Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stravenky jsou standard, nejoblíbenějším benefitem je dovolená navíc

  6:00
Stravenky jsou nejdiskutovanější, ale i jeden z nejčastějších zaměstnaneckých benefitů. Firmy přispívají také na vzdělání, připojištění, ale třeba i na očkování. Na vše kolem výhod pro zaměstnance odpověděl Jiří Běťák z ING Pojišťovny.

Jiří Běťák je expert na životní pojištění a sleduje trendy v odměňování a motivaci zaměstnanců. | foto: Archiv J. Běťáka

Na penzijní připojištění dostanou peníze od firmy téměř tři čtvrtiny pracovníků a více než polovina zaměstnanců může počítat s finanční dotací na své životní pojištění. Zvýhodněné stravenky od svého zaměstnavatele má sedm z deseti zaměstnanců. Podle Jiřího Běťáka jsou stravenky standardním benefitem velmi oblíbeným u zaměstnanců. Domnívá se, že ještě několik let budou součástí českého daňového systému.

Odpovědi najdete zde

Dotazy čtenářů se točily i kolem příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění či životní pojištění. Podle informací, které má Jiří Běťák k dispozici, přispívají podniky v průměru svým zaměstnancům do penzijního připojištění částkou zhruba 600 korun měsíčně, ti nejlepší dokonce až dva tisíce korun měsíčně. Rozhodnutí kolik přispívat je pak na dané firmě.

Zaměstnavatel si může také dát podmínku, že svým pracovníkům na penzijní připojištění přispěje, když i oni budou na účet připojištění pravidelně ukládat. "Na penzi si tak naspoříte více a o svůj zaplacený příspěvek si v některých případech můžete každoročně snížit základ daně," odpovídá Běťák.

V některých firmách se zaměstnanci setkají i s příspěvky na očkování proti chřipce, na vitamíny, na rehabilitace, na cestu do zaměstnání i na dovolenou. Mezi výhody pak můžeme počítat i mobilní telefon nebo služební automobil pro vlastní potřebu.

Co vás ještě zajímalo?

OTÁZKA: Dokázal byste shrnout, jaké benefity patří k nejoblíbenějším ze strany zaměstnanců a pak i ze strany zaměstnavatelů?

ODPOVĚĎ: Podle aktuálních výzkumů je u zaměstnanců finanční hodnocení vždy na prvním místě. Dlouhodobě tak vychází nejoblíbenější pro zaměstnance plat, odměny, z benefitů pak týden dovolené navíc, služební auto pro soukromé účely, třináctý plat a pružná pracovní doba. Stravenky, pitný režim, mobil již začínají zaměstnanci více vnímat jako standard.

U firem je pak situace taková, že vzrůstá obliba benefitů, které jsou daňově účinné, daňově neúčinné pak stagnují. Na prvních místech se objevuje vzdělání. Z ostatních pak to jsou mobilní telefon, služební automobil, kafe zdarma, stravenky, životní a penzijní připojištění. 

OTÁZKA: Mám životní pojištění i penzijní připojištění, protože se domnívám, že je třeba se do budoucna alespoň nějak finančně zajišťovat. Zajímalo by mě, jaký očekáváte v budoucnu trend od firem, jestli budou na tyto produkty příspívat více nebo dluhová krize utlumí ochotu firem přispívat zaměstnacům do těchto produktů?

ODPOVĚĎ: Dlouhodobě očekávám zachování chuti zaměstnavatelů přispívat svým zaměstnancům na oba tyto produkty. Poslední výzkumy z letošního léta ukázaly vzrůtající trend v zapojení zaměstnavatelů pro oba tyto benefity. Osobně mé zkušenosti z minulé krize finanční v jednání s podniky říkají, že podniky odkládají zavedení nových benefitů, nezvyšují stávající, krátkodobé nadstandardní benefity ruší a u dlouhodobých, kam patří penzijní a životní pojištění po dobu finanční nejistoty případně snižují příspěvky.

OTÁZKA: Zajímalo by mě, jak je to s benefity při práci na poloviční úvazek. Máme v podniku standardní osmihodinovou pracovní dobu, pak šestihodinovou a čtyřhodinovou. Náleží všem stejný benefit nebo se to má nějak krátit? Také jak je to se stravenkami? Jakmile je zaměstnanec v práci, náleží mu stravenka? Jak je to v případě, že je třeba u lékaře (preventivní prohlídka vyžadovaná a placená zaměstnavatelem)?

ODPOVĚĎ: Záleží na benefitu, který zaměstnancům firma poskytuje. U většiny benefitů je možnost jejich poskytování nezávislá na délce sjednané pracovní doby. U vámi zmiňovaných stravenek náleží zaměstnanci stravenka v případě odpracování alespoň tří hodin. Preventivní prohlídka je započítána do těchto tří hodin

Kdo odpovídal na vaše dotazy

Jiří Běťák je absolventem pojistné matematiky na Univerzitě Karlově. Je expert na životní pojištění a sleduje trendy v odměňování a motivaci zaměstnanců. V současné době vede oddělení ING Employee benefits, které se zabývá poskytováním pojistných produktů jako zaměstnaneckého benefitu. 

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...