Stěhování firmy a výpověď

Společnost, kde pracuji, se stěhuje mimo Prahu. V pracovní smlouvě mám sjednáno místo výkonu práce - Praha. Nesouhlasím s nástupem na nové místo. Pokud odmítnu nastoupit, musí mi dát firma výpověď a tím pádem mi náleží i odstupné?

P. Korta, Praha

Pokud zaměstnavatel stěhuje svoje sídlo či provozovnu na jiné místo, například do jiného města, dochází tím ke změně místa výkonu práce. Musí tedy dojít ke změně pracovní smlouvy. S takovou změnou pracovní smlouvy však musí souhlasit obě strany, tedy jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec. Nemůže k ní v žádném případě dojít nezávisle na vůli zaměstnance. Pokud nesouhlasíte s nástupem na nové pracoviště a zaměstnavatel pro vás nemá práci na původní adrese, je jediným řešením rozvázání pracovního poměru. V tomto případě může zaměstnavatel rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr výpovědí. Zákoník práce přímo jako jeden z výpovědních důvodů, kdy může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, uvádí přemístění zaměstnavatele. 

Výpovědní lhůta činí tři měsíce. Pokud bude výpověď zaměstnanci dána, má ze zákona nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Zaměstnavatel však může poskytnout zaměstnanci i vyšší odstupné, než stanoví zákon, zvýšení a jeho podmínky musí být stanoveny v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele. Druhou možností, pokud s tímto postupem budou obě strany souhlasit, je rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodu přemístění firmy. I v tomto případě však má zaměstnanec ze zákona nárok na odstupné ve stejné výši jako v případě rozvázání pracovního poměru výpovědí. Nárok na odstupné nemá pouze zaměstnanec, který u zaměstnavatele vykonával práci ve vedlejším pracovním poměru.