Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spořitelny se ocitly na pranýři

  0:01aktualizováno  0:01
Zdražením poplatků za účty se stavebním spořením si proti sobě spořitelny popudily mnohé klienty. Někteří z nich proto plánují společný postup proti tomu, aby z jejich státem dotovaných úspor banky ukusovaly stále větší sousta.

"Dokud jen rostly poplatky za vedení účtu, to jsem toleroval. Ale musel jsem se ohradit, když bez mého souhlasu účtují novou položku, která vůbec není v ceníku, který mám ve smlouvě z roku 1999," líčí svůj nepříjemný zážitek Milan Křelina.

Má na mysli hlavně novinku, kdy si některé stavební spořitelny začaly strhávat poplatky za úrokové zvýhodnění. Těmi si kompenzují ztráty u klientů z dřívější doby, jimž slíbily ve smlouvách na dnešní poměry vysoké úroky kolem čtyř procent.

Milanu Křelinovi tak naúčtovala Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky 180 korun. S tím se nechce smířit. "Nemají na to právo, copak úrokové zvýhodnění je služba?" ohrazuje se. I když ví, že soudit se s bankou by byl asi dlouhý boj, zvažuje, že žalobu podá. "Jde o princip," dodává.

Stížnosti lidí na nový ceník, se kterým přišly spořitelny na přelomu roku krátce poté, co stát citelně snížil podporu stavebního spoření, se už hromadí u Sdružení obrany spotřebitelů. To tvrdí, že banky k tak velkému zdražení nemají důvod, a trvá na tom, aby si na stavební spořitelny posvítil antimonopolní úřad.

"Podnět jsme obdrželi a šetříme jej," potvrzuje kroky sdružení mluvčí úřadu Kristián Chalupa. "Máme tu už 20 takových klientů a většina z nich je odhodlána se soudit," řekl šéf sdružení František Lobovský.

Sdružení se chování spořitelen nelíbí také proto, že jejich klienti před rostoucími poplatky nemohou utéct. Odejdou-li od stavební spořitelny, přijdou i o státní příspěvek, který je na spoření atraktivní.

"Nejde, aby spořitelny zdůvodňovaly růst poplatků jen růstem jejich nákladů na správu účtů. Spotřebitelé nemohou svobodně odejít k jiné spořitelně, což je snadno zneužitelné," říká Jana Luhanová ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Spořitelny už dříve připustily, že na starých smlouvách by vzhledem k poklesu úrokových sazeb přestaly bez dalších poplatků vydělávat. "Jde o to, že konkurence před koncem roku přitvrdila a náklady rostou," říká Zdeňka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Dalším z rozezlených klientů je Zdeněk Kreidl. Jeho rodina spoří hned na třech účtech. Dva z nich otevřel pro své děti, když Raiffeisen stavební spořitelna lákala na to, že pro nezletilé klienty povede účty zadarmo. "To platilo první roky a najednou chtějí 90 korun za úrokové zvýhodnění a 20 za každý výpis," líčí.

"Určitě jsme informace včas zaslali," reagovali v marketingu Raiffeisen, ale odůvodnění bez mluvčí nedali. Ta nebyla k zastižení. Klienti spořitelen hledají pomoc i u finančního arbitra. "Obrátilo se na nás už 15 lidí. Zákon nám zatím nedovoluje takové případy řešit," říká Marcela Soldánová z kanceláře arbitra.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz