Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spořitelny hledají nové možnosti, spoření a úvěry už netáhnou

aktualizováno 
Stavební spořitelny musí přemýšlet, jak nalákat klienty, kterým vláda postupně osekává státní podporu. Už teď proto začínají nabízet nové produkty, které s jejich původním zaměřením nemají nic společného. A další změny jsou na spadnutí.
Stavební spoření má uzavřeno zhruba polovina Čechů. (Ilustrační snímek)

Stavební spoření má uzavřeno zhruba polovina Čechů. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Loni stát osekal klientům stavebních spořitelen zisky, když jim státní podporu za rok 2010 zdanil padesáti procenty. Také pro příští roky jsou připravené další škrty a spořitelny si uvědomují, že soustředit se jen na spoření a následné úvěry už by nemuselo stačit.

Do své nabídky proto začínají zařazovat i nové finanční produkty. Nejdále v tomto směru zatím došly Modrá pyramida a Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS).  

Životní pojištění od Lišky

ČMSS svou produktovou nabídku rozšiřuje už od roku 2002. Klienti si prostřednictvím sítě jejích poradců mohou sjednat hypotéky, spotřebitelské úvěry, penzijní připojištění, nebo běžné účty, ale třeba i investovat do podílových fondů. Letos v únoru se nabízené produkty rozrostly o další dva.

Prvním je Životní pojištění od Lišky, které jen do nabídky stavební spořitelny připravila ČSOB Pojišťovna, přičemž pojištění není nijak vázané na smlouvu o stavebním spoření. Je to běžně placené investiční životní pojištění, ovšem klient má možnost zhodnocovat své peníze ve dvou programech investování přímo u stavební spořitelny.

Druhým, opět pojistným produktem, je Pojištění majetku a odpovědnosti, jehož prostřednictvím můžete pojistit jak nemovitost, tak domácnost. Navíc si můžete sjednat i komplexní pojištění odpovědnosti.

Oba nové produkty nepředstavují v oblasti pojištění žádnou převratnou novinku. S podobnou nabídkou se setkáte i v portfoliu tuzemských pojišťoven.

Modrá pyramida jde cestou finančního poradenství

"V současné době rozšiřujeme své služby, nabídku produktů a týmy poradců tak, abychom mohli klientům poskytovat komplexní finanční poradenství," uvádí Jan Pokorný, ředitel Modré pyramidy. Během letoška by se Pyramida chtěla stát rovnocenným hráčem na trhu finančního poradenství.

Svou nabídku tak vedle stavebního spoření zamýšlí rozšiřovat o pojištění, bankovní služby či spotřebitelské úvěry. Od podzimu bude nabízet také hypotéky Komerční banky a další dlouhodobé spořicí a investiční produkty.

Na cestu za komplexním finančním poradenstvím se Pyramida vydala počátkem dubna, kdy do své nabídky zařadila produkty Skupiny Komerční banky, např. balíček služeb MůjÚčet, kreditní karty, Perfektní půjčku a především investiční životní pojištění Vital Invest. Na rozdíl od Životního pojištění od Lišky, které nabízí pouze síť poradců ČMSS, si Vital Invest mohou klienti sjednat i na pobočkách Komerční banky či Komerční pojišťovny.

S jarem přicházejí akční nabídky

Stavební spořitelny také pravidelně přicházejí s časově omezenými nabídkami, ve kterých stávajícím i novým klientům poskytují něco navíc.

V současné nabídce časově omezených akcí se s finanční prémií či vyšším úročením vkladů setkáte u všech stavebních spořitelen. Dočasně zvýhodněné sazby u překlenovacích úvěrů nabízejí Liška či Raiffeisen stavební spořitelna.

Časově omezené akční nabídky

Buřinka

 • finanční prémie až 1 500 korun - platí do 30.6. pro následně uzavřené smlouvy
 • klienti-junioři do 18 let - zdarma batoh Puma - smlouva do 30.6.
 • senioři nad 60 let - smlouva zdarma s cílovou částkou do 150 tisíc korun - platí do 30.6.

Liška

 • finanční prémie až 1 500 a 1 000 korun u akce Smlouva zdarma - do 30.6. uzavřít smlouvu a vložit min. 20 tisíc korun
 • finanční prémie až 1 500 korun u programu Liška plus - platí do 30.6.
 • Bonusový vklad od Lišky - úročení vkladu 2 procenta + prémie 1 procento z vložených peněz - platí do 30.6.
 • garantovaný 50procentní úrokový bonus u smluv uzavřených do srpna 2001 - platí do 31.12.
 • meziúvěry Topkredit, Topkredit plus, Tophypo - vyřízení zdarma, snížené úrokové sazby - platí do 30.4.

Modrá pyramida

 • spoření pro děti do 10 let - smlouva zdarma a hračka Mopyho při cílové částce 150 tisíc korun - platí do 30.6.
 • spoření třetího věku - kilenti starší 55 let - uzavření smlouvy do 200 tisíc korun zdarma - platí do 31.7.
 • Maxispoření na penzi - stavební spoření a penzijní připojištění - prémie až 1 500 korun na stavební spoření - platí do 30.6.
 • Moudré spoření s akční nabídkou „2 % + 2 %“ - nadstandardní zhodnocení klientových peněz vložených v upisovacím období (další čtyři měsíce od přijetí Návrhu na uzavření smlouvy).  K běžným 2 procentům získá extra úrok další 2 procenta po dobu jednoho roku. Akce trvá do 31. července pro maximální CČ milion korun a minimální vklad 10 tisíc korun.

Raiffeisen stavební spořitelna

 •  zvýhodněné úrokové sazby u meziúvěrů Nízká hyposplátky a Horizont, nižší o 0,4 procenta - platí do chvíle, kdy bude vyčerpáno vyčleněná miliarda korun
 • zdarma smlouva o úvěru Bez čekání - platí do 30.6.
 • prémie tisíc korun ze vstupního poplatku - uzavření smlouvy o stavebním spoření - platí do 30.4.
 • klienti nad 55 let, junioři do 18 let - dvojnásobný úrok za rok 2011

Wüstenrot stavební spořitelna

 • Wüstenrot Team - prémie až 2 tisíce korun pro nově uzavřené smlouvy s minimální částkou 200 tisíc korun - platí do 31.8.

Některé stavební spořitelny zvýhodňují i smlouvy uzavřené pro děti do 18 let. Patří mezi ně například Buřinka, Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna. Ty mají časově omezenou akční nabídku i pro klienty starší 55, respektive 60 let.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz