Studentské účty: výhodná nabídka?

aktualizováno 
Začal nový školní rok, tedy příležitost pro banky, jak ulovit nové klienty z řad studentů. S vysokým nasazením nabízejí zvýhodněná studentská konta. V čem jsou jejich výhody? Na co banky nové mladé klienty lákají?

Studenti vysokých a středních škol jsou velmi atraktivní cílovou skupinou pro peněžní ústavy, lze u nich totiž předpokládat, že se po skončení studia stanou bonitními klienty. Banky se je proto snaží získat co nejdříve. Nabízejí mladým lidem celou řadu zajímavých, cenově zvýhodněných služeb. Studenti tak mají z čeho vybírat, neboť nabídka produktů jim určených se neustále rozšiřuje.

Bankovní účet si plnoletý student může otevřít v kterékoliv bance, výhodnější podmínky však získá jen někde. Založení účtu je přitom komplikovanější pro ty studenty, kteří nejsou plnoletí a pamatuje na ně pouze menší počet peněžních domů.

Výhodné podmínky mladým lidem na českém trhu nabízí hned několik bankovních domů. Vedle nabídek velkých bank  - ČSOB, České spořitelny, Komerční banky i menší eBanka. Poštovní spořitelna nabízí zvýhodněné konto všem lidem do věku 26 let, stejně jako regionální banka Sparkasse Mühlviertel - West banka (SMW). Na vysokoškolské a středoškolské studenty orientuje i Waldviertler Sparkasse von 1842.

NENECHTE SI UJÍT
Otevřené podílové fondy 24
Investoři si opět našli cestu k fondům
Akciovým trhům se v minulém týdnu nedařilo ani ve světě, ani doma - nabraly kurz směrem dolů.
boss
Nahoru s pomocí známých
Co stojí za vaší kariérou? Poctivá práce, nebo jste využili protekce?
DVD, CD, hudba (c) profimedia.cz/corbis
Záznam na disku přežije člověka
Nová média začínají vládnout světu. Pryč jsou video či audiokazety, u nichž si člověk nemohl být jist tím, kdy se přetrhnou.

Zatímco Sparkasse Mühlviertel - West banka (SMW) má pobočky pouze v jižních Čechách, Waldviertler Sparkasse von 1842 otevřela v loňském roce pobočku i v Praze. Působí však také hlavně v jižních Čechách.

Speciální studentský účet zatím nenabízí Raiffeisenbank. Slibuje však změnu v nejbližší době. Prozatím pokud se dostavíte na pobočku a předložíte potvrzení o studiu, máte možnost získat výhody jako je: řízení a vedení běžného účtu, platební kartu Visa Electron nebo Maestro, internetového bankovnictví - to vše bez poplatku.

U všech jmenovaných bank si mladý člověk může otevřít cenově zvýhodněný účet. Neplatí pak poplatky za vedení účtu, nebo alespoň zaplatí méně oproti ostatním klientům banky. Peněžní ústavy mají zájem na tom, aby se mladí klienti v co největší míře seznámili s bankovními službami a hojně je využívali. Proto nabízejí ve "studentském balíčku" bezplatné získání mezinárodní platební karty (většinou elektronické). Tato výhoda se týká buď vydání karty v prvním roce, nebo celé doby vedení konta (např. v České spořitelně a Komerční bance).

Běžnou součástí studentského účtu je i přístup k účtu pomocí služeb přímého bankovnictví. Za jejich užívání studující klienti také obvykle neplatí žádný poplatek. Nejčastěji využívají internetové bankovnictví, mají však na výběr také GSM nebo telefonní bankovnictví. Často mohou využívat všechny služby současně. Internet banking, GSM banking a phonebanking je k dispozici 24 hodin denně a umožňuje přístup k pasivním i aktivním operacím na účtu (např. zjištění zůstatku, nebo zadání platebního příkazu). Jakou cestu k účtu student využije, je jen na jeho uvážení.

 

Banka Název účtu Věk Vedení účtu / výpis měsíčně Platební karta Přímé bankovnictví** Kontokorent
Česká spořitelna Program Student + 15 - 30 let zdarma / poštovné elektronická - Visa, Maestro / zdarma zdarma Servis 24 20 000 Kč ihned
ČSOB Studentské konto 18 - 30 let zdarma / zdarma elektronická Maestro / zdarma zdarma Linka 24 6 000 Kč po 3 měsících
eBanka Program Student 18 - 26 let 19 Kč elektronická Maestro / zdarma 1. rok zdarma 10 000 Kč (nutný ručitel - rodič)
Komerční banka

 

Gaudeamus2 15 - 30 let zdarma / 15 Kč* elektronická Maestro / zdarma zdarma Expresní linka 10 000 Kč po 3 měsících
Gaudeamus2 Nadstandard 15 - 30 let 20 Kč / 15 Kč elektronická Maestro, embosovaná Intercard / zdarma zdarma Mojebanka 10 000 Kč po 3 měsících
Poštovní spořitelna Junior program 18 - 26 let 10 kč Maxkarta / zdarma zdarma Max mobil a intermetbankig 2 - 20 000 Kč po 3 měsicich
Sparkasse Mühlviertel - West banka K-konto 18 - 25 let zdarma / 15 Kč elektronická Maestro / zdarma 1.rok za poplatek dle sazebníku 10 - 50 000 Kč po 3 měsících
Waldviertler Sparkasse von 1842
Studentské konto 15- 25 let zdarma / 10 Kč elektronická Maestro / 150 Kč ročně za poplatek dle sazebníku 5 000 Kč ihned

* čtvrtletně, pololetně a ročně zdarma **operace zpoplatněny standardně

Zdroj: banky

Vedle výše uvedených výhod lze využívat i kontokorentní úvěr. Banky tuto možnost nabízejí studentům buď automaticky (okamžité schválení úvěrového rámce), nebo po určité době vedení konta. Většina bank přitom po studentech nevyžaduje doložení příjmů  pro ověření  bonity. Studenti  tak mohou získat  kontokorent  od 5 000  do  20 000 korun. Například ČSOB nabízí možnost čerpání do limitu 6 000  tisíc korun, a to po třech měsících vedení účtu. Komerční banka po stejné době nabízí kontokorent ve výši 10 000 korun.

Waldviertler Sparkasse von 1842 otevře žadateli ihned po podpisu smlouvy o vedení studentského konta kontokorent ve výši 5 000 korun. Nejštědřeji se chová ke svým studujícím klientům Česká spořitelna, která jim nabízí ihned po založení konta kontokorent až 20 000 korun. Nabídka se však týká jen studentů vysokých škol, kteří navštěvují třetí a vyšší ročník. Mladší studenti získají nižší úvěroý limit.

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Nejvyšší kontokorentní úvěrové rámce nabízejí Sparkasse Mühlviertel -  West banka (SMW) a eBanka. První až 50 tisíc korun, v případě eBanky lze získat až o 150 tisíc korun. Aby však klient získal povolení čerpat kontokorent v takové výši, je jeho povinností v obou bankách prokázat svůj pravidelný měsíční příjem. A to je pro velké množství studentů zatím problém.

Dalšími výhodami, které mohou studenti od bank získat, jsou například zdarma slevové karty Euro 26 (Komerční banka, Poštovní spořitelna) nebo karta ISIC (ČSOB, eBanka), popř. příspěvek na slevovou kartu ISIC (Česká spořitelna každoročně 200 Kč). ČS navíc nabízí i slevy u svých obchodních partnerů při použití platební karty Student+. Komerční banka nabízí studentům taktéž různé slevy a navíc finanční bonus 333 korun ročně, pokud alespoň 1krát v měsíci zaplatíte platební kartou u obchodníka.

Banky přicházejí i letos na začátku školního roku s lákavými nabídkami a speciálními akcemi. Na trh zamířil inovovaný produkt Komerční banky – Gaudeamus2. Banka jej nabízí ve dvou variantách. Základní balíček je zdarma, rozšířený nadstandardní balíček je možné využívat za měsíční poplatek 20 korun.

Balíček obsahuje běžný účet s výpisy zdarma, elektronickou mezinárodní platební kartu Maestro, telefonní bankovnictví Expresní linka, internetové bankovnictví se zasílání SMS zpráv o zůstatku a možnost získat okamžitě kontokorent. Nadstandard je rozšířen o možnost vydání embosované Inter Card Gaudeamus s cestovním pojištěním, 2 výběry měsíčně z bankomatu KB bez poplatků, internetbanking Mojebanka.

spoření

Proč (ne)vsadit na spořící účet.
Bankovní vklady: jistota i riziko - více čtěte ZDE.

Ani ČSOB nechce zůstat pozadu a letos svým studujícím klientům nabízí do konce listopadu soutěž, ve které vítěze odmění částkou 200 tisíc korun, pokud zašle SMS s nejlepším sloganem na téma "studentský život. Pro nové klienty má při zřízení studentského kont připraven dárek v podobě batohu s ledvinkou.

Využíváte výhod studentského účtu? Uvažujete o jeho zřízení? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Česká koruna v pesimistickém stínu

Česká koruna v pesimistickém stínu

Kurzy.cz Česká národní banka věří, že za rok bude kurz koruny 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne měna posilovat, protože globální ...

Najdete na iDNES.cz