Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce, rozmanitost národních kuchyní. Zaměstnanci však stejně nejčastěji utrácejí za vepřo knedlo zelo, svíčkovou či guláš se šesti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud máte pocit, že ve vaší sociální bublině jí každý druhý člověk vegetariánský oběd, můžete si být jistí, že soused odvedle to vidí právě naopak. Češi si rádi v poledne dají něco teplého do žaludku, na tom se nic nemění. A rozhodně se nešidí jen studenými sendviči z automatu. Chtějí kvalitní, dobré a syté jídlo. A to je důvod, proč i přes řadu novinek a výživových směrů stále v objednávkách vítězí svíčková nad salátem a vepřové před tofu.

„Nejvíce jdou smažená jídla – sýr a řízek jsou stálé evergreeny. A pak samozřejmě klasika jako svíčková, rajská, vepřo se zelím, guláš, výpečky se špenátem,“ vyjmenovává Martina Avratová z hulínské společnosti Doot, která denně rozváží přes tisíc obědů firmám i domácnostem na Kroměřížsku. Přitom ne že by jejich klienti neměli na výběr. Každý den jim připravují čtyři jídla. Tento týden například zeleninový salát s rukolou a kuřetem, bramborové šišky s mákem nebo rybí filé s restovanými žampiony. 

„Děláme si vlastní knedle a lidi je mají rádi. Knedlíky, brambory, těstoviny objednávají nejvíce,“ ví Martina Avratová.

Knedlíky přitom neobjednávají jen lidé, kteří fyzicky pracují a potřebují tak vydatnější porce. Pochutnají si na něm i kancelářští, učitelé nebo studenti.

Menza Mendelovy univerzity v Brně vydává denně více než dva a půl tisíce obědů studentům, kantorům i firmám v okolí. Saláty občas zbudou, kachna ne. „Česká kuchyně mezi strávníky jednoznačně vede. Když uvaříme svíčkovou, guláš, moravského vrabce se špenátem a bramborovými knedlíky nebo konfitovanou kachnu se zelím, vždycky musíme navýšit porce oproti ostatním jídlům na denním menu,“ říká vedoucí menzy František Ostřížek.

I když konzervativní chuť Čechů na smažené a omáčky se snaží mnohé cateringové společnosti zlomit nabídkou cizokrajných jídel, jako například japonského suši, italských těstovin nebo vydatných vietnamských polévek pho, vždycky se čas od času našinec vrátí k zaběhnutým chutím. 

„Ráda ochutnám cokoliv, snad kromě smaženého hmyzu, chodím na čínu i do vegetariánské jídelny. Ale když mám v poledne velký hlad, zajdu do bistra na něco pořádného. Mám ráda jejich svíčkovou a také dršťkovou mají skvělou,“ říká Eliška Horňáková, která si v brněnském bistru nedaleko náměstí Svobody právě objednala zabijačkovou polévku.

Méně tuku, menší porce

I když to zdánlivě vypadá, že se desítky let na českých hotovkách nic nezměnilo, není to pravda. Prorostlé vepřové nahrazují libovější kousky, užívá se všeobecně méně tuku, zato se na talíř dostane více zeleniny a porce se zmenšily, alespoň v poledních menu.

„Ne snad že bychom upravovali receptury, na nich se nic nemění, omáčka ke svíčkové musí být stejná jako před lety, ale dá se odlehčit na přílohách, zajímavější úpravě,“ říká provozovatel restaurace Dobrá chvíle v Neslovicích na Brněnsku Lubomír Holoubek.

Proto si českou klasiku dovolí i lidé v sedavém zaměstnání, kteří mnoho kalorií za směnu nespálí. Dokládá to i nedávný průzkum společnosti Sodexo, kde až čtvrtina jedlíků hodnotí pracovní obědy jako kvalitnější a s daleko větším výběrem, než byly v předrevoluční době. Na druhé straně celá třetina dotázaných s nostalgií vzpomíná na větší porce. Ty chybějí zejména strávníkům na Vysočině, v Ústeckém, Moravskoslezském, Plzeňském nebo Středočeském kraji.

Ceny obědů šly nahoru

Lidé z pohraničí mají ještě jednu stížnost na pracovní obědy. Jsou čím dál dražší. Vyplývá to i z nejnovějšího průzkumu stravenkové společnosti Edenred, která tvoří každý měsíc statistiku z 1,3 milionu transakcí v českých restauracích. Útrata se za poslední rok zvedla nejvíce lidem z měst v severozápadních a jihozápadních Čechách. V Praze a Brně (kde lidé platí za obědy tradičně nejvíce) se zdražovalo méně.

Současný růst cen v regionech sousedících s Německem a Rakouskem má více důvodů. „V příhraničních krajích čelí restauratéři na pracovním trhu zesílené konkurenci z Německa a Rakouska. Musí tedy výrazněji zvyšovat platy, aby jim zaměstnanci neodcházeli za hranice. To se pochopitelně promítá i do cen jídel. Krátkodobě pak zde vidíme i vliv letní turistické sezony. Restauratéři se díky vyšší poptávce zahraničních návštěvníků nebáli jít s cenami nahoru,“ uvádí Zbyněk Vystrčil ze společnosti Edenred.

Ale ceny šly nahoru i jinde. O pět korun stoupla v červnu cena poledního menu i v hulínském Dootu. „Měli jsme dlouhodobě nízké ceny a už to nešlo udržet. Hodně se zdražily vstupní suroviny, cibuli nebo brambory kupujeme téměř za dvojnásobek,“ vysvětluje Martina Avratová. Klientů jí nikterak neubylo. I tak jsou totiž ceny oproti českému průměru nízké, za menubox tamní strávník zaplatí 75 korun. 

Krabičky vítězí nad hospodou, jídlo si z domova nosí každý druhý Čech

Právě majitelé jídelen a restauratéři v krajích a především v menších městech jsou také jedni z prvních, kteří poznají, jak se ekonomice daří. Pokud lidem platy rostou, jedlíci si rádi připlatí za kvalitnější jídlo. „Lidé v regionech si mnohem častěji než dříve objednávají nejenom jídla z polední nabídky, ale i z běžného jídelního lístku a kombinují i více chodů. To, na co jsme byli zvyklí z Prahy nebo Brna, se stává běžnou praxí i v dalších městech,“ poznamenává Zbyněk Vystrčil ze společnosti Edenred.

V menu zaujme i pečený králík, sladkovodní ryby, zabijačkové či myslivecké pochoutky nebo sezonní speciality, jako třeba svatomartinská husa, která bude v řadě restaurací vonět už tento víkend. „Dostane se i do našeho týdenního jídelního lístku jako VIP meníčko. Nemám strach, že by nešla na odbyt. Lidé si rádi pochutnají na pečínce, kterou tak často nemívají. Chtějí jíst kvalitně a dobře a za chutný oběd si rádi připlatí,“ má vypozorováno Lubomír Holoubek z restaurace Dobrá chvíle.

Celkově za poslední rok vzrostly obědové útraty Čechů o 6,5 procenta, tedy o 8,10 korun. Pro srovnání, spotřebitelské ceny šly v České republice nahoru pouze o 2,7 procenta. 

„I to dokládá, jak pozitivní je spotřebitelská nálada v Česku,“ glosuje Zbyněk Vystrčil.

Průměrná útrata za oběd
Město Útrata 2018 Útrata 2019
Praha 131,60 Kč139,40 Kč
České Budějovice 117,10 Kč126,00 Kč
Plzeň 115,90 Kč125,10 Kč
Karlovy Vary 111,30 Kč119,90 Kč
Ústí nad Labem 108,10 Kč117,20 Kč
Liberec 115,10 Kč123,20 Kč
Hradec Králové 113,80 Kč121,90 Kč
Pardubice 112,40 Kč120,40 Kč
Jihlava 106,70 Kč114,70 Kč
Brno 123,20 Kč130,50 Kč
Zlín 110,80 Kč118,10 Kč
Olomouc 107,30 Kč115,30 Kč
Ostrava 107,10 Kč115,10 Kč
Průměr ČR 116,40 Kč124,50 Kč

Zdroj: Edenred, údaje jsou ze září 2018 a 2019

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...