Stavební spořitelny zdražily své poplatky

  • 19
Spořit se stavební spořitelnou nebylo nikdy zadarmo, ale od letošního roku si za to pět milionů klientů bude muset podstatně připlatit. Pod tlakem klesajících úrokových sazeb se začaly stavební spořitelny, v duchu politiky klasických bank, více orientovat na stabilní výnosy z poplatků a sáhly k jejich zvýšení.

Od začátku letošního roku zdražily stavební spořitelny poplatky za správu účtů řádově o desítky až stovky korun. S ohledem na obrovské množství smluv to spořitelnám letos zajistí o několik set milionů korun více z poplatků za vedení účtů.

Z výhody nevýhoda
Nejvíce to postihne téměř milion klientů ČS stavební spořitelny, kteří mají platnou smlouvu uzavřenou před začátkem loňského prosince. Těmto klientům spořitelna zvýšila poplatek z 200 na 400 korun ročně.

"Klienti, kteří uzavřeli smlouvy do prvního prosince loňského roku, mají výhodu vyššího výnosu. Cena peněz v době, kdy jsme s nimi smlouvy uzavírali, byla vyšší, a proto jsme jim mohli dotovat část nákladů za vedení a správu účtu," uvedla mluvčí ČS stavební spořitelny Zdena Blechová.

U starých smluv mají klienti úspory úročené čtyřmi procenty, zatímco nově uzavírané jsou obvykle úročené dvěma procenty. U nových smluv si ČS stavební spořitelna účtuje poplatek 200 korun.

Postup spořitelny některé klienty nepříjemně překvapil. "Považuji to za neseriózní a úskočné, protože ještě v dopise z listopadu loňského roku mi spořitelna děkovala a slibovala, že udělá vše pro to, aby si mou důvěru upevnila," uvedla klientka ČS stavební spořitelny.

V razanci zdražení poplatků u starých smluv je ČS stavební spořitelna na trhu výjimkou, ale i ostatní spořitelny šly s cenami nahoru.

U běžných smluv, s výjimkou speciálních programů, se poplatky spořitelen pohybují od 220 do 290 korun za rok a jsou jednotné pro klienty se starými i novými smlouvami.

Podobně jako ČS stavební spořitelna zareagovala Hypo stavební spořitelna. Ta u starých smluv zavedla poplatek 360 korun ročně, zatímco u aktuálně uzavíraných vybírá o 120 korun méně.

Rekordy bez konce
Stavební spoření je bezkonkurenčně nejoblíbenější formou spoření a deset let počet klientů neustále roste. Státní příspěvek, který je až 4500 ročně na jednu smlouvu, totiž zaručuje nadstandardní roční výnos.

Ministerstvo financí chce letos prosadit změnu zákona a od příštího roku pro nové smlouvy podporu omezit. Maximální podpora by měla klesnout na 3000 korun a měla by být poskytnuta jen v případě, že klient naspoří za rok dvacet tisíc. Zatím stačí na maximální podporu 4500 naspořit osmnáct tisíc za rok.

Stavební spořitelny tak letos čekají boom, protože klienti si budou chtít na dalších pět let zajistit vyšší příspěvky od státu.