Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavebním spořitelnám zvýšené poplatky neplaťte!

aktualizováno 
Není pravdou, že jsou klienti bezmocní proti svévolnému zvyšování poplatků, které si za své služby (vedení účtu) stavební spořitelny účtují. Dokonce nejste povinni platit ani jakékoli další nevyžádané služby (sledování úroků apod.). Co tedy máte udělat?

Kdo se nechce smířit s touto svévolí spořitelen, musí svůj nesouhlas s vyššími poplatky dát jasně najevo. S libovolným zvyšováním poplatků totiž nikdo z nás v uzavřené smlouvě nesouhlasil. Podepsali jsme pouze, že souhlasíme s poplatky podle platného sazebníku. A z logiky jakéhokoliv smluvního vztahu vyplývá a může vyplývat pouze jediné, že se tento souhlas vztahuje na podmínky (například sazebník), které jsou platné v okamžiku podpisu smlouvy. Pokud by si některá smluvní strana chtěla dopředu vyhradit možnost do budoucna libovolně měnit cenu za své služby, musela by protistrana přinejmenším na takovouto jednoznačně řečenou podmínku ve smlouvě přistoupit. Nic takového všeobecné podmínky stavebního spoření samozřejmě neobsahují, protože by nikdo soudný na takovou podmínku nepřistoupil.

Jak se tedy bránit? Musíte poslat spořitelně výzvu doporučeným dopisem, ve kterém ji upozorníte na porušení smluvních podmínek z její strany. Zároveň musíte požadovat vrácení rozdílu mezi výší smluvní úhrady (dle ceníku platného v době uzavření smlouvy) a svévolně účtovanou vyšší částkou. Závěrem musíte uvést, že se jedná o pokus o smír, a že v případě, že spořitelna nebude do určitého termínu (např. 3 týdnů) reagovat na váš dopis nebo rozdíl do té doby nepřipíše zpět na váš účet, budete tuto úhradu vymáhat soudní cestou. Dlužno podotknout, že takto lze požadovat vrácení všech dosud nepromlčených částek (do tří let zpět), přičemž běh promlčecí doby se zastaví až okamžikem podání žaloby. Postižených klientů je cca 5,5 miliónů, a celkem se zřejmě jedná o částku přesahující miliardu korun. Takto může konat každý sám za sebe nebo se klienti mohou sdružit a jednat společně. Čím dříve se tak stane, tím menší část bude promlčena.

Jinak se nenechte zmanipulovat názory takzvaných „odborníků“. Z občanskoprávní povahy této věci je zřejmé, že jediným právoplatným odborníkem v této věci je pouze a jenom soud. Všechno ostatní jsou pouze osobní názory. Tento můj osobní názor je podložen zákonem č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření a občanským zákoníkem, což si každý může ověřit.

Zdeněk Valečko

O odpověď jsme požádali všechny stavební spořitelny i Asociaci českých stavebních spořitelen. Odpověď nám zaslaly pouze dvě stavební spořitelny, HYPO a Raiffeisen:

Problematiku poplatků řeší v rámci Všeobecných obchodních podmínek schválených Ministerstvem financí článek XXIV., odst. 1, který stanovuje, že stavební spořitelna účtuje ročně náklady za vedení účtu dle aktuálně platného sazebníku úhrad a nákladů, a to vždy na počátku roku. Z pohledu stavební spořitelny se v případě změny poplatku nejedná o porušení smluvních podmínek, neboť Všeobecné obchodní podmínky jsou nedílnou součástí smlouvy o stavebním spoření.
Dále uvádím, že HYPO stavební spořitelna účtuje pouze poplatek za vedení účtu ze stavebního spoření, nikoli za správu účtu pro úrokové zvýhodnění.
Od roku 1994 se poplatek za vedení účtu u nově uzavíraných smluv zvýšil o 140 korun za rok. Rozpočítáme-li poplatek na jednotlivé měsíce roku, jedná se o částku 24 korun měsíčně. Tato částka zahrnuje správu/vedení klientského účtu, výpis z účtu klienta (1x v roce), informace o aktuálním stavu účtu stavebního spoření na základě písemné žádosti klienta, finanční transakce /přijetí peněžních vkladů/ není zpoplatněno (jak je tomu např. v případě hypotečních úvěrů).
Klienti HYPO stavební spořitelny nemají možnost měnit v rámci cyklu stavebního spoření tarifní variantu. Klient by tedy musel uzavřít smlouvu v aktuálně nabízeném tarifu NS/NU, kde poplatek za vedení účtu činí 290 korun p. a.
Lucie Badová, vedoucí odd. marketingu, HYPO stavební spořitelna a.s.

Výše poplatků jsou dány Sazebníkem úhrad za poskytované služby, platným od 1.října 2003. Poplatek za vedení účtu činí 70 korun kvartálně. Úhrada za Správu finančních prostředků v souvislosti s úrokovým zvýhodněním je ve výši 90 korun ročně (platí pro smlouvy o SS, u kterých je sjednáno úrokové zvýhodnění po 5 letech spoření, a to od kalendářního roku následujícího po uzavření smlouvy o SS).
Tyto náklady, které RSTS nese, nelze zahrnout do úhrady za vedení účtu, a to z toho důvodu, že se nedotýká všech smluv, ale pouze smluv, které mají sjednané úrokové zvýhodnění po ukončení cyklu spoření. Finanční prostředky určené na úrokové zvýhodnění jsou uváděny až na závěrečném výpisu z účtu klienta po ukončení cyklu spoření, tzn. až po splnění všech podmínek pro jeho získání. Přitom však musí RSTS po celou dobu spoření předpokládat, že klient tyto podmínky splní a na úrokové zvýhodnění mu vznikne nárok. Proto je pravidelně definována výše prostředků potřebných pro výplatu tohoto zvýhodnění a ta je evidována v systému stavební spořitelny a pro tento účel rezervována. S tímto procesem vznikají stavební spořitelně náklady, které nepokrývá úhrada za vedení účtu, a které vznikají u všech smluv se sjednaným úrokovým zvýhodněním. Úhrada je inkasována od všech účastníků, kteří mají úrokové zvýhodnění ve smlouvě sjednáno, až do doby ukončení smluvního vztahu nebo čerpání úvěru.
Daniela Škarková, ředitelka odboru marketingu, Raiffeisen stavební spořitelna a.s.

 

 
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Peníze od státu: kdy máte nárok na porodné, přídavky i daňové úlevy

Ilustrační snímek

S dětmi se dá ušetřit. Rodiče, kteří vydělávají a platí daně, mohou využít úlevy při platbách daně z příjmů. A rodiče s...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Češi na důchod nemyslí. Spoří si, až když je pozdě, říká odbornice

Marie Zemanová

Říká se, že na smrt a na důchod se nikomu nechce moc myslet. A to podle ředitelky ČSOB Penzijní společnosti a...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.