Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední a malé podnikání má novou podporu

  10:00aktualizováno  10:00
Zákon o podpoře malého a středního podnikání, vstupující letos v platnost, zavádí nezbytný právní rámec pro poskytování dotací podle stejných pravidel jako ve státech Evropské unie.

Předpokládá, že na státní podporu budou mít nárok firmy do 250 zaměstnanců s obratem nepřesahujícím 1,45 miliardy korun. Nárok mají mít i ty firmy, jejichž celková aktiva nepřevyšují 980 milionů korun. Na území České republiky jsou od 1. ledna 2003 poskytovány malým a středním podnikatelům podpory z prostředků státního rozpočtu a programu Phare v programech Záruka, Kredit, Start, Trh, Kooperace, Vesnice, Regenerace a Special.

Jejich realizací je pověřena Českomoravská záruční a rozvojová banka. Podpory jsou dále poskytovány v programu Poradenství, který uskutečňuje Agentura pro rozvoj podnikání, v programu Design zabezpečovaném Design centrem ČR a v programu Marketing, jehož realizací je pověřena Česká agentura na podporu obchodu Czech Trade. Z uvedených programů jsou kromě přístupu malých a středních podniků k finančním prostředkům na realizaci investičně zaměřených projektů podporovány poradenské, informační, vzdělávací služby a podobně.

To platí také pro projekty malých a středních podnikatelů z oblasti výroby, obchodu a služeb, odpovídající schválenému seznamu ekonomických činností, splňující podmínky příslušných programů a doporučené na základě vyhodnocení k poskytnutí podpory. Pro podnikatele, které postihla v srpnu 2002 povodeň jsou poskytovány podpory na obnovu podnikání ze speciálních plánů ministerstva průmyslu a obchodu v programech Rekonstrukce (více na www.cmzrb.cz) a Obnova (více www.arp.cz), jejichž realizace byla zahájena již loni.

Stručná charakteristika programů platných od roku 2003

Program ZÁRUKA ­ umožňuje poskytovat malým a středním podnikům na území ČR záruky za bankovní úvěry a leasing, za kapitálový vstup a návrh do obchodní veřejné soutěže.

Program KREDIT ­ úvěrový program umožňuje poskytovat pro malé podniky s počtem zaměstnanců do 50 osob tři typy úvěrů.

Program START ­ úvěrový program s podmínkami pro začínající malé podnikatele a pro obchodní společnosti s jedním společníkem.

Program TRH ­ dotační program na podporu malých a středních podniků certifikovaných podle normy ČSN EN ISO 9001:2001 (EN ISO 9001:2000), podle normy ČSN EN ISO 14001 (ISO 14001) nebo programu EMAS a na získání této certifikace.

Program KOOPERACE ­ dotační program podpory spolupráce a vytváření sdružení a sítí malých a středních podnikatelů.

Program VESNICE ­ dotační program podpory drobného podnikání na území obcí do 2999 obyvatel. Program je určen podnikatelům s počtem méně než 10 zaměstnanců.

Program REGENERACE ­ dotační program podpory pro malé podnikatele s počtem méně než 50 zaměstnanců, kteří podnikají na území památkových rezervací a zón.

Program SPECIAL ­ doplňkový dotační program podporující vytváření nových pracovních míst pro občany se změněnou pracovní schopností včetně invalidů a pro občany společensky nepřizpůsobené.

Program MARKETING ­ dotační program zaměřený na proexportní služby pro malé a střední podniky.

Program PORADENSTVÍ ­ dotační program na podporu poradenských, informačních a vzdělávacích služeb pro malé a střední podniky.

Program DESIGN ­ dotační program na podporu začleňování designu do podnikatelské strategie malých a středních podniků s cílem zvyšování jejich konkurenční schopnosti.

Podrobnější informace na www.mpo.cz

 

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Hudba i jídlo musí mít koule, říká známý producent podnikající v Praze

Tim Simenon

Producent Depeche Mode, Davida Bowieho či Massive Attack by si mohl užívat pohodlí a slávy v rodném Londýně. Místo toho...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz