Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spoření se zřejmě dočká změny

  9:22aktualizováno  9:22
Bohuslav Sobotka se zařadil do plejády ministrů financí, kteří pár měsíců po nástupu do funkce začnou hovořit o nutné změně stále dražší podpory stavebního spoření. Na rozdíl od svých předchůdců Pavla Mertlíka či Jiřího Rusnoka je zřejmě odhodlán dotáhnout záměr do konce a ve vyplácení příspěvků na stavební spoření dosáhnout úspor.

Chce toho docílit tak, že zvýhodní občany, kteří úspor ze stavebního spoření využijí k zajištění bydlení, a znevýhodní oproti současné praxi ty, kteří pouze spoří.

"Je třeba si uvědomit, že parametry stavebního spoření byly nastaveny v době, kdy inflace a úrokové sazby v této zemi byly na zcela jiné úrovni než dnes. V tehdejší době nebylo stavební spoření tak extrémně výhodné, jako je dnes," uvedl ministr.

Výdaje státu na podporu spoření každoročně rostou o miliardy a v příštím roce mají dosáhnout již třinácti miliard korun.

Chystané změny by se nijak neměly dotknout smluv uzavřených podle platných podmínek. Ty klientům stavebních spořitelen zajišťují státní příspěvek až 4500 korun ročně a po pěti letech spoření volnou ruku v tom, jak s úsporami i státními příspěvky naloží.

Změna stavebního spoření není zřejmě reálná bez diskuse se stavebními spořitelnami i parlamentními stranami. Parametry systému totiž definuje zákon a bez širší politické podpory pro zásah do citlivé oblasti úspor občanů bude prosazení změn v parlamentu obtížné.

Zřejmě také nepůjde o nijak rychlé změny. "Reforma nemůže být provedena bez dialogu se stavebními spořitelnami. Cílem je, aby systém byl efektivnější a k úspoře peněz došlo ve střednědobém horizontu," naznačil Sobotka.

Lidé mají nyní uzavřeno zhruba 4,5 milionu smluv o stavebním spoření, což z této formy činí jednoznačně nejpopulárnější způsob zhodnocování peněz. V porovnání s výnosy z pětiletých bankovních vkladů, totiž stavební spoření přináší výnos až 13 procent ročně.

To je zhruba čtyřikrát více než nejvýhodnější úroky v bankách na pětiletých vkladech. S ohledem na rostoucí zátěž státního rozpočtu s výplatou příspěvků na spoření si nutnost změny systému uvědomuje i ministerstvo pro místní rozvoj, které má podporu bydlení, nikoliv stavebního spoření, ve své kompetenci.

"Je však třeba při všech změnách brát v potaz složitost systému a pravidla jeho fungování," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun. Jako příklad uvedl Slovensko, kde výplatu příspěvku před časem navázali na užití úspor na bytové účely a systém se začal hroutit.

Jednání o změnách již probíhají. "Chápeme snahy ušetřit finanční prostředky ze státního rozpočtu a s odborníky a experty příslušných ministerstev vedeme dialog nad různými variantami řešení," řekla Pavla Paseková, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny, která je největší v Česku.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz