Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentům stačí pět tisíc na měsíc

aktualizováno 
Téměř osmdesáti tisícům mladých lidí právě začíná nová životní etapa – studium vysoké školy. Pro rodiče většiny z nich to znamená zvýšená vydání. Kolik stojí bydlení, jídlo, doprava a zábava? A kolik se dá přivydělat?
Studenti, učebna, škola, počítač, přednáška

Studenti, učebna, škola, počítač, přednáška | foto: Radek KalhousMF DNES

Pro mnoho vysokoškoláků je odchod z rodiny do úplně nového prostředí velkou změnou. „Na bydlení na koleji a studentský život se určitě těším, i když se trochu obávám, jak vyjdu s penězi i se spolubydlícími,“ uvažuje Martin, který začíná studovat na Strojní fakultě ČVUT. „Jsem taky trochu zmatený z Prahy, pocházím z jižních Čech a moc se tady nevyznám.“ Noví studenti musí najednou myslet na spoustu věcí, které předtím většinou řešit nemuseli. Je třeba zařídit si bydlení, starat se o jídlo. Mimo to je ještě třeba brát v úvahu výdaje za cestování. Pro přespolní spolknou velkou část financí cesty domů a po městě, kde studují.

„Studentská měsíční jízdenka na městskou dopravu stojí 210 korun, pokud si koupíte jízdenku na více měsíců dopředu, může vás vyjít i na 190 korun,“ uvádí Anna Betlachová z libereckého Dopravního podniku. Nejvíce studenti zaplatí v Praze, ve svém měsíčním rozpočtu musí počítat s 230 korunami za cestovní kupon, lepší je koupit si čtvrtletní za 630 korun.

Koleje nebo privát

Při cenách v rozmezí od 1500 do 3000 korun měsíčně je bydlení na kolejích určitě, zvláště ve větších městech, ta nejlevnější varianta. Pro srovnání, například v Praze zaplatíte za dvoupokojový byt s kuchyňským koutem, minimálně 10 000 korun měsíčně. V Brně jsou ceny podobné, s nižším výdajem můžete počítat pouze v menších městech. V Plzni se dá sehnat jednopokojový byt za pět až šest tisíc korun i s poplatky za energie.

O moc dražší nemusí být pronájem bytu, pokud se do něj naskládá více studentů. Když si pět studentů pronajme byt 3+1, který se dá v Praze sehnat za 15 000 korun i s poplatky, vyjde je měsíčně bydlení na 3000 korun. Při shánění bytu dejte pozor na to, zda majitel počítá cenu pouze za pronájem bytu, nebo je do něj započteno i placení energií. Zároveň většinou musíte počítat se zálohou jako pojistkou, kdybyste poškodili zařízení nebo neplatili nájem.

Požádejte o ubytovací stipendium

S výdaji na bydlení pomůže takzvané ubytovací stipendium. Podmínky pro jeho přiznání se mohou na jednotlivých školách výrazně lišit. Informace o všech sociálních úlevách a možnostech slev hledejte na webových stránkách škol nebo na studijních odděleních fakult. „Loni jsme vyplatili ubytovací stipendium 16 500 studentům. Univerzita uděluje stipendium v několika kategoriích podle sociální situace studenta. Nejvíc žadatelů, kteří trvale bydlí mimo sídlo školy, získalo stipendium ve výši 640 korun měsíčně.

Větší částky se vyplácejí těm, jejichž rodiny mají nízké příjmy. Více než tisícovce studentů přiznala škola zhruba 1200 korun. Nárok na tuto částku mají posluchači, jejichž příjem v rodině je do 1,8 násobku životního minima. Studentům, jejichž rodinný příjem není vyšší než 1,1 násobku životního minima, škola vyplatila stipendium zhruba 2000 korun,“ vypočítává mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Menza, nebo fastfoody?

Skončila doba svačinek a teplých večeří od maminky a teď se musíte starat sami a k tomu počítat s omezeným rozpočtem? Využijte studentské menzy, jejichž síť je poměrně široká a kde se i přes rozdílnou kvalitu jídel stravuje většina studentů. Menzy jsou dotovány, takže kompletní menu s polévkou, hlavním jídlem, pitím (většinou čaj nebo šťáva) a někde i zákuskem pořídíte do 30 korun, a na to nemá ani ta nejlevnější restaurace.

Brigády: 50 až 100 korun na hodinu

Kdo nechce spoléhat jen na štědrost rodičovské kapsy, má možnost si přivydělat na brigádě. „Mzdy brigádníků ve větších městech se pohybují zhruba od 50 korun za hodinu a výše, v Praze spíš od 60 korun,“ vypočítává Renata Šťastná z agentury Axial. Na výši odměny má vliv druh práce. Za doplňování zboží v hypermarketech dostane 55 až 60 korun na hodinu. Jako pokladní si můžete vydělat 65 korun a mzdy stoupají s náročností práce. Pokud budete pracovat v administrativě a využívat třeba angličtinu, může se vaše hodinová mzda přiblížit až ke 100 korunám. Operátoři a hostesky mají mezi 70 až 110 korunami za hodinu. Ačkoli se v Praze brigádníkům platí o 5 až 10 korun více, nejsou rozdíly takové jako dřív.
benefity."

popisekÚVĚRY: 90 TISÍC BLESKEM,
či půl milionu grátis?
 

Jak se dá vyjít s penězi?

Kolik stojí skripta, doprava, ubytování a jídlo? Většina studentů při škole brigádně pracuje. Někteří se dokonce nechávají zaměstnat. Kolik peněz a za co utratí studenti ze tří různých vysokých škol?

Michal svoji spotřebu hradí částečně z výdělku – brigádně vypomáhá v cestovní kanceláři. Tam si vydělá minimálně 5000 korun měsíčně. Od rodičů dostává měsíčně 3000 korun a občasnou výpomoc materiální: jídlo a oblečení.

Michal, 25 let
Právnická fakulta UK Praha, bydlí v Havířově

Kolik utratí za měsíc?

 • kolejné 2000Kč
 • MHD (Praha, Havířov) 500 Kč
 •  doprava (Havířov–Praha vlakem na Z kartu) 750 Kč
 • jídlo (500 Kč menza; 8x50 Kč oběd o víkendu; 350 Kč snídaně plus pravidelné nákupy) 3000 Kč
 • časopisy (Cinema, Chip, Stereo&Video) 200 Kč
 • kino 200 Kč
 • mobil (kredit, paušál) 500 Kč
 • internet (doma) 300 Kč
 • kluby, posezení s přáteli, sportovní akce 300 Kč
 • ostatní výdaje 2600 Kč
 • celkem 10 350 Kč

Jiří, 22 let
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Brno, bydlí v Brně

Kolik utratí za měsíc?

 • jídlo (z domova, ale stejně ještě něco utratím) 500 Kč
 • bary, hospody 500 Kč
 • skripta (je nový školní rok) 1000 Kč
 • časopisy (Level, Nature, Score, Reflex, Science, National geografic, Esquire) 500 Kč
 • doprava – studentský kupon 210 Kč
 • vstupy do kina, divadla, na koncerty 500 Kč
 • mobil 500–700Kč
 • internet 300 Kč
 • celkem 4210 Kč

Jirka dostává měsíčně 5000 od rodičů, takže jeho náklady kapesné spolehlivě pokryje. Stejně však brigádně pracuje, vypomáhá v restauraci nebo v recepci hotelu a v hypermarketu. Měsíčně si tak přijde skoro na 8000 korun. Vydělané peníze si šetří na prázdninové cestování a plánovaný pobyt na zahraniční škole.

Nikola, 20 let
2. lékařská fakulta UK Praha, bydlí v Ostravě

Kolik utratí za měsíc?

 • bydlení, pronájem bytu platí přítel 0 Kč
 • jídlo (možná i víc, nejí v menze) cca 2000 Kč
 • doprava (tramvajenka) 230 Kč
 • cesty domů 500 Kč
 • učebnice, odborná literatura 200 Kč
 • pomůcky (fonendoskop, rukavice, roušky apod.) 50 Kč
 • mobil 300 Kč
 • sport 200 Kč
 • kino, divadlo 200 Kč
 • restaurace 300 Kč
 •  celkem 3980 Kč

Nikola dostává měsíční kapesné 3500 korun. Přivydělává si psaním článků do studentských časopisů a krátkodobými brigádami. Měsíčně vydělá okolo 2000 korun. Oblečení a jídlo sponzorují rodiče, prarodiče nebo si je financuje z brigád.

Zdroj: www.studentin.cz

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz