Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Striktní etiketa je pryč, ovšem vycházet s lidmi je pořád stejné umění

aktualizováno 
Políbení ruky, nošení obleku i doma, velká rodinná večeře s vybranými hosty, přístup k dětem – v řadech momentů dostala etiketa za posledních sto let velké zásahy. Co byste museli dodržovat dříve a v co se etiketa postupem času proměnila?

Součástí profesního týmu je žena manažerka | foto: Ondřej KošíkMF DNES

V poslední době se klade opět důraz na znalost společenského vystupování, které se z nás v minulém režimu vytratilo. Dobré vychování vycházelo zcela samozřejmě ve 20. století ze samotné rodiny. Dnes ji nahrazují různé instituce pořádající kurzy, kterých využívají převážně firmy. Ty se ale více specializují na odbornější umění komunikace, například vyjednávání, či strategii prodeje.

Společenské vystupování nemá ani v dnešní době úplně jasně daná pravidla. Je to soubor nepsaných zákonů a záleží hlavně na naší empatii a přirozenosti každého z nás, jak jich dokážeme využít. To nejcennější, co můžeme druhým nabídnout, je přirozené příjemné vystupování.

V obleku i doma, klobouk samozřejmostí
Společenská významnost lidí se ctí od nepaměti. Projevujeme jim úctu a přenecháváme určitá privilegia. Významný člověk není jen ten, který je vysoce postavený, ale také ten, který nám pomohl, kterého si vážíme pro jeho osobní hodnoty. V 19. století se začala pravidla etikety přizpůsobovat určitým vyšším vrstvám společnosti. Na pozvánkách se užívala výhradně francouzská slova, která začala být teprve následně nahrazována českými výrazy.

Pozdravit úklonem, smeknout klobouk, či “políbit” ruku dámě bylo ve 20. století před nástupem komunismu ve vyšších kruzích naprostou samozřejmostí. A bylo jedno, zda se lidé potkali ve firmě, na ulici nebo na návštěvě. Bez zapnutého saka, dobře vyčištěných bot a upraveného zevnějšku nebylo možné začít se ženou jakoukoliv konverzaci. Prohřeškem byla u mužů nejen zapálená cigareta, ale také ruka v kapse.

Muži v bance a na vyšších pozicích nosili společenský oděv, doplněný deštníkem a kloboukem. Majitelé firem pak chodili v oblecích a kravatách i doma. Manželky těchto významně postavených mužů byly v domácnosti, přesto služebná byla samozřejmostí.

Dlouhé šaty, sukně, zapnuté halenky či kostýmy nosily v zaměstnání již například sekretářky, stejně jako u mužů doplňkem býval klobouk a rukavice. Celkově oblečení, účes a líčení u žen bylo pojímáno více konzervativně.

U stolu striktní pravidla
Významnou roli hrálo také stolování. Když žena ve společnosti vstávala od stolu, muži povstali a ve stoje se se ženou rozloučili. Bez muže - hlavy rodiny společná večeře nebo slavností oběd nemohl vůbec začít. Jíst a hovořit začínal vždy první otec. Vyšší vrstvy doma jedly z porcelánu a do domu na jídlo nebo na odpolední čaj byly zváni výhradně vybraní hosté.

Významnou roli hrála společenská konverzace. K dobrým mravům patřila spisovná čeština a vytříbená konverzace. Hovorová čeština nebyla ve vyšších kruzích možná.

Děti byli rodiči vedeny k tomu, aby zdravily, poděkovaly, ale také aby nezasahovali do hovoru dospělých. Dnes se naopak prosazuje, aby děti byly součástí společenského dění a na to, zda poděkují, či poprosí se velký důraz neklade. Na druhou stranu tehdy nebylo zvykem chválit, a to nejen děti, ale i dospělé.

Slušnost dnes vypadá jako slabost
Hodnoty, jako je slušnost, pokora a respekt k okolí působí bohužel dnes jako projev slabosti.

V minulých dobách se velmi dbalo na úctě ke jménu, ke konkrétnímu člověku, k jeho profesi, k autoritám. Dnes jsme k sobě méně ohleduplní, máme méně sebevědomí. I tyto hodnoty se z nás díky komunismu vytratili a jen pomalu začínají opět nabývat svého významu.

V dnešní době se lidé seznamují díky uspěchané době daleko rychleji, více si tykají a komunikuji bez jakýchkoliv obřadností, bez kterých by si dříve lidé rozhovor vůbec nedokázali představit. Velký vliv na zjednodušení pravidel etikety mají také otevřené hranice. Mnoho změn jsme přebrali z Ameriky.

Žena jako rovnocenný partner
Velkou změnou se stalo postavení ženy ve společnosti. Ženy dosahují vyššího vzdělání. Běžnou součástí profesního týmu je žena manažerka, jednatelka nebo žena na vedoucí pozici. Dnes mohou ženy za muže platit v restauracích, zvát je na pracovní schůzky, prosazovat vlastní názor, požadavky a tím se stávají pro muže rovnocennými partnery. Přesto by však měla být ženám ze strany mužů projevována úcta.

Také způsob oblékání je v dnešní době daleko volnější. V zaměstnání se u žen tolerují krátké sukně, sandály, sportovnější oblečení, účes nebo doplňky.

Ke svátečně prostřenému stolu usedáme jako rodina dnes již více ve výjimečných případech. Se svými známými, obchodními partnery se scházíme více v restauracích nebo na společenských akcích, takže významná role rodiny se pomalu vytrácí. Olíznout příbor, lžičku od kávy bylo dříve naprosto nepřípustné.

Spisovná čeština je nahrazována mnoha slangovými výrazy. A to nejen v hovoru, ale také v písemné formě. Komunikace je hrubší, násilí se stává samozřejmostí. Lidem je předkládáno více negativních než pozitivních zpráv a informací. Je to dobou nebo je to v nás?

Vycházet s lidmi je umění
Přesto, že se klade velký důraz na individualitu člověka a rozhovory mezi lidmi jsou daleko otevřenější, přesto, že společenské vědomí a s ním i určité společenské zvyky se stále mění, umění vycházet s lidmi bylo je a bude vždy opravdovým uměním.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz