Nechala se zlákat na stavební spoření a doplatila na neznalost bankéřky

Stavební spoření je v Česku hodně oblíbené, má ho 40 procent lidí. Pokud se smíříte s tím, že na peníze šest let nesáhnete, tak díky státní podpoře našetříte více než na spořicím účtu. Abyste však využili všech výhod, je třeba znát pravidla. Jejich neznalost se stala osudnou čtenářce Zdeně.
Stavební spoření stále zůstává jednou ze zajímavých forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. Před podpisem smlouvy je však dobré znát podmínky spoření. Ilustrační snímek

Stavební spoření stále zůstává jednou ze zajímavých forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. Před podpisem smlouvy je však dobré znát podmínky spoření. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Paní Zdena měla v České spořitelně na účtu „přebytečných“ 100 tisíc korun. Při jedné návštěvě pobočky ji bankéřka přemluvila, aby si založila stavební spoření. Prý to pro ni bude výhodné, přesune tam celou částku, nebude se muset celé roky o nic starat, na účet jí budou přibývat úroky (tehdy dvě procenta ročně) a státní podpora.

Zdena se nikdy o stavební spoření nezajímala, neznala tedy podmínky ani parametry spoření. Myslela si, že je to pro ni výhodná forma spoření. Důvěřovala bankéřce, proto hned na místě smlouvu i příkaz k úhradě podepsala. A těšila se na zhodnocení. Jenže už za rok ji dopis z Buřinky zrovna moc nepotěšil. Přespořila prý cílovou částku, proto doporučují smlouvu co nejdříve ukončit a založit novou, případně u té stávající zvýšit cílovou částku. Co se stalo?

Nastavení výše cílové částky je důležité

Fakta

  • Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny téměř polovina účastníků stavebního spoření od počátku ví, že úspory využije na bydlení.
  • Desetina respondentů si stavební spoření zakládá s vidinou budoucího úvěru.
  • Nové stavební spoření si v dohledné době plánuje založit osm procent lidí.
  • Každý druhý Čech, který v současnosti má stavební spoření, uvažuje o jeho opakování v budoucnosti.
  • Podle výzkumu Lišky (ČMSS) si 68 % lidí myslí, že má stavební spoření budoucnost.
  • Pětina z nich jako důvod spoření uvádí zajištění dětí a vnoučat.
  • Nejvíce důvěřují stavebnímu spoření mladí (80 %). Postupně víra mírně klesá, ale i ve skupině nad 60 let se pohybuje nad 60 %.

Problém byl v nastavení cílové částky. Paní Zdena totiž na radu bankéřky podepsala smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou 100 tisíc korun, a zároveň na spoření vložila jednorázově také 100 tisíc.

Je jasné, že smlouva nemohla paní Zdeně vydržet déle než rok, protože v momentě, kdy banka připsala úroky a státní podporu i po odečtu poplatku za založení (ten byl v době sjednání v akci za polovinu), vedení účtu a daně z úroků, překročil zůstatek nastavenou cílovou částku.

Po roce bylo tedy na účtu stavebního spoření přes 104 tisíc korun. A právě proto mohla spořitelna smlouvu vypovědět pro nedodržení podmínek, nebo požádat klientku, aby částku navýšila. Samozřejmě opět za poplatek jedno procento z navýšení a co je horší, s vidinou nižšího zhodnocení, protože spořitelna mezitím snížila úroky z vkladů ze dvou na jedno procento ročně.

Dočká se klientka nějaké kompenzace?

Že podmínky stavebního spoření neznala paní Zdena, je sice smutné, ale že je neznala pracovnice banky, je hodně špatně. Nechceme paní za přepážkou podsouvat zlý úmysl, že by chtěla snadno na důvěřivé klientce vydělat.

Paní Zdeně ani jedna z nabízených možností Buřinky nevyhovovala a obrátila se na redakci iDNES.cz, zda by se s tím nedalo něco dělat. Oslovili jsme spořitelnu a z tiskového oddělení dostali odpověď, že bez notářsky ověřeného souhlasu klientky se bohužel vzhledem k bankovnímu tajemství nemohou vyjadřovat ke konkrétnímu případu. Nicméně jim prý není popsaná situace lhostejná a doporučují klientce obrátit se na klientskou linku.

To však paní Zdena udělala ještě před tím, než oslovila naši redakci a nedozvěděla se nic jiného, než co stálo v dopise. Navíc prý paní na telefonu zrovna neoplývala ochotou případ řešit.

„Pokud se klientka obrátila na linku stavební spořitelny a nebyla spokojená s řešením své situace, určitě jí doporučujeme se obrátit na ombudsmana Finanční skupiny České spořitelny, který nastalou situaci vyřeší s klientkou individuálně,“ přišla další odpověď ze spořitelny.

Dát redakci plnou moc paní Zdena nechtěla, proto jsme jí poradili, aby se obrátila na ombudsmana, případně pokud by zvolila navýšení cílové částky, aby se pokusila usmlouvat snížení či odpuštění vstupního poplatku jako kompenzaci za neodbornou radu pracovnice na přepážce.

Rady Na co si dát pozor, když uzavíráte smlouvu

Stavební spoření stále zůstává jednou z nejzajímavějších forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. I když už nové smlouvy nejsou tak výhodné jako ty starší (nižší státní podpora i úroky), přece jen je celkové zhodnocení vyšší než například na spořicích účtech. To se na většině spořicích účtů v současné době pohybuje do jednoho procenta a těch pár výjimek, kde jsou úroky vyšší (aktuálně nejvíce u Sberbank 1,63 procenta, pak Waldviertler Sparkasse, Air Bank, LBBW a Zuno u účtu Plus) pravděpodobně nevydrží dlouho.

  • Než se pro smlouvu rozhodnete, prostudujte si dobře podmínky spoření. Měli byste vědět, že na naspořené peníze nebudete moci minimálně šest let sáhnout, spořit můžete maximálně do výše cílové částky. Při uzavření smlouvy zaplatíte jednorázový poplatek, zpravidla ve výši jednoho procenta z cílové částky. A to není poplatkům konec, spořitelny si účtují nemalý poplatek za roční vedení účtu (300 až 330 korun).
  • V současné době zhodnotíte vložené peníze nejlépe u Českomoravské stavební spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelny a Wüstenrotu, které nabízejí roční úrok 1,5 procenta, s maximální státní podporou pak můžete dosáhnout na efektivní zhodnocení necelých pět procent ročně. Podobného výsledku můžete dosáhnout i u Modré pyramidy, která nabízí zhodnocení jedno procento a k tomu bonus 0,5, nebo 0,7 procenta. Nejméně naspoříte nyní u Stavební spořitelny České spořitelny, kde dostanete na vklad jednoprocentní roční zhodnocení, s podporou to udělá až 3,4 procenta ročně.
  • Stavební spořitelny vyhlašují různé časově omezené akce. Sledujte je, můžete pak získat například vyšší úrok na několik měsíců, možnost vybrat si část naspořených prostředků bez sankcí, nebo vám odpustí část, či celý poplatek za uzavření smlouvy, který bývá zpravidla jedno procento z cílové částky.
  • Abyste nedopadli jako paní Zdena, ještě než půjdete smlouvu podepsat, měli byste mít jasno, jak vysokou cílovou částku zvolíte a kolik budete pravidelně spořit. Nenechávejte se „ukecat“ od pracovníka banky. Částka by měla být taková, abyste ji ideálně za šest až sedm roků dospořili. Počítat musíte nejenom své úložky, ale i úroky a státní podporu (nyní 10 procent z vkladu maximálně dva tisíce korun za rok). Pokud zvládnete posílat na účet 20 tisíc korun ročně (při této částce dosáhnete na nejvyšší efektivní zhodnocení), měla by být cílová částka 160 tisíc korun.
  • Pokud budete na staré smlouvě navyšovat cílovou částku, pamatujte, že kromě poplatku (jedno procento z navýšené částky) na vás budou čekat nové podmínky, které se budou týkat i původních úložek. Dejte si proto pozor, zda se vám navýšení za cenu snížení úrokové sazby vyplatí. V mnoha případech je pak výhodnější starou smlouvu vypovědět a případně uzavřít novou.
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...