Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavebním spořitelnám zvýšené poplatky neplaťte!

aktualizováno 
Není pravdou, že jsou klienti bezmocní proti svévolnému zvyšování poplatků, které si za své služby (vedení účtu) stavební spořitelny účtují. Dokonce nejste povinni platit ani jakékoli další nevyžádané služby (sledování úroků apod.). Co tedy máte udělat?

Kdo se nechce smířit s touto svévolí spořitelen, musí svůj nesouhlas s vyššími poplatky dát jasně najevo. S libovolným zvyšováním poplatků totiž nikdo z nás v uzavřené smlouvě nesouhlasil. Podepsali jsme pouze, že souhlasíme s poplatky podle platného sazebníku. A z logiky jakéhokoliv smluvního vztahu vyplývá a může vyplývat pouze jediné, že se tento souhlas vztahuje na podmínky (například sazebník), které jsou platné v okamžiku podpisu smlouvy. Pokud by si některá smluvní strana chtěla dopředu vyhradit možnost do budoucna libovolně měnit cenu za své služby, musela by protistrana přinejmenším na takovouto jednoznačně řečenou podmínku ve smlouvě přistoupit. Nic takového všeobecné podmínky stavebního spoření samozřejmě neobsahují, protože by nikdo soudný na takovou podmínku nepřistoupil.

Jak se tedy bránit? Musíte poslat spořitelně výzvu doporučeným dopisem, ve kterém ji upozorníte na porušení smluvních podmínek z její strany. Zároveň musíte požadovat vrácení rozdílu mezi výší smluvní úhrady (dle ceníku platného v době uzavření smlouvy) a svévolně účtovanou vyšší částkou. Závěrem musíte uvést, že se jedná o pokus o smír, a že v případě, že spořitelna nebude do určitého termínu (např. 3 týdnů) reagovat na váš dopis nebo rozdíl do té doby nepřipíše zpět na váš účet, budete tuto úhradu vymáhat soudní cestou. Dlužno podotknout, že takto lze požadovat vrácení všech dosud nepromlčených částek (do tří let zpět), přičemž běh promlčecí doby se zastaví až okamžikem podání žaloby. Postižených klientů je cca 5,5 miliónů, a celkem se zřejmě jedná o částku přesahující miliardu korun. Takto může konat každý sám za sebe nebo se klienti mohou sdružit a jednat společně. Čím dříve se tak stane, tím menší část bude promlčena.

Jinak se nenechte zmanipulovat názory takzvaných „odborníků“. Z občanskoprávní povahy této věci je zřejmé, že jediným právoplatným odborníkem v této věci je pouze a jenom soud. Všechno ostatní jsou pouze osobní názory. Tento můj osobní názor je podložen zákonem č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření a občanským zákoníkem, což si každý může ověřit.

Zdeněk Valečko

O odpověď jsme požádali všechny stavební spořitelny i Asociaci českých stavebních spořitelen. Odpověď nám zaslaly pouze dvě stavební spořitelny, HYPO a Raiffeisen:

Problematiku poplatků řeší v rámci Všeobecných obchodních podmínek schválených Ministerstvem financí článek XXIV., odst. 1, který stanovuje, že stavební spořitelna účtuje ročně náklady za vedení účtu dle aktuálně platného sazebníku úhrad a nákladů, a to vždy na počátku roku. Z pohledu stavební spořitelny se v případě změny poplatku nejedná o porušení smluvních podmínek, neboť Všeobecné obchodní podmínky jsou nedílnou součástí smlouvy o stavebním spoření.
Dále uvádím, že HYPO stavební spořitelna účtuje pouze poplatek za vedení účtu ze stavebního spoření, nikoli za správu účtu pro úrokové zvýhodnění.
Od roku 1994 se poplatek za vedení účtu u nově uzavíraných smluv zvýšil o 140 korun za rok. Rozpočítáme-li poplatek na jednotlivé měsíce roku, jedná se o částku 24 korun měsíčně. Tato částka zahrnuje správu/vedení klientského účtu, výpis z účtu klienta (1x v roce), informace o aktuálním stavu účtu stavebního spoření na základě písemné žádosti klienta, finanční transakce /přijetí peněžních vkladů/ není zpoplatněno (jak je tomu např. v případě hypotečních úvěrů).
Klienti HYPO stavební spořitelny nemají možnost měnit v rámci cyklu stavebního spoření tarifní variantu. Klient by tedy musel uzavřít smlouvu v aktuálně nabízeném tarifu NS/NU, kde poplatek za vedení účtu činí 290 korun p. a.
Lucie Badová, vedoucí odd. marketingu, HYPO stavební spořitelna a.s.

Výše poplatků jsou dány Sazebníkem úhrad za poskytované služby, platným od 1.října 2003. Poplatek za vedení účtu činí 70 korun kvartálně. Úhrada za Správu finančních prostředků v souvislosti s úrokovým zvýhodněním je ve výši 90 korun ročně (platí pro smlouvy o SS, u kterých je sjednáno úrokové zvýhodnění po 5 letech spoření, a to od kalendářního roku následujícího po uzavření smlouvy o SS).
Tyto náklady, které RSTS nese, nelze zahrnout do úhrady za vedení účtu, a to z toho důvodu, že se nedotýká všech smluv, ale pouze smluv, které mají sjednané úrokové zvýhodnění po ukončení cyklu spoření. Finanční prostředky určené na úrokové zvýhodnění jsou uváděny až na závěrečném výpisu z účtu klienta po ukončení cyklu spoření, tzn. až po splnění všech podmínek pro jeho získání. Přitom však musí RSTS po celou dobu spoření předpokládat, že klient tyto podmínky splní a na úrokové zvýhodnění mu vznikne nárok. Proto je pravidelně definována výše prostředků potřebných pro výplatu tohoto zvýhodnění a ta je evidována v systému stavební spořitelny a pro tento účel rezervována. S tímto procesem vznikají stavební spořitelně náklady, které nepokrývá úhrada za vedení účtu, a které vznikají u všech smluv se sjednaným úrokovým zvýhodněním. Úhrada je inkasována od všech účastníků, kteří mají úrokové zvýhodnění ve smlouvě sjednáno, až do doby ukončení smluvního vztahu nebo čerpání úvěru.
Daniela Škarková, ředitelka odboru marketingu, Raiffeisen stavební spořitelna a.s.

 

 
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz