Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spoření se zřejmě dočká změny

  9:22aktualizováno  9:22
Bohuslav Sobotka se zařadil do plejády ministrů financí, kteří pár měsíců po nástupu do funkce začnou hovořit o nutné změně stále dražší podpory stavebního spoření. Na rozdíl od svých předchůdců Pavla Mertlíka či Jiřího Rusnoka je zřejmě odhodlán dotáhnout záměr do konce a ve vyplácení příspěvků na stavební spoření dosáhnout úspor.

Chce toho docílit tak, že zvýhodní občany, kteří úspor ze stavebního spoření využijí k zajištění bydlení, a znevýhodní oproti současné praxi ty, kteří pouze spoří.

"Je třeba si uvědomit, že parametry stavebního spoření byly nastaveny v době, kdy inflace a úrokové sazby v této zemi byly na zcela jiné úrovni než dnes. V tehdejší době nebylo stavební spoření tak extrémně výhodné, jako je dnes," uvedl ministr.

Výdaje státu na podporu spoření každoročně rostou o miliardy a v příštím roce mají dosáhnout již třinácti miliard korun.

Chystané změny by se nijak neměly dotknout smluv uzavřených podle platných podmínek. Ty klientům stavebních spořitelen zajišťují státní příspěvek až 4500 korun ročně a po pěti letech spoření volnou ruku v tom, jak s úsporami i státními příspěvky naloží.

Změna stavebního spoření není zřejmě reálná bez diskuse se stavebními spořitelnami i parlamentními stranami. Parametry systému totiž definuje zákon a bez širší politické podpory pro zásah do citlivé oblasti úspor občanů bude prosazení změn v parlamentu obtížné.

Zřejmě také nepůjde o nijak rychlé změny. "Reforma nemůže být provedena bez dialogu se stavebními spořitelnami. Cílem je, aby systém byl efektivnější a k úspoře peněz došlo ve střednědobém horizontu," naznačil Sobotka.

Lidé mají nyní uzavřeno zhruba 4,5 milionu smluv o stavebním spoření, což z této formy činí jednoznačně nejpopulárnější způsob zhodnocování peněz. V porovnání s výnosy z pětiletých bankovních vkladů, totiž stavební spoření přináší výnos až 13 procent ročně.

To je zhruba čtyřikrát více než nejvýhodnější úroky v bankách na pětiletých vkladech. S ohledem na rostoucí zátěž státního rozpočtu s výplatou příspěvků na spoření si nutnost změny systému uvědomuje i ministerstvo pro místní rozvoj, které má podporu bydlení, nikoliv stavebního spoření, ve své kompetenci.

"Je však třeba při všech změnách brát v potaz složitost systému a pravidla jeho fungování," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun. Jako příklad uvedl Slovensko, kde výplatu příspěvku před časem navázali na užití úspor na bytové účely a systém se začal hroutit.

Jednání o změnách již probíhají. "Chápeme snahy ušetřit finanční prostředky ze státního rozpočtu a s odborníky a experty příslušných ministerstev vedeme dialog nad různými variantami řešení," řekla Pavla Paseková, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny, která je největší v Česku.

Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz