Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Striktní etiketa je pryč, ovšem vycházet s lidmi je pořád stejné umění

aktualizováno 
Políbení ruky, nošení obleku i doma, velká rodinná večeře s vybranými hosty, přístup k dětem – v řadech momentů dostala etiketa za posledních sto let velké zásahy. Co byste museli dodržovat dříve a v co se etiketa postupem času proměnila?

Součástí profesního týmu je žena manažerka | foto: Ondřej KošíkMF DNES

V poslední době se klade opět důraz na znalost společenského vystupování, které se z nás v minulém režimu vytratilo. Dobré vychování vycházelo zcela samozřejmě ve 20. století ze samotné rodiny. Dnes ji nahrazují různé instituce pořádající kurzy, kterých využívají převážně firmy. Ty se ale více specializují na odbornější umění komunikace, například vyjednávání, či strategii prodeje.

Společenské vystupování nemá ani v dnešní době úplně jasně daná pravidla. Je to soubor nepsaných zákonů a záleží hlavně na naší empatii a přirozenosti každého z nás, jak jich dokážeme využít. To nejcennější, co můžeme druhým nabídnout, je přirozené příjemné vystupování.

V obleku i doma, klobouk samozřejmostí
Společenská významnost lidí se ctí od nepaměti. Projevujeme jim úctu a přenecháváme určitá privilegia. Významný člověk není jen ten, který je vysoce postavený, ale také ten, který nám pomohl, kterého si vážíme pro jeho osobní hodnoty. V 19. století se začala pravidla etikety přizpůsobovat určitým vyšším vrstvám společnosti. Na pozvánkách se užívala výhradně francouzská slova, která začala být teprve následně nahrazována českými výrazy.

Pozdravit úklonem, smeknout klobouk, či “políbit” ruku dámě bylo ve 20. století před nástupem komunismu ve vyšších kruzích naprostou samozřejmostí. A bylo jedno, zda se lidé potkali ve firmě, na ulici nebo na návštěvě. Bez zapnutého saka, dobře vyčištěných bot a upraveného zevnějšku nebylo možné začít se ženou jakoukoliv konverzaci. Prohřeškem byla u mužů nejen zapálená cigareta, ale také ruka v kapse.

Muži v bance a na vyšších pozicích nosili společenský oděv, doplněný deštníkem a kloboukem. Majitelé firem pak chodili v oblecích a kravatách i doma. Manželky těchto významně postavených mužů byly v domácnosti, přesto služebná byla samozřejmostí.

Dlouhé šaty, sukně, zapnuté halenky či kostýmy nosily v zaměstnání již například sekretářky, stejně jako u mužů doplňkem býval klobouk a rukavice. Celkově oblečení, účes a líčení u žen bylo pojímáno více konzervativně.

U stolu striktní pravidla
Významnou roli hrálo také stolování. Když žena ve společnosti vstávala od stolu, muži povstali a ve stoje se se ženou rozloučili. Bez muže - hlavy rodiny společná večeře nebo slavností oběd nemohl vůbec začít. Jíst a hovořit začínal vždy první otec. Vyšší vrstvy doma jedly z porcelánu a do domu na jídlo nebo na odpolední čaj byly zváni výhradně vybraní hosté.

Významnou roli hrála společenská konverzace. K dobrým mravům patřila spisovná čeština a vytříbená konverzace. Hovorová čeština nebyla ve vyšších kruzích možná.

Děti byli rodiči vedeny k tomu, aby zdravily, poděkovaly, ale také aby nezasahovali do hovoru dospělých. Dnes se naopak prosazuje, aby děti byly součástí společenského dění a na to, zda poděkují, či poprosí se velký důraz neklade. Na druhou stranu tehdy nebylo zvykem chválit, a to nejen děti, ale i dospělé.

Slušnost dnes vypadá jako slabost
Hodnoty, jako je slušnost, pokora a respekt k okolí působí bohužel dnes jako projev slabosti.

V minulých dobách se velmi dbalo na úctě ke jménu, ke konkrétnímu člověku, k jeho profesi, k autoritám. Dnes jsme k sobě méně ohleduplní, máme méně sebevědomí. I tyto hodnoty se z nás díky komunismu vytratili a jen pomalu začínají opět nabývat svého významu.

V dnešní době se lidé seznamují díky uspěchané době daleko rychleji, více si tykají a komunikuji bez jakýchkoliv obřadností, bez kterých by si dříve lidé rozhovor vůbec nedokázali představit. Velký vliv na zjednodušení pravidel etikety mají také otevřené hranice. Mnoho změn jsme přebrali z Ameriky.

Žena jako rovnocenný partner
Velkou změnou se stalo postavení ženy ve společnosti. Ženy dosahují vyššího vzdělání. Běžnou součástí profesního týmu je žena manažerka, jednatelka nebo žena na vedoucí pozici. Dnes mohou ženy za muže platit v restauracích, zvát je na pracovní schůzky, prosazovat vlastní názor, požadavky a tím se stávají pro muže rovnocennými partnery. Přesto by však měla být ženám ze strany mužů projevována úcta.

Také způsob oblékání je v dnešní době daleko volnější. V zaměstnání se u žen tolerují krátké sukně, sandály, sportovnější oblečení, účes nebo doplňky.

Ke svátečně prostřenému stolu usedáme jako rodina dnes již více ve výjimečných případech. Se svými známými, obchodními partnery se scházíme více v restauracích nebo na společenských akcích, takže významná role rodiny se pomalu vytrácí. Olíznout příbor, lžičku od kávy bylo dříve naprosto nepřípustné.

Spisovná čeština je nahrazována mnoha slangovými výrazy. A to nejen v hovoru, ale také v písemné formě. Komunikace je hrubší, násilí se stává samozřejmostí. Lidem je předkládáno více negativních než pozitivních zpráv a informací. Je to dobou nebo je to v nás?

Vycházet s lidmi je umění
Přesto, že se klade velký důraz na individualitu člověka a rozhovory mezi lidmi jsou daleko otevřenější, přesto, že společenské vědomí a s ním i určité společenské zvyky se stále mění, umění vycházet s lidmi bylo je a bude vždy opravdovým uměním.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
FINANČNÍ MANAŽER

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 55 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.