou (například rodiče, prarodiče a podobně) a smlouvy takzvaně sloučit do jednoho úvěru. Podmínkou je, že dospělá osoba musí na své smlouvě už také mít nárok na úvěr. U překlenovacích úvěrů vždy o přidělení úvěru k dětské smlouvě rozhoduje soud.

Největší problém mají soudy s úvěry, které mají být čerpány na starší děti. Pokud by totiž jejich rodiče přestali dluh splácet, po dovršení 18 let bude spořitelna nesplacený úvěr vymáhat i na čerstvém dospělákovi. Rodiče jsou v úvěru na dětskou smlouvu totiž "jen" spoludlužníky a dítě, ačkoli většinou nemá vlastní příjmy, je vedeno jako dlužník.

Předem si nemůžete být jisti, jak vaše žádost dopadne. Stejný úvěr, který jeden soud schválí, může jiný zamítnout, nejsou na to jednotná pravidla.

  

Jaké výhody nabízejí spořitelny dětem

Buřinka
Když u Buřinky do 31. prosince 2008 uzavřete smlouvu dítěti, které se narodilo nebo ještě narodí během letošního roku, na smlouvu dostanete prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně však 3 000 korun, to odpovídá cílové částce 300 000 korun. Výhoda platí při uzavření jedné smlouvy na jedno dítě. Pokud novorozenci uzavřete smlouvy dvě, za druhou už zaplatíte.
Liška
Děti do 18 let včetně mohou získat 50procentní slevu z poplatku za uzavření své první smlouvy u této spořitelny. Maximální sleva je 1 500 korun, což odpovídá cílové částce 300 000 korun. Až do 31. května mají u Lišky bez poplatku za uzavření svou první smlouvu také děti mladší 1 roku, opět nejvýše do cílové částky 300 000 korun.
Modrá Pyramida stavební spořitelna
Dětem do 15 let nabízí spoření Mopísek. Stejně jako u Lišky musí jít o první smlouvu dítěte a u cílové částky do 50 000 korun je bez poplatku, od 51 000 do 200 000 korun je účtován poloviční poplatek. Spoření Mopy Junior je určeno mladým od 16 do 21 let, kteří uzavírají s Modrou pyramidou svoji první smlouvu. Za uzavření smlouvy platí opět jen půlku poplatku, maximální cílová částka je 200 000 korun.
Raiffeisen stavební spořitelna
(v březnu se sloučila s Hypo stavební spořitelnou) Poskytuje 15procentní slevu z poplatku za uzavření dětem a mladým do 25 let.
Wüstenrot stavební spořitelna
Pro děti do 18 let Wüsternot nabízí stavební spoření Kamarád, které je osvobozeno od poplatku za uzavření. Smlouva se uzavírá na cílovou částku 150 000 korun a zvýhodnění činí 1 500 korun.

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz