Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chtěli pokácet nebezpečné stromy. Podle Lesů ČR si je musí nejprve koupit

Legislativa přesně vymezuje, kdy a které stromy můžete pokácet. Jak je to ale v případě, že strom je nebezpečný, ovšem není na vašem pozemku? V dnešním článku zodpovíme konkrétní dotaz čtenářky iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manželé Horcí mají chalupu v Podkrkonoší. Na jejich pozemek bezprostředně navazuje vzrostlý les, jehož vlastníkem je státní podnik Lesy ČR. Asi před dvěma lety si Horcí všimli, že dva vzrostlé smrky se docela nebezpečně naklánějí a protože měli obavu, že by mohly způsobit škodu na jejich majetku, Lesy ČR oslovili.

Dorazil technik a konstatoval, že by se problém opravdu měl řešit. Nevyřešilo se však vůbec nic, jen letos na jaře se při vichřici zlomil starý dub. Kdy spadne jen jeho větev nebo celý, je jen otázkou času. Horcí opět volali Lesům i znovu dorazil technik.

Řešením podle něj je, že si majitelé chalupy stromy v podstatě odkoupí, a pak je mohou pokácet, samozřejmě na vlastní náklady. Krátce na to přišel i návrh smlouvy: Smlouva o prodeji dříví formou samovýroby, cena za kubík 200 Kč. A to ještě není všechno, podmínky smlouvy jsou docela přísné, například je nutno provést opatření proti šíření škůdců, místo těžby i okolí řádně uklidit, pokud bude nutno, vyčistit i potok atd…

„Mám dojem, že vlastník lesa řeší úplně jinou situaci, já nechci těžit dřevo a kupovat si ho. Navíc se mi nelíbí argumenty, že jsme si neměli kupovat chalupu u lesa a že ze zákona má les ochranné pásmo,“ rozhořčuje se paní Horká. „Já snad ochranné pásmo nemám? Opravdu musím smrky zaplatit, abych je mohla pokácet? Jak se bránit?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Každý má povinnost předcházet škodám

„Pokud by se smrk vyvrátil a spadl na chalupu, budou Lesy ČR odpovídat za škodu a majitelé chalupy budou moci požadovat náhradu škody, zvláště za situace, kdy vlastníka lesů vyzvali k prevenčnímu jednání,“ uvádí advokát Petr Langer.

To je sice dobrá zpráva, jenže tomu právě chtějí Horcí zabránit. A podle občanského zákoníku dokonce musí. I v novém občanském zákoníku je zakotvena obecná prevenční povinnost, tedy povinnost předcházet škodám. „Pokud by Horcí zůstali nečinní, pak by v případě škody neměli nárok na její úhradu,“ upozorňuje advokát.

Možnosti mají chalupáři v podstatě dvě, buď zakročí sami, nebo se budou domáhat svých práv (uložení vhodných opatření k odvrácení hrozící újmy) soudně. Ochranným pásmem podle advokáta nelze argumentovat, protože chalupa byla postavena již dávno a nejde o černou stavbu.

„Horcí určitě nejsou povinni stromy odkoupit. Doporučoval bych jim poradit se s odborníkem, jak stromy ošetřit (zda například postačí je upevnit nebo je nutné strom porazit) a tento posudek zaslat Lesům ČR s výzvou, aby postupovali podle navrhovaného řešení,“ radí Langer. Pokud by vlastník lesa nereagoval či situaci odmítl řešit, pak mohou Horcí zásah provést sami, přitom budou mít nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů.

Lesy ČR nabízí dohodu

A tak jsme se zeptali i vlastníka lesa. „Smlouva na takzvanou ‚samovýrobu‘ vzniká za dobrovolné vůli obou stran. Byla z naší strany návrhem, nikoli výzvou k povinnosti, smlouvu Horcí nemusí uzavírat, tedy dřevo kupovat nemusí,“ uvádí mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová. Souhlasí s názorem, že ochranné pásmo lesa se týká nově umísťovaných staveb, ne však této konkrétní chalupy.

Poškozený dub pokácí podnik do konce ledna. A co smrky? „Posoudili jsme zdravotní stav stromů s konstatováním, že stromy nejsou viditelně poškozené, suché ani vytržené z kořenů. Jde o typické krajové stromy, jejichž větve přesahují do volného prostoru a u listnáčů je i vyhnutá osa kmene „za sluncem“,“ říká mluvčí a dodává, že pokud by šlo o stromy objektivně nebezpečné, tedy souše, zlomené nebo vyvrácené stromy, těžbu by hradil vlastník lesa.

„Řešením je dohoda mezi vlastníkem stavby a správcem lesa, tedy Lesy ČR, přičemž vlastník stavby uhradí pokácení stromů a zvýšené náklady Lesů ČR, pokud podnik kácení zajistí,“ shrnuje Eva Jouklová.

„Jsem ráda, že s námi konečně Lesy ČR budou jednat jako se sousedem, který má nejen povinnosti, ale také právo užívat svou nemovitost bez strachu z každé bouře nebo vichřice. Jen mě mrzí, že ochota vyřešit tuto situaci také k naší spokojenosti, nastala až díky pomoci redakce iDNES.cz,“ uzavírá čtenářka.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...